نمایش همه
 • علي شكوهي ۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۰۸:۱۱

  سخنی با نمايندگان مجلس

  علي شكوهی*: استیضاح وزرا از سوی نمایندگان مجلس یك حق قانونی و ابزاری برای اعمال نظارت است. هر گاه نمایندگان مجلس به درستی از این ابزار استفاده كردند، قدرت مجلس را در برابر قانون‌شكنان و متخلفان نشان دادند. نمونه موفق آن در گذشته استیضاح وزیر اسبق راه و شهرسازی (بهبهانی) بود. در عین حال اگر خدای ناكرده از این ابزار به غلط استفاده شود یا انگیزه‌های سیاسی و مخالفت با دولت بر انگیزه تامین مصالح ملی بچربد، قطعا كشور ضرر می‌كند و موقعیت نمایندگان مجلس هم آسیب خواهد دید.

 • هادی حق شناس ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۰۷:۵۱

  بنادر ایران؛ فرصت طلایی سرمایه‌گذاری خارجی

  هادی حق شناس*: بنادر ایران ظرفیت خوبی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی دارند. و در حال حاضر تنها از دو سوم ظرفیتشان استفاده می‌شود.

 • آخوندی مجلس ۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۳۰

  بازتاب يك استيضاح در رسانه‌ها؛

  پشت پرده استیضاح و شائبه‌های سیاسی آن/ چرا استيضاح‌كنندگان بدون شنيدن دفاعیات وزیر جلسه را ترک کردند؟/ سوءاستفاده برخی از نمايندگان از اختیارات قانونی

  استیضاح وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی روز یکشنبه اول اسفند مجلس شورای اسلامی در حالی کلید خورده است که بررسی کارنامه عملکرد آخوندی در کنار مجموع داده‌ها و شواهد بر مبنای کنش نمایندگان مخالف او، شایبه سیاسی بودن استیضاح را تقویت می‌کند.

 • مجلس شورای اسلامی ۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۰۸:۲۰

  پیامدهای یک استیضاح/ تحلیل کارنامه وزیر راه و شهرسازی در دولت یازدهم

  قرارداد با بوئینگ و ایرباس در کنار پیوستن نخستین هواپیمای نو پس از حدود سه دهه به ناوگان هوایی کشور، همگی از نقاط قوت کارنامه آخوندی و دولت یازدهم هستند؛ نقاط قوتی که قاعدتاً روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری روی آنها حساب ویژه‌ای باز کرده است. با این توضیح می‌توان این گونه نیز به ماجرای استیضاح آخوندی نگریست که برخی از منتقدان دولت مشتاقند شاگرداول‌های کابینه را اخراج کرده تا در انتها با تیم ضعیف‌تری مقابله کنند.

 • پلاسكو ۱۳۹۵-۱۱-۲۷ ۰۷:۵۵

  ایمنی شهروندان؛ امنیت ملی

  حسین احمدی*: دیربازی است که زمان آن فرا رسیده است تا سندی رسمی و ملی بعنوان نسخه ایمنی کشور در برابر سوانح طبیعی، از همه مهمتر موضوع پراهمیت زلزله خیزی شهرهای ما، تهیه و به رسمیت شمرده شود و به پشتوانه آن در ردیف بودجه ای برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت کشور قرار بگیرد.

 • پلاسكو ۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۰۷:۴۶

  ۷ قابلیت ضروری برای شهر

  محمدحسین بوچانی*: شورای شهر در ایران رکن اساسی «مردم‌پایگی» مدیریت‌شهری است. اندیشه‌های اولیه این نهاد ریشه در انقلاب مشروطه دارد. با پیروزی انقلاب اسلامی و با تاکیدات مکرر حضرت امام‌خمینی (ره)، آیت‌الله بهشتی و آیت‌الله طالقانی و با توجه به شیوه حکومت در اسلام و با عنایت به تجربه مدیریت‌شهری در جهان، دموکراسی محلی با رویکردی غیرمتمرکز در اصول مختلف قانون اساسی به شیوه ساختارمند درج شد. امروزه این ساختار به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر مدیریت‌شهری و در مسیر نهادینه‌شدن است و کارویژه‌های نظارتی، مقررات‌گذاری، جلب مشارکت مردم و رفع تبعیض و نابرابری از مهم‌ترین مسوولیت‌های این نهاد حاکمیتی – مدنی است.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۹:۲۹

  جای‌خالی ساختمان پلاسكو را چگونه‌ بايد پر كنيم

  سیدمحمد بهشتی*: مصرّانه برآنم که اگر قرار باشد چیزی جای پلاسکو ساخته شود، باید بتواند این شخصیت و این کیفیت از جایی بودن را به نمایش بگذارد؛ «جایی» که ایرانیان را به صفت ایثار معرفی کند و نه سودازدگی. شهر ما پر است از مکان‌هایی که ما با تقلیل دادن‌شان به «ناکجا» آنها را به کالایی قابل فروش تبدیل کرده‌ایم. وقتش رسیده که به آن میوه‌فروش خیابان سی‌تیر اقتدا کنیم و بفهمیم که این گوهرشناسی و فهم ما است که به امور اطراف‌مان بها می‌دهد و آنها را تبدیل به امری غیرقابل معاوضه می‌کند.

 • عباس آخوندي ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۹:۱۳

  مخارج سوداگران از جیب شهروندان پرداخت می‌شود

  عباس آخوندی*: حکمرانی موفق به‌گونه‌ای است که بتواند همه افراد را موظف کند تا هزینه‌ای به دیگری تحمیل نکنند. این موضوع در شهرسازی ایران به درستی رعایت نشده است و هزینه سوداگران شهرها به شهروندان تحمیل می‌شود.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۲۴ ۰۷:۳۹

  پلاسکو؛ حلقه‌های مفقوده

  سیداحمد قریشی*: در عملیات امدادرسانی ساختمان پلاسکو حلقه‌های مفقوده از زنجیره مدیریت بحران به عیان مشاهده شد. باوجود عزم جدی مسئولان و دست‌اندرکاران و انگیزه بالای نیروهای عملیاتی در مدیریت اطفای حریق به دلایل مختلف ازجمله «عدم شناخت ماهیت حوادث، نبود فرهنگ پیشگیری، عدم جایگزینی دیدگاه نوین به مقوله حوادث و سوانح به جای دیدگاه سنتی» دستیابی به توفیق در عملیات میسر نشد، متاسفانه هزینه‌های این علت‌ها خیلی بیش از حد تصورات ما است، درنتیجه می‌طلبد که بیش‌ازپیش بر این موضوعات مهم به‌عنوان عوامل بازدارنده از توسعه متوازن توجه و مداقه داشته باشیم.

 • محسن جلالپور ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۰۷:۴۴

  سیاست‌گذاری عمومی پس از پلاسکو

  محسن جلال‌پور*: لازم نبود زمان زیادی بگذرد تا واقعه پلاسکو در ذهن مردم تبدیل به خاطره شود. پلاسکو اکنون یک خاطره بد است در ذهن شهر اما دیر یا زود به فراموشی سپرده می‌شود. این خاصیت جامعه امروز ماست. حادثه‌ای دیگر، یاد و خاطره حادثه قبلی را از بین می‌برد. بی‌آنکه از حادثه قبلی درس آموخته باشیم. هدف این نوشتار، نقد رفتار مردم در برابر حوادثی نظیر پلاسکو نیست.

 • نعمت احمدی ۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۰۹:۳۰

  سوگند به خون شهدای آتش‌نشان

  نعمت احمدی*: از زمان فرو ريختن پلاسکو، شهردار تهران فقط یک نوبت به مجلس رفت تا با نمایندگان مردم صحبت کند و برای اولین‌بار در روز یکشنبه به شورای شهر و جلسه علنی آن با حضور خبرنگاران پا گذاشت و مسائلی را مطرح کرد که‌ ای‌کاش با نگاه متفاوتی همراه بود.

 • پلاسکو آواربرداری ۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۱:۲۳

  مدیریت بهره‌برداری ساختمان سودآور یا هزینه‌بر؟

  محمد ابن الشریعه*: پلاسکو در آتش سوخت و این اتفاق تلخ بسیاری ازکاستی‌های ما را عیان کرد. مدیریت بهره‌برداری یکی از اولین مباحثی بود که نبود آن زیر ذره‌بین کارشناسان قرار گرفت، عنصر غایبی که در صورت اجرا می‌توانست حتی با وجود تمامی عوامل ریز و درشت مرتبط با این حادثه از آن جلوگیری یا حداقل در مراحل اولیه آن را مهار کند.

 • مجتبی صدریا ۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۸:۴۸

  براى اتصال پايدارى و توسعه، برداشت از هر دو مفهوم بايد عميق‌تر و دقيق تر سامان يابد

  مجتبی صدریا*: در جامعه ما اتصال بين پايدارى و توسعه، قبل از جمع‌بندى تحليلى انتقادى از مجموعه نظريات و تجربيات سياست‌هاى توسعه‌اى دوران اميركبير، از طريق ترجمه متون به زبان‌هاى ديگر رايج شد. اگر كار مفهومى عميق در رابطه با توسعه و پايدارى انجام ندهيم با اين خطر مواجه‌ايم كه پايدارى را همچون مفاهيم ديگر به شكل تزئينى به توسعه اضافه خواهيم كرد در حاليكه هيچ محتواى جديدى نيز ارائه نداده‌ايم.

 • پلاسكو ۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۷:۴۱

  راهکارهایی برای پیشگیری از حادثه پلاسکو

  محمد توسلی*: حادثه ریزش ساختمان پلاسکو روز پنجشنبه ٣٠ دی‌ماه ١٣٩٥ بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و مراسم تشییع جنازه مردمی و گسترده روز سه‌شنبه ٢١ دی‌ماه ١٣٩٥ آن مرحوم، مهم‌ترین رخداد کشور بود و عنوان اصلی همه رسانه‌های رسمی و مجازی داخلی و خارجی را به خود اختصاص داد و با وجود گذشت روزهای متمادی به خاطر این حادثه دردناک و تلخ از التهاب و فضای احساسی و همدردی عمومی جامعه کاسته نشده است.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۰۷:۳۷

  رفتار پلاسکویی

  علی باقری *: قریب به سه هفته است داغ حادثه پلاسکو روح جامعه را آزرده است. بدون شک آحاد مردم از این حادثه تلخ متأثر شده و بازتاب آن به صور مختلف در سطح جامعه نمود یافته است. واکنش‌های مختلفی هم در قبال این حادثه در رسانه‌ها و جراید منتشر و درس‌های عبرت و هشدارهایی نیز گوشزد شده است. تعدادی از زبده‌ترین فرزندان وطن نیز در این حادثه قربانی شدند.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۱:۵۹

  ناكارآمدی نظارت در شورا

  احمد مسجدجامعی*: بنا به مصوبات قانونی، نظارت مهم‌ترین كار ویژه شورای شهر است كه از قضا این كاركرد به‌طور جدی مورد وثوق و تایید شورای نگهبان است. یعنی آنكه اگر سایر كاركردهای شورا چون مقررات‌گذاری، هماهنگی و اجرا و انتخاب شهردار در تفسیر شورای نگهبان، جای مباحثه و مذاكره دارد و محل اختلاف نظر است، اما كاركرد نظارتی شورا از منظر شورای نگهبان، نظارتی استصوابی است.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۰۷:۴۵

  پیوند خطرناک تولید و توزیع

  اصغر زارعی*: پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه بود که حریق یکی از قدیمی‌ترین پاساژهای شهر همه نگاه‌ها را متوجه چهارراه استانبول کرد، آتشی که هیچ‌کس حتی بدبین‌ترین افراد فکرش را نمی‌کرد که در عرض کمتر از ۳ ساعت قطب تولیدی و فروش منسوجات و پوشاک را از روی صفحه روزگار محو کند و با خود بخشی از قلب صنعت پوشاک را زیر خروارها خاک ببرد. فارغ از صدمه‌های این فاجعه بر جان و روح برخی افراد ضربه‌ای بزرگ به اقتصاد کشور وارد شد و آن هم درست در بدترین زمان ممکن یعنی در آستانه روزهای پایانی سال که بازار پوشاک و خرید دوران کسادی را تجربه می‌کرد و به امید رونق بازار در شب عید بود.

 • آناهیتا زنده دلان ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۷:۳۸

  توسعه پایدار برخاسته از پایداری اجتماعی است

  آناهیتا زنده دلان*:در قرن بیست و یکم توسعه پایدار صرفا توجه به ابعاد زیست محیطی و اقتصادی نبوده، بلکه مباحث اجتماعی راه جدیدی را در رسیدن به توسعه پایدار گشوده است. با توجه به تعریف گزارش "برات لند" در مورد توسعه یایدار، پاسخگویی به نیازهای حاضر بدون لطمه رساندن به نیازهای نسل های آینده، شاید دیگر نتوان، فراهم شدن توسعه پایدار را بدون در نظر گرفتن متغییرهای‌اجتماعی تصور کرد.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۰۷:۴۷

  هراس از آتش پلاسکو، دغدغه ایمنی

  سعید برآبادی: «آتش‌نشان‌ها برای صنف ما یک نوع همکار بودند، ناراحتی و غم آنها، ناراحتی و غم ماست». مرد این را می‌گوید و چند جفت دستکش مقاوم در برابر حرارت بسته‌بندی می‌کند و به مشتری می‌دهد.

 • سيد كاظم اكرمی ۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۰۹:۰۱

  در فضيلت عذرخواهی

  سيد كاظم اكرمی*: اين روزها در سي و هشتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي قرار داريم؛ انقلابي كه نظامي را پايه‌گذاري كرد كه در آن ارزش‌هاي ديني در كنار ديگر ارزش‌هاي حكومتداري جلوه‌گر باشد.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۰۹:۵۸

  فاضلی در مجلس از عمق فاجعه خبر داد

  یک‌ میلیون «پلاسکو» ‌

  دیروز در جلسه علنی مجلس، همه مسئولان مرتبط با حادثه پلاسکو جمع بودند تا پاسخ‌گوی نمایندگانی باشند که نسبت به مسئولیت این حادثه نگران بودند. در این میان رئیس اتاق اصناف هم حضور داشت و حرفی زد که بسیار جای تأمل دارد.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۲:۰۲

  تکان‌های مردمی

  احمد مسجد جامعی *: در یکی، دو هفته گذشته چند اتفاق ناگوارِ پشت سر هم تهران را لرزاند؛ اتفاقاتی که در آن چند نفر از بهترین فرزندان این آب‌و‌خاک شهید شدند و سرمایه‌های مادی و انسانی فراوانی

 • کامیون ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۰۸:۰۷

  نقش حمل‌و‌نقل در توسعه پایدار

  حمید نجف*: امروزه بر کسی پوشیده نیست که راه رسیدن به فرایند توسعه اقتصادی تنها با عبور از پل مستحکمی به نام حمل و نقل امکان پذیر است ؛ از این رو می‌توان با اطمینان گفت که حمل و نقل یکی از اصلی ترین ارکان زیر بنایی کشورهای پیشرفته و درحال توسعه به شمار می‌آید ؛ رکنی که همواره مورد توجه خاص است.

 • محمد امین قانعی راد ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۲:۰۸

  فروپاشی پلاسكو، نماد فروپاشی الگوی توسعه‌شهری در تهران

  محمدامین قانعی‌راد*: ساختمان پلاسكو با قدمت بيش از نيم قرن، جلوی چشم حيرت‌زده همگان سوخت و فروپاشيد و تعدادی از آتش‌نشانان و شهروندان حاضر در حادثه را به كام خود كشيد. فروپاشی ساختمان پلاسكو متعاقب آتش گرفتن بخش‌هايی از اين ساختمان رخدادی فاجعه‌گون و غم‌انگيز و درعين حال برای افكار عمومی نيز رخدادی مهم بود. ساختمان پلاسكو در خاطره تهرانی‌ها و حتی در خاطره مهاجرين دهه‌های چهل و پنجاه شمسی به بعد جايگاه خود را داشت و حسی نوستالژيك را بر‌می‌انگيخت.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۰۹

  پلاسکو و مسئولیت‌اخلاقی

  بابک زمانی*: رفتار اخلاقی از یک‌سو به خصایل اخلاقی فرد و از سوی دیگر به موقعیت‌ها، تجارب و تصورات اجتماعی ارتباط دارد. رفتار مسئولانه آتش‌نشانان ایرانی در مواجهه با مسئولیت اخلاقی‌ای که ناگهان پیش‌پایشان سبز شد، نشان از حضور زمینه‌های اخلاقی قوی در جامعه ما دارد؛ زمینه‌هایی که سال‌هاست بروز چندانی از آن را شاهد نبودیم و به‌همین‌دلیل آتش پلاسکو طلیعه‌ای نویدبخش است از ترجیح منافع جمع بر منافع خویش و وظیفه‌شناسی تا پای مرگ، آن‌هم برای رسالتی کاملا زمینی و این‌جهانی!

 • قطار ترن‌ست ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۰۷:۴۴

  مسافران بدون چمدان

  توسعه راه ها و وسايط نقليه با پيشرفت تكنولوژي رابطه تنگاتنگ و جدانشدنی دارد. پیشرفت فنّاوری همواره در جهت فراهم آوردن راحتی و امكانات بيشتر براي بشر بوده است. امكاناتي كه به او فرصت بهره‌مندی بيشتر از زمان و لذت بردن از اكنون را می‌دهد و اين هر دو براي گردشگران موهبتي است كه ماحصلش پربار شدن سفر است.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۱:۰۴

  درس‌هایی از حادثه پلاسکو برای زلزله احتمالی تهران/ ویرانی‌هایی با ابعاد‌ هزاران‌برابری

  مرتضی بسطامی*: اگر فقط به اظهارنظرهای همان مدیران کارشناس‌نما از ساعات اولیه سانحه دقت کنید، متوجه عدم درک صحیح آنها از ابعاد سانحه خواهید شد. استفاده از روش‌های معمولی اطفای‌حریق و آواربرداری که بیشتر برای ساختمان‌های کوچک و کوتاه‌مرتبه مناسب است، مؤید این موضوع مهم است. در موضوع آتش، دو ساعت اول زمان طلایی است، چراکه چه فولاد و چه بتن، بعد از دو ساعت در معرض حرارت بالا، مقاومت خود را از دست می‌دهند. نکته بعدی، عدم آمادگی سازمان آتش‌نشانی برای سانحه در این ابعاد است.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۰۹:۰۴

  از نیویورک تا برج آدرس در‌ دوبی و پلاسکو در‌ تهران

  محمدرضا اسلامی*: درتمام دو سال گذشته که در آمریکا در بحث آتش کار می‌کنم، با هر دانشگاه در ایران که برای همکاری تماس گرفته بودم، استقبال نشده بود. این رخداد تلخ، اهمیت پرداختن به بحث آتش را پررنگ کرده باشد تا جلو حوادث «تلخ‌تر» گرفته شود. این اتفاق (مثل فاجعه زلزله بم)، تلنگری است که شاید باعث شود موضوع مهندسی آتش، استاندارد طراحی سازه برای آتش، پوشش‌های ضدآتش و... را پراهمیت‌تر تلقی کنیم.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۱۴:۴۸

  نقش فناوری در پیشگیری از حوادثی نظیر پلاسکو

  محمدرحیمی‌پویا*: دنیای تکنولوژی برای پیش‌آگاهی و پیشگیری از حوادث و همچنین برای تسهیل فرایند امداد و نجات، ابزار و اختراعات بی‌شماری عرضه کرده ‌است. بااین‌حال ما غیر از دوربین‌های مداربسته، از کدام‌یک استفاده می‌کنیم؟ بماند که گاه طریقه استفاده درست از همان دوربین را هم نمی‌دانیم.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۱۱:۴۶

  رفتار سازه در برابر‌آتش قابل پیش‌بینی است

  رمضانعلی ایزدی‌فرد*: اگرچه در این روزها بر عبرت‌آموزی از حادثه پلاسکو در راستای ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر‌حریق، توانمندسازی بیشتر آتش‌نشانی و تقویت مدیریت بحران‌تأکید می‌شود، اما نگارنده موضوع مهم‌تری با عنوان «آتش‌سوزی پس از زلزله» را متذکر می‌شود که لازم است علاوه بر افزایش تحقیقات آکادمیک در این خصوص، مفادی از آیین‌نامه‌های طراحی، اصلاح و در دستورالعمل‌های اجرائی بازنگری شود