نمایش همه
 • ساختمان وزارت راه ۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۱۰:۴۴

  هفت‌خوان راه و شهرسازی/ اصلاحات نهادی نیاز جامعه امروزی است

  بهروز ملکی*: حادثه قطار هفت‌خوان، داغی بزرگ، نه تنها بر نگین ایران (آذربایجان)، که بر همه ایران‌زمین نشاند. اگر راه‌آهن را نمادی از ساختار متصلب یک نهاد دولتی بدانیم، قابل کتمان نیست که اکثر نهادهای دولتی (منظور فقط قوه مجریه نیست)، به روزمر‌گی‌ بوروکراتیک، خو گرفته و نمی‌توان آنها را نهادی کارآ در راستای توسعه دانست.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۵-۰۹-۱۳ ۰۸:۲۶

  تجربه اروپا در بهبود کیفیت هوای شهری

  شهرداری‌های شهرهای بزرگ اروپایی با همکاری دولت توانسته‌اند از ابزارهای قانونی تحت اختیار خود به نفع بهبود کیفیت هوای شهر استفاده و هفت طرح ترافیکی برای کاهش ازدحام ترافیکی خودروهای شخصی و در نتیجه تصفیه هوای آلوده شهر اجرا کنند. شهرداری‌های اروپایی این طرح‌ها را با کمک دولت و در قالب تنظیم مالیات و عوارضی که دارندگان خودروهای شخصی باید سالانه به دولت مرکزی و محلی بپردازند، طراحی کرده‌اند.

 • محسن پورسیدآقایی ۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۰۹:۲۱

  چرا استعفا؟

  استعفای مدیرعامل راه‌آهن که پس از حادثه تصادف دو قطار و کشته شدن تعدادی از هموطنان عزیز رخ داد، در نوع خود در ایران بی‌نظیر بود. نحوه استعفا نیز متمدنانه بود. وی بدون ذکر حواشی و از طریق تلویزیون به موضوع پرداخت و استعفا داد و وزیر مربوط نیز استعفا را پذیرفت.

 • محسن پورسید آقایی ۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۰۹:۳۲

  از عکس تعظیم مدیر ژاپنی تا فیلم استعفای مدیر ایرانی

  حمیدرضا شکوهی*: محسن پورسید آقایی مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی‌ایران در برنامه زنده تلویزیونی، از مردم عذرخواهی کرد و استعفا داد تا با استعفای خود نشان دهد مدیران ایرانی هم می‌توانند مسوولیت‌پذیر باشند.

 • مهندسی ترافیک ۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۰۸:۲۷

  ترافیک شهری تهران و دیالکتیک تمدن

  مسعود ریاحی*: ترافیک تهران را می‌توان هم محصول تمدن دانست و هم محصول بی‌تمدنی. گویی رابطه‌ای دیالکتیک برقرار شده است. از آن‌سو حاصلِ تمدن است که مواد تشکیل‌دهنده‌اش خودرو، خیابان و شهر است؛ یعنی عناصری که در نتیجه زندگی جمعی (اجتماعی شدن) و رسیدن به نظم و ساختار به وجود آمده‌اند و از آن‌سو حاصل بی‌تمدنی است که ذهنیت‌هایی بی‌ساختار و غیرعقلانی، موجب پدید آمدن آن شده‌اند

 • تصادف قطار ۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۰:۲۴

  آسیب‌ اظهارنظرهای غیرکارشناسی در سانحه برخورد قطار

  رامیز قلی نژاد*: متاسفانه ما در ایران بدون کمترین اطلاع از موضوعات تخصصی و فنی و به محض وقوع یک رویداد و حادثه سریعا اظهار نظر کارشناسی می‌کنیم آن هم نه با فرضیات بلکه با قطعیت تمام !!!! بروز سوانح در همه شقوق حمل و نقل ، می تواند دلایل متعددی اعم از فنی، انسانی، خرابکاری و ... داشته باشد.

 • علی اکبر صارمی ۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۰۷:۲۵

  علی‌اکبر صارمی از دیدگاه معماران

  سعید برآبادی* حال علی‌اکبر صارمی چندان مساعد نیست، به همین دلیل نیز با فرض آنکه به زودی حال این معمار معاصر بهتر می‌شود فرصت را غنیمت شمرده و ویژگی های معمارانه و شخصیت او را از دیگر معماران معاصر پرسیدم با این هدف که در دعای خیر برای سلامتی وی شریک شویم.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۰۷:۵۴

  نقش مدیریت شهری در آلودگی هوا

  سیدمصطفی موسوی‌لاری*: پدیده وارونگی هوا یا همان اینورژن، مهم‌ترین دلیلی است که در زمستان براي توجیه رسیدن آلودگی تهران به محدوده خطرناک و بسیار خطرناک مطرح می‌شود. چندسالی بنزین‌های بی‌کیفیت که ناشی از تحریم‌ها بود، به‌عنوان مشکل آلودگی هوا مطرح شد که به لطف برجام این موضوع تا حدودی منتفی شده است.

 • قطار باری ۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۰۹:۰۲

  مدیر كل راه آهن فارس مطرح كرد:

  راه آهن شیراز چهار راهی برای بارهای ترانزیتی

  مدیر كل راه آهن فارس ظرفیت فعلی ایستگاه شیراز را به عنوان یك پتانسیل مناسب جذب بار جهت بنادر جنوبی كشور اعلام كرد و افزود: راه آهن شیراز می تواند به عنوان یك نقطه اتصال در زمینه جذب بارهای ترانزیتی با حمل و نقل تركیبی نقش آفرینی كند.

 • مسکن مهر یزد ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۷:۵۴

  جستجوی الگوی ایرانی- اسلامی در طرح مسکن مهر؟

  بابک شکوفی*: سال‌هاست که مسئولان مختلف با تاکید فراوان از لزوم ارائه الگوهای ایرانی و اسلامی در حوزه معماری و شهرسازی کشور سخن می‌گویند و برای رسیدن به آن، دستورالعمل صادر می‌کنند. هشت سال پیش دولت جدید مدعی آغاز بزرگترین برنامه مسکن‌سازی شد و این بهترین فرصت برای کسانی بود که سال‌ها از لزوم انطباق ساخت و سازهای جدید با الگوهای بومی و سنتی سخن می‌گفتند اکنون که هشت سال از آغاز این پروژه می‌گذرد ، می‌توان در مورد نتایج واقعی آن داوری کرد.

 • پوستر ۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۱:۰۵

  بيكاری در كشور زنانه است

  عل طايفی*: براساس شواهد آماری، نرخ مشارکت اقتصادی در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۳۶.۷ درصد است. این شاخص در بین مردان ۶۲.۱ درصد و در بین زنان ۱۱.۳ درصد محاسبه شده است.

 • معماری سبز ۱۳۹۵-۰۹-۰۱ ۰۷:۵۱

  در داوری اثر، شباهت ظاهری تا کجا معیار قضاوت است؟

  ساناز افتخارزاده*: آفرینش، بررسی، تفسیر و نقد هر پدیده نه‌فقط نیازمند تفکر زاینده و پشتوانه تئوریک است، بلکه منوط به شناخت و تعریف دقیق ماهیت و زمینه اثر است. معماری یعنی آفرینش فضایی در زمینه‌ای خاص که باید پاسخ‌گوی زیستی-روانی و ادراکی مخاطب انسانی خود در بازه‌ای از زمان باشد. چنانچه معماری را زبان معمار بدانیم، هدف منطقی آن گفت‌وگو با مخاطب انسانی و فرم اثر واژگانی است که محتوای این گفت‌وگو را انتقال می‌دهد.

 • آلودگی هوا ۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۰۸:۱۱

  سازوکار اقتصادی رفع مشکل آلودگی هوا

  علی فرحبخش*: براساس یک مطالعه مشترک که از طرف بانک جهانی و موسسه معیارها و ارزیابی سلامت (IHME) انجام شده است، آلودگی هوا به‌واسطه کاهش بهره‌وری و تخریب کیفیت زندگی، هزینه‌ای معادل ۵ هزار میلیارد دلار بر اقتصاد جهانی تحمیل می‌کند. برآوردها حاکی از آن است که از هر ۱۰ مرگ، یکی به‌واسطه امراض ناشی از آلودگی هوا یا وخیم‌تر شدن بیماری ناشی از عدم دسترسی به هوای پاک به ثبت رسیده است.

 • پروژه‌های پیشنهادی برای سرمایه گذاری در کریدورهای ریلی ۱۳۹۵-۰۸-۲۸ ۰۹:۵۶

  صدای پای راه‌آهن از خورشيد بنگلور تا سن پترزبورگ

  وزیر وزارت فواید عامه افغانستان اعلام كرده كه كار ریل گذاری خط آهن بندر آقینه كه خط آهن تركمنستان را به افغانستان می رساند، آغاز شده است. پس می‌توان گفت كه به یمن ایجاد راه‌های ریلی در آینده‌ای نه‌چندان دور، خورشید در تركمنستان- افغانستان- تاجیكستان- ایران- آذربایجان- هند و روسیه هیچ‌گاه غروب نخواهد كرد.

 • مردم ۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۰۹:۲۳

  بهبود کیفیت زندگی

  با توجه به اهمیت پایتخت، هرسال مبالغ قابل‌توجهی برای بهبود کیفیت زندگی در تهران هزینه‌ می‌شود، ولی به نظر نمی‌رسد این اقدامات در عمل به کاهش آلودگی و روان‌تر شدن ترافیک کمکی کرده باشد. به نظر می‌رسد دلیل این ناکامی در نگرش ملی است که نسبت به شهر تهران وجود دارد.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۰۷:۵۷

  همه با خبر، شورا بی‌خبر

  احمد مسجدجامعی*: چکیده گزارش دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره املاک واگذارشده در شهرداری تهران، هفته گذشته منتشر شد. از همین خلاصه، بسیاری مجهول‌ها به عالم معلوم پیوست و دیدیم که- همان‌طور که پیش از این گفتم- بررسی کارشناسی نیازی به هیجان و فریاد و فغان ندارد؛ روندی است که با عقلانیت و بر‌پایه اسناد و مدارک طی می‌شود.

 • هواپيما فرودگاه ۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۰۷:۴۴

  همزمان با جریان نوسازی ناوگان هوایی؛

  بیمه هواپیما ضرورتی غیرقابل اجتناب است

  حسین مقدس*: از آنجایی که تردد هواپیما یک جریان بین‌المللی است و مسافران متعدد از کشورهای مختلف در سطح جهانی تردد می‌کنند بنابراین بهترین روش در جهت هماهنگی و یکنواختی میزان مسئولیت‌ها ملحق شدن به قوانین بین‌المللی هواپیمایی است،. بیمه گران نیز باید مصمم‌تر از قبل حامی این رویداد ملی باشند تا همزمان با این جریان نوسازی سخت افزاری، شاهد گسترش فرهنگ بیمه درتمامی زمینه‌ها و حمایت از مصرف‌کنندگان باشیم.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۰۸:۰۱

  پروژه‌هایی در خدمت شهر یا شهر در خدمت پروژه‌هایش؟/ظرفیت اقتصادی شهر و مصالح سیاسی و اجتماعی پایتخت

  ساناز افتخارزاده*: مشاوران طرح تفصیلی تهران، ساختار پهنه‌بندی شهر تهران را به عنوان سند اصلی هدایت و کنترل تحولات کالبدی و نظارت برساخت‌وساز در عرصه‌های شهری تهران به منظور جلوگیری از تداخل غیرضروری و نامناسب کاربری‌ها و ارتقای کیفیت و کارایی محیط شهری معرفی کردند.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۰۷:۵۷

  امکانات متمرکز در تهران اما...

  تهران پرجمعیت‌ترین کلان‌شهر ایران است که طبق اعلام استاندارش، حدود ٨,٥‌ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. سیدحسین هاشمی، استاندار تهران، اواخر سال گذشته در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران، آماری از تهران اعلام کرد که نشان‌دهنده عظمت این کلان‌شهر و نیز تراکم امکانات و تسهیلات در پایتخت بود.

 • احمد حکیمی پور ۱۳۹۵-۰۸-۲۲ ۰۷:۴۴

  شهر؛ به مثابه ظرفی است پویا

  احمد حکیمی پور*: در پسِ پرده جهانی شدن که امروزه از بحث‌های اساسی در حوزه‌های علمی مختلفی اعم از تک‌رشته‌ای و میان رشته‌ای محسوب می‌شود، مسئله‌ای نهفته است که ارتباط بسیار تنگاتنگی با ورود به عصر فرهنگی و همچنین مفهوم فضا دارد.

 • سعید لیلاز ۱۳۹۵-۰۸-۲۰ ۱۰:۰۲

  سعید لیلاز:

  پیروزی ترامپ برای برجام و خرید هواپیماها خطری ندارد

  یک اقتصاددان با بیان اینکه پیروزی ترامپ خطری برای توافق هسته ای و قرارداد خرید هواپیماهای جدید ندارد، گفت: آمریکا تنها تصمیم گیرنده برای توافق هسته ای نیست و سرمایه داران امریکایی به دنبال فروش هواپیما به ایران هستند.

 • موسی غنی نژاد ۱۳۹۵-۰۸-۱۹ ۰۸:۳۵

  رابطه دولت و بخش خصوصی واقعی

  موسی غنی‌نژاد*: نمایشگاه مطبوعات در هفته جاری بار دیگر رابطه مطلوب میان دولت و رسانه‌ها را در اذهان عمومی مطرح ساخت. در مراسم افتتاحیه نمایشگاه، رئیس‌جمهور محترم به درستی بر لزوم غیر دولتی شدن مطبوعات تاکید و اشاره کردند: «نشریه‌ای که پولش از جایی می‌آید و ناشرش دل نگرانی ندارد که آن را بخرند یا نخرند» برای کشور مساله‌ساز است.

 • طاهره قیومی ۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۰۸:۵۶

  اخلاق رسانه ای؛ نمایشگاه مطبوعات

  طاهره قیومی*: گستردگی حوزه عمل، در برگیری و پیچیدگی روزافزون تکنولوژی های ارتباطی، کار در رسانه ها را به یکی از تاثیرگذارترین و حساس ترین مشاغل در دنیای مدرن تبدیل کرده است که مطبوعات را نیز دربرمی گیرد.

 • ایزدی ۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۰۷:۱۸

  بازآفرینی شهری؛ دستورکار شهری جدید

  دکتر محمد سعید ایزدی*: نابسامانی کنونی شهرها، زندگی شهروندان را دچار مخاطرات فراوان کرده و کیفیت سکونت را به نازل‌ترین وضع خود رسانده است. نمودهای این نابسامانی، در پهنه‌های مختلف شهری به شکل عرصه­‌های ناکارآمد، بخش‌های وسیعی از شهرها را در برگرفته و جمعیت قابل توجهی از ساکنان شهر به شکل مستقیم یا غیرمستقیم از مسائل و مشکلات آن رنج می‌برند.

 • ساختمان ۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۷:۵۱

  توصيه‌هايی برای زمينه‌گرايی نمای ساختمان

  سیدابراهیم بنی‌مهد*: رشد سریع جمعیت و گرایش مردم به شهرنشینی، تقاضای فزاینده‌ای را برای تهیه مسکن به دنبال داشته که این موضوع، مشکلات عدیده‌ای در زمینه توسعه شهری به وجود آورده است. ناتوانی در پاسخ‌گویی مطلوب و مناسب به این مسئله، وضعیت نامطلوبی را به صورت بی‌مسکنی، بدمسکنی و تنگ‌مسکنی برای بسیاری از اقشار جامعه به همراه آورده است.

 • نقشه کریدور خلیج فارس-دریای سیاه ۱۳۹۵-۰۸-۱۵ ۰۹:۲۳

  افزایش بهره‌وری ترانزیت با راه‌اندازی کریدور شمال- جنوب

  تکمیل کریدور ترانزیتی شمال- جنوب موجب کاهش زمان ترانزیت میلیون‌ها تن كالا میان هندوستان و كشورهای اروپایی از دو ماه به دو هفته و دو هزار کیلومتری مسیر ترانزتیت هندوستان تا فنلاند می‌شود.

 • حقوق شهروندی ۱۳۹۵-۰۸-۱۳ ۰۸:۳۰

  تعلق‌خاطر روح شهروندی

  مجید رضازاده*: هر شهر یکسری محله و هر محله ساکنانی دارد که هویتش را می‌سازند و بخشی از هویت خودشان را نیز از آن وام می‌گیرند. بنابر این، اگر در جایی شهرسازی می‌کنیم و واحدهای مسکونی می‌سازیم، وظایفی نیز برای خودمان ایجاد کرده ایم. از جمله این که باید ملزومات دستیابی به رفاه اجتماعی را برای آنها فراهم کنیم.

 • محمد سعید ایزدی ۱۳۹۵-۰۸-۱۲ ۰۸:۰۸

  شهرنشینی مبتنی بر اهداف توسعه پایدار

  محمدسعید ایزدی*: گرچه تحولات سریع جمعیت شهری، فرصت‌های نوینی را برای توسعه‌ فراهم آورده، اما چالش‌هایی عمیق و گسترده‌ در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‎محیطی در شهرها را به همراه داشته که در صورت عدم اتخاذ برنامه‌های صحیح و پیش‌گیرانه منجر به گسترش نابسامانی در شهرها و نزول شهروندان می‌شوند.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۵-۰۸-۱۱ ۰۸:۰۶

  نیم نگاهی به سیاست‌های بودجه شهرداری تهران

  محمدرضا فرزادبهتاش*: شورای اسلامی شهر تهران طرحی را با عنوان «سیاست‌های اجرایی و الزامات تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ شهرداری تهران» در روزهای اخیر تصویب کرده است و همان‌طور که از عنوانش پیداست، شهرداری تهران به موجب این طرح مکلف می‌شود تا لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده خود را با ساختار و محتوایی که از جانب شورای شهر تعیین شده، تا انتهای دی‌ماه به این نهاد که وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر امور محلی را دارد، ارائه کند.

 • نمای رمی ۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۰۸:۱۰

  تراژدی سنگین معماری ایرانی

  علی خیابانیان: نمای یک بنای معماری همچون رسانه‌ای است که هویت یا درون‌مایه آن بنا را به مخاطب معرفی می‌کند، با رهگذران سخن می‌گوید، آنها را تشویق می‌کند نزدیک‌تر بیایند و از او دیدن کنند، جلویش عکس بگیرند، منتظر شوند و حتی آرزو کنند ‌ای‌کاش واحدی مسکونی یا تجاری در آن بنا داشتند.