نمایش همه
 • تصادف ۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۰۸:۴۱

  هزار کشته رانندگی نوروزی

  پیمان سلامتی* در آماری که سازمان پزشکی قانونی کشور منتشر کرده، در تعطیلات نوروزی در پنج سال گذشته به طور متوسط سالی هزارو ٧٦ نفر بر اثر حوادث ترافیکی در کشور ما کشته شده‌اند. بعید نیست که در آینده نه چندان دور، فرزندان این مرز و بوم درباره ما جوک بسازند وقتی بفهمند در اوایل قرن بیست‌ویکم میلادی زمانی که نیاکان دانشمند ایرانی‌شان در فناوری جراحی تله‌روباتیک پیشرفت‌های چشمگیری کرده بودند.

 • مسکن مهرـ خراسان شمالی ۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۰۹:۳۳

  نجات مسکن از انحراف بزرگ

  بازار مسکن در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۵، با ورود به «راه انحرافی» و سپس «اصلاح مسیر»، دو نیمه متفاوت را پشت‌سر گذاشت.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۵-۱۲-۲۸ ۰۸:۰۵

  توصیه بهشتی به مسافران نوروز؛

  مردم در نوروز مراعات بناهای تاریخی را بکنند

  سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از مردم می‌خواهد تا نوروز امسال نسبت به بناهای تاریخی «نظارت اجتماعی» داشته باشند و از بناهای تاریخی حفاظت و حمایت کنند.

 • پلاسكو ۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۸:۵۶

  مدیریت بحران، مهارت نجات بخش مدیران بهره‌برداری/ شهرها آبستن پلاسکویی دیگر

  محمد ابن الشریعه* گزارش‌های گوناگونی طی هفته‌های اخیر از مراجع ذی‌صلاح و رسانه‌ها با رویکردهای گوناگون درخصوص حادثه پلاسکو منتشر شد. اعداد و ارقام متعددی نیز از سازه‌های بزرگ شهر با کاربری‌های گوناگون که دارای نواقص جدی در حوزه استانداردهای ایمنی هستند اعلام شد. صرف نظر ازاین اعداد و ارقام که البته همگی نیز در نوع خود نگران‌کننده بودند، تمامی گزارش‌های فوق اما در موضوعی ظریف و درخور تامل فصل مشترک داشتند: «شهر را می‌توان هر لحظه آبستن پلاسکوی دیگری دانست».

 • سعید لیلاز ۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۸:۳۰

  سال ٩٥، مافوق انتظار/ خیزش مجدد اقتصاد ایران در دولت یازدهم

  سعید لیلاز*: با انتشار آمار رشد اقتصادی ١١,٦ درصدی اقتصاد ایران از سوی بانك مركزی، می‌توان با جرئت گفت، روحانی موفق شد نقش خود را در جایگاه رئیس‌جمهور به خوبی ایفا كند. به همین دلیل پربی‌راه نیست اگر بگوییم سال ٩٥، سال خیزش مجدد اقتصاد ایران است. اكنون آنچه از گذشته بر دولت یازدهم تحمیل شده بود، پشت ‌سر گذاشته شده و از لبه پرتگاه نجات پیدا كردیم. این آمار بسیار درخشان و خیره‌كننده است

 • نسیان ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۹:۰۱

  نسیان؛ هشداری برای تمام شهرها

  دنیا عباسی کسبی*: چندهفته از حادثه فروریختن پلاسکو می‌گذشت که فیلم نسیان در چندین دانشگاه و در چند شهر به نمایش درآمد. در ابتدا نام فیلم این سوال را در ذهن شکل داد که دلیل آن به نسیان و فراموشی چیست؟ چه چیز را باید فراموش کرد یا شاهد فراموشی چه موضوعی بود؟شاید هم برعکس چه موضوعی است که نباید از خاطره‌ها پاک و به فراموشی سپرده شود؟

 • محمد حقانی ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۷:۴۷

  سهم شورا در اداره تهران/ تشریح ۵ مساله مهم شهر در شورای شهر تهران

  محمد حقانی*: شورای چهارم شورای سیاسی بود و حرف کارشناسی وجه‌المصالحه مسائل سیاسی قرار داشت. بااین‌حال، سعی کردم برای ثبت در تاریخ شورای چهارم، پنج مسئله مهم شهر را در قالب نطق پیش از دستور طرح کنم؛ با آنکه می‌دانستم اوضاع این شورا چگونه است، ولی به خاطر رسالت نمایندگی لازم می‌دانستم که طرح شود.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۷:۳۵

  آیا سپردن رفع معضل آلودگی هوای تهران به شهرداری صحیح است؟

  «حل مشکل آلودگی هوای تهران برای مدتی در اختیار شهرداری باشد» این پیشنهاد علی لاریجانی، رئیس‌ مجلس شورای اسلامی برای برون‌رفت از معضل آلودگی هوای تهران است. معضلی که به‌حدی با تهران عجین شده که گویی عضوی از آن است و نمی‌خواهد آن را رها کند.

 • دکتر موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۵-۱۲-۲۳ ۰۷:۳۹

  الزامات تدبیر کارآمد

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: دولت تدبیر و امید در حالی به پایان دوره چهار ساله اولیه‌اش نزدیک می‌شود که در کنار دستاوردهای مهم و انکارناپذیرش، هنوز برخی کاستی‌ها و ناکامی‌ها را نتوانسته برطرف کند. هدف این نوشته ارائه گزارشی هرچند کوتاه از عملکرد دولت یازدهم نیست، بلکه اشاره به دلایل ناکامی‌های برخی تدابیر اتخاذشده و احیانا چاره‌اندیشی برای رفع آنها است.

 • هواپیما ایرباس ۱۳۹۵-۱۲-۲۲ ۰۷:۴۰

  ناگفته هایی از شرایط دشوار ایران ایر؛

  «هما» به زندگی بازمی گردد

  «هما» دیگر توان ندارد، سال های بسیار با مُسکن سرپا مانده است اما دیگر جواب نمی دهد؛ بدهی زیادی دارد و حتی نمی تواند نیاز خانواده اش را تامین کند؛ قرار بود سرپرستی اش را واگذار کنند اما کسی حاضر نشد با این وضعیت او را بپذیرد؛ اما ناامید نیست و چشمانش به نوری روشن شده است تا دوباره جان بگیرد.

 • هواپیما هما- بوئینگ 747 ۱۳۹۵-۱۲-۲۰ ۱۵:۰۱

  نگاهی به قوانین و مجازات‌های هواپیما ربایی در ایران و جهان

  رضا معینی*: حادثه ١١سپتامبر و حوادث متعدد دیگر به دلیل آن است كه امنیت هوایی همچنان و همیشه در معرض تهدید و خطر است و به موازات پیشرفت سیستم‌های امنیتی حركت می‌كند و در نتیجه هیچ‌گاه نباید، از بحث توسعه امنیت و توجه به تقویت آن غافل ماند.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۰۹:۵۳

  ترافیک، آفت زندگی مدرن امروز در شهرهای بزرگ

  سمانه سادات علوی*: ترافیک را می‌توان یکی از آفت‌های زندگی مدرن امروز در شهرهای بزرگ دانست. زمان‌های کلافگی صرف شده در ترافیک نه‌تنها زمان از دست رفته، بلکه برای بسیاری از ما به‌ویژه در کلان‌شهرهایی همچون تهران، زمان از دست رفته‌ همراه با ناراحتی است، چراکه خستگی، بی‌حوصلگی و بعضا پرخاشگری و عصبانیت را نیز به دنبال دارد.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۰۷:۳۹

  آلودگی هوا؛ قاتل نامرئی شهر تهران

  مهدی روانشادنیا*: آلودگی هوا یکی از پیامدهای توسعه صنعتی است که سالانه بیش از ۵/ ۵‌میلیون انسان در جهان را به کام مرگ می‌کشد و بیش از ۵‌تریلیون دلار هزینه برای اقتصاد جهانی به همراه دارد.

 • طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان بوعلی همدان به بهره‌برداری رسید ۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۵:۴۹

  پیاده‌راه، راهی به تعامل و تعلق اجتماعی

  الهام رحمت‌آبادی*: در پیاده‌راه‌ها، تعامل اجتماعی شکل می‌گیرد چرا که آزادی عمل انسان پیاده برای توقف، مکث و تماس مستقیم با دیگران بسیار زیاد است و این آزادی حرکت عابرین پیاده در فضاهای شهری نشانه رشد انسان مدار فضا و توسعه یافتگی فضا است، مهمتر اینکه می‌توان ادعا کرد که وجود پیاده راه‌های جاذب جمعیت و شکل دهنده تعامل اجتماعی هم حاکی از تمدن، مدنیت وهویت هر شهر و هم تقویت کننده آن است.

 • نریمان مصطفایی ۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۷:۳۶

  بازآفرینی شهری پایدار؛ گامی مؤثر برای تحقق اقتصاد مقاومتی

  نریمان مصطفایی*: شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به عنوان یکی از دستگاه‌های سیاستگذار و متولی، در زمینه ساماندهی و بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد شهری فعالیت می‌کند و بر ارکان اقتصاد مقاومتی همچون مردمی‌بودن، برون‌گرایی، درون‌زایی، عدالت‌بنیانی، دانش‌بنیانی متکی است.

 • زمين‌خواري ۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۰۷:۴۳

  حریم، حلقه غایب در زنجیره شهرسازی نو

  پیمان پایا*: رعایت حریم‌ها یک «رفتار شهری مسئولانه» بوده و پرواضح است هرگونه اقدامی که در جهت تدوین و تبیین این حریم‌ها و تشویق به لزوم رعایت و آثار فراوان آنها به عمل آید، از انبوه معضلات شهری کاسته و زندگی شهری را زیباتر و کارا تر خواهد کرد.

 • زهرا اسکندری ۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۰۷:۵۴

  مراحل تدوین برنامه بازآفرینی محله‌های هدف

  دکتر زهرا اسکندری*شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تلاش دارد تا در چارچوب سیاست بازآفرینی شهری به عنوان رویکردی نوین به توسعه با تأکید بر ارتقای کیفی زندگی شهری، تغییر رویکرد را از نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی آغاز کرده و از روش پروژه محور، بالا به پایین، دستوری و اقتدارگرا به سمت برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی مشارکتی و محله‌مبنا از طریق مدیریت منابع دراختیار به صورت اهرمی حرکت کند.

 • نوروزیان ۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۷:۳۸

  دولت تسهیلگر؛ جامعه مدنی کنشگر

  محمدمهدی نوروزیان*: امروزه در نظام‌های دموکراتیک سیاسی و اقتصادی، این دیدگاه که دولت دارای حق انحصاری حاکمیت و اعمال قدرت بر نیروهای کنشگر توسعه است یا در تفسیری پدرسالارانه از قدرت، یاری‌رسان و حامی مطلق آنان است، مورد نقد جدی قرار گرفته است. با این رویکرد، دولت از تمرکزگرایی در برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه، به سمت تفویض اختیارات و اعطای مسوولیت‌ها و وظایف بیشتر به سایر کنشگران و دخیلان توسعه و به ویژه اجتماعات محلی به عنوان ذی‌نفعان اصلی توسعه گام برمی‌دارد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۰۹:۴۱

  تبعات مصوبات موردی کمیسیون ماده ۵

  آناهیتا گودرزی*: براساس بند ۱ قانون تاسیس شورایعالی شهرسازی و معماری (۲۲/ ۱۲/ ۵۱) هماهنگ کردن کلیه سیاست‌های شهرسازی و معماری بر عهده این شورا قرار می‌گیرد و در مواد ۲ و ۳ به ترتیب شرح وظایف و اعضای این شورا (متشکل از وزرای مربوطه) مشخص شده است.

 • بلند مرتبه سازی ۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۱۰:۳۷

  شمال پایتخت چگونه به تله سرمایه‌های ملکی تبدیل شد؟

  اتاق فرمان مجوزهای ساختمانی خاص و بزرگ مقیاس شهر تهران به‌رغم ترسیم خطوط قرمز از جانب سیاست‌گذار بخش مسکن برای نحوه تنظیم و هدایت سرمایه‌های ساختمانی، همچنان به صدور موافقت‌نامه برای ساخت‌وسازهای لوکس و بزرگ‌متراژ در مناطق اشباع شده از بلندمرتبه‌های فاقد تقاضای موثر و مصرفی ادامه می‌دهد.

 • پلاسكو ۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۰۷:۴۶

  درس‌های پلاسكو برای صنعت بيمه

  بهزاد اسماعیلی‌فر*: اين روزها بحث اصلي جامعه ما فاجعه تلخ آتش‌سوزي مجتمع پلاسكو بوده و هر فرد و سازماني بنا بر جايگاه خود تلاش کرده است از يك منظر خاص به اين حادثه توجه کند.

 • ریل ۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۰۷:۳۳

  توسعه پایدار در فرهنگ ریلی

  همیشه مرگ در هوای آلوده، ناشی از یک اتفاق و سرنوشت نیست، بلکه می تواند نتیجه انحرافات گسترده از جمله قوانین و مقررات شهرسازی و ایجاد شهرهای بی‌ضابطه در کشور باشد.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۱۱:۲۶

  فقدان ساختار سازمانی مشخص دیپلماسی، یکی از دلایل اصلی چالش‌ کلانشهرها در کشور

  تأملی بر چالش‌های شهری کلانشهرهای ایران گویای این واقعیت است که بواسطه چالش‌های سیاسی ناشی از فقدان‌برنامه‌ریزی مناسب سیاسی در حوزه دیپلماسی شهری، فقدان ساختار سازمانی مشخص دیپلماسی شهری و روابط بین‌المللی، کمبود راهکارهای اجرایی در دیپلماسی شهری تهران، عدم استفاده مستمر و مفید از توان کارشناسان حوزه دیپلماسی و متخصصان روابط بین‌الملل در شهرداری‌ها، عملکرد ناکافی شورای شهر تهران در حوزه دیپلماسی شهری از همه فرصت‌های ناشی از دیپلماسی شهری بهره‌برداری حداکثری نشده است.

 • محسن طباطبایی مزدآبادی ۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۰۷:۳۵

  نسبت درختان با فروکش‌کردن خشم‌شهری

  محسن طباطبایی*: نتایج یک پژوهش و بررسی در رابطه با ارتباط خستگی روحی- روانی در بروز و طغیان خشم، پرخاشگری و خشونت بر روی ۱۴۵ شهروند، نشان داده، افرادی که در اطراف خانه آنها فضای سبز و درخت وجود نداشت نسبت به گروه همتا پرخاشگری و خشونت بیشتری را نشان می دانند علاوه براین ساکنین این ساختمان ها از نظر ذهنی و روانی بیشتر خسته و آزرده بودند.

 • پروانه مافی ۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۰۷:۴۰

  سهم ناچیز بانوان در اداره امور شهرها

  پروانه مافی*: شهرداری سازمانی غیردولتی، عمومی و غیرانتفاعی است که به موجب قانون تشکیل شده تا عهده‌دار مدیریت امور محلی، اداره امور شهری، تأمین نیازمندی‌های مشترک شهروندان و وضع و اجرای نظامات شهری شود. به بیانی دیگر، مسئولیت اداره امور محلی و توزیع خدمات میان سکنه شهری به این نهاد واگذار شده است و به‌عنوان عنصری پیشگام در مدیریت تغییرات و نیازها قلمداد می‌شود که ناچسز بودن سهم بانوان در این عرصه به وضوح روشن است.

 • آذر منصوری ۱۳۹۵-۱۲-۰۶ ۰۸:۵۴

  شرایط فعلی نشانه موفقیت‌آمیز بودن عملکرد دولت یازدهم است

  آذر منصوری *: نگاهی به تلاش سه‌سال و‌اندی دولت حکایت از آن دارد که آقای روحانی درمجموع کارنامه‌ای پذیرفتنی داشته‌اند. اگر نمرات این کارنامه را بر اساس صورت‌مسئله‌ای در نظر بگیریم که در ارتباط با همه شاخص‌ها از دولت گذشته تحویل دولت ایشان شد و اینکه چهار سال پیش حجم بدهی‌ها، رانت‌ها و بحران ناکارآمدی، تأثیر خودش را در بسیاری از بخش‌های اجرائی کشور گذاشته بود؛ بنابراین، نگاه منصفانه به عملکرد دولت نشان می‌دهد درمجموع فعالیت‌های آقای روحانی در این مدت، موفقیت‌آمیز بوده است.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۰:۵۴

  افزایش پیچیدگی و کاهش شفافیت بودجه شهرداری

  امیرحسین معصومی‌فر*: اولین نقد وارد شده به لایحه‌ بودجه شهرداری، مساله‌ توزیع است چراکه وقتی یک میزان اعتبار مشخص و بسیار هنگفت، به اشکال و در قالب‌های متفاوت توزیع و ارائه می‌شود، پیچیدگی بودجه افزایش و شفافیت و فهم‌پذیری آن کاهش پیدا می‌کند.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۱۲-۰۳ ۰۹:۴۱

  ضرورت ایجاد تحول در ساختار اداری و مدیریت شهری در کشور

  سجاد فخریان*: در سال‌های اخیر پیچیدگی‌های شهرنشینی در ایران و طرح مباحثی مانند توسعه پایدار شهری، توسعه انسانی، تقویت اقتصاد شهر، تأکید بر عدالت اجتماعی، حفظ محیط ‌زیست و غیره، مقوله مدیریت شهری را بیش‌ازپیش با مباحث پیچیده و نظام‌مند مواجه کرده است.

 • ساختمان وزارت راه ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۱:۳۲

  اعتماد مجدد به آخوندی نشانه کارنامه درخشان وزارت راه و شهرسازیست

  محسن حاجی ميرزايی *: در جلسه هیئت وزیران، موضوع اعتماد مجدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر راه و شهرسازی که حاکی از رضایت مجلس شورای اسلامی از خدمات این وزارتخانه است، مطرح شد و رییس‌جمهور از رییس مجلس، هیئت رییسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی کرد، بدون تردید اعتماد مجدد نمایندگان محترم مجلس به وزیر راه و شهرسازی حکایت از آگاهی آنان از این دستاوردهاست.

 • جلسه بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی ۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۰۹:۴۰

  بازتاب تاریخی‌ترین استیضاح کشور:

  وزیر راه و شهرسازی سربلند از استیضاح بیرون آمد/ اعتماد معنادار نمایندگان به آخوندی/ اطمینان رئیس جمهوری از موفقیت آخوندی در جلسه استیضاح

  رای اعتماد روز گذشته نمایندگان مجلس به وزیر راه و شهرسازی، پاسخی روشن به هجمه شدید مخالفان علیه وزیر کاربلد دولت اعتدال بود؛ پاسخ معناداری که نظر روزنامه های امروز (دوم اسفند ۹۵) را به خود جلب کرد.