نمایش همه
 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۰۸:۰۳

  تاب‌آوری اجتماعی، ظرفيت جامعه در انطباق با دگرگونی‌هاست

  محمدرضا فرزادبهتاش*: از نگاه محققان حوزه تاب‌آوری جوامع شهری، پایه و اساس اصلی تاب‌آوری و پایداری کلیت یک جامعه در برابر بحران‌ها، فشارها و حوادث غیرمترقبه، در میزان تاب‌آوری اجتماعی آن جامعه نهفته است. به عبارتی دیگر، تاب‌آوربودن یک جامعه به‌لحاظ ابعاد و مؤلفه‌های اجتماعی است که می‌تواند آن جامعه را به‌سوی تاب‌آوری در سایر ابعاد رهنمون کرده و مسیر تحقق آن را هموار کند.

 • محمد سعید ایزدی ۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۰۸:۰۹

  نظام طرح‌ریزی و برنامه‌های توسعه شهری، در آستانه تغییراتی نوین

  محمدسعید ایزدی*: ناكارآمدی نظام طرح‌ریزی و برنامه‌های توسعه شهری در مواجهه با مشکلات موجود، بر ضرورت توجه و تدوین یك دستوركار شهری جدید می‌افزاید. بیش از چهار دهه از برنامه‌ریزی و تهیه طرح‌های توسعه شهری می‌گذرد.

 • حقوق شهروندی ۱۳۹۵-۰۸-۰۷ ۰۹:۱۷

  نقش شهروندان در مدیریت شهری

  سیامک زند رضوی*: با توجه به آنکه جامعه‌شناسی و پدیده‌های اجتماعی بر ۳ اصل تاریخی‌بودن، چندوجهی بودن و خرد جمعی متکی است جامعه‌شناسی مردم مدار می‌تواند در اعتلای جامعه و کمک به مدیران شهری با پررنگ کردن نقش شهروندی موثر افتد.

 • فرونشست زمین در نزدیکی میدان قیام تهران ۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۱۳:۱۰

  ۳سناریو برای فرونشست زمین در تهران/ فرونشست ۹۰ برابری پایتخت نسبت به اتحادیه اروپا

  ارغوان فکور*: تا کنون علت اصلی حادثه فرو نشست زمین در اتوبان ستاری به طور قطع مشخص نشده است و شاید بتوان گفت که مجموعه‌ای از سه سناریوی برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و قنات‌ها، وجود آب‌های زیرسطحی، در اثر عواملی نظیر نشت سیستم آب‌رسانی و فاضلاب و حفاری‌های مترو و وجود تونل مترو در نزدیکی محل حادثه به صورت زنجیره‌ای از حوادث منجر به این حادثه شده است.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۰۸:۵۴

  آیا کلانشهر تهران، شهری تاب‌آور است؟/ رتبه چهارم سانحه‌خیزی ایران در آسیا

  مریم آسایش*: کشور ایران یکی از ۱۰ کانون حادثه‌خیز در جهان است که از ٤٣ نوع حادثه شناخته‌شده در جهان، ٣٣ نوع آن را در ایران شاهد بوده یا خواهیم بود. براساس گزارش اثرات سوانح در جهان توسط فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ، ایران به لحاظ سانحه‌خیزی پس از چین، هند و بنگلادش در رتبه چهارم کشورهای آسیایی قرار دارد. با آگاهی از این واقعیت آمادگی برای مقابله با بحران‌های طبیعی اقدامی بسیار هوشمندانه محسوب می‌شود.

 • جاده و ریل ۱۳۹۵-۰۸-۰۵ ۰۸:۰۳

  حمل و نقل ريلی، پايه اصلی نظام شهرسازی در كلان‌شهرها

  با وجود بيش از ۷ كلانشهر بزرگ در كشور، توسعه سيستم‌های حمل و نقل ريلی در كلانشهرها، يكی از بهترين سيستم های حمل و نقل برای اتصال شهرهای اقماری به كلان‌شهرها محسوب می‌شود. گفته می‌شود، اتصال مراكز شهرهای بزرگ به شهرهای اقماری از موضوعاتی است كه بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد چرا كه می‌تواند از تمركز جمعيت در كلانشهرها جلوگيری كند.

 • جاده و ریل ۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۰۷:۴۸

  توسعه صنعت ریلی شاخصی برای توسعه پایدار

  وجود مسيرهای ريلی متعدد و ايستگاه‌های راه‌آهن در اكثر شهرهای بزرگ دنيا نه تنها به خودی خود موجب آسيب‌های‌اجتماعی نشده بلكه فرصت‌های رشد و توسعه اجتماعی را هم ايجاد كرده و مهم‌تر از همه اينكه محرك بازآفرينی شهری می شود. گفته می‌شود، توسعه صنعت ریلی شاخصی برای توسعه پایدار است.

 • محمد نوفرستی ۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۰۸:۱۳

  نقطه آغاز اقتصاد مقاومتی

  دکتر محمد نوفرستی*: تاب‌آوری میزان تداوم روابط درون یک سیستم را تعیین می‌کند، حال آنکه پایداری عبارت است از قدرت یک سیستم برای بازگشت به شرایط تعادل اولیه پس از مواجه شدن با یک تکانه موقت که هرچه بازگشت به شرایط تعادل اولیه سریع‌تر و هرچه نوسانات کمتر باشد، سیستم پایدارتر است.

 • زلزله ۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۰۸:۰۴

  ضرورت توجه به نحوه برخورد سیستماتیک با سوانح

  مهدی میرزایی*: در نیم‌قرن اخیر تعداد قابل‌توجهی از سوانح در ایران اتفاق افتاده است. نکته بسیار مهم در بین این وقایع، جدای از بحث‌های علمی درخصوص پیش‌بینی و پیشگویی، شدت، انعطاف‌پذیری و... موضوع نحوه برخورد با این سوانح در سه فاز معروف قبل، در حین و بعد از سانحه، به لحاظ سیستمی است.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۰۸:۰۱

  لزوم یافتن راهکارهای جدی با هدف ایجاد تاب‌آوری در شهرها

  مسعود مجرب*: هدف از این نوشتار فقط مرور برخی نکات مهم و اساسی است که بارها و بارها شنیده‌ایم و تنها نیاز است تا اندکی جدی‌تر به مسئله تاب‌آوری، مخاطرات زمین‌شناختی و ریسک نگاه کنیم. یکی از راهکارهای جلوگیری از این فراموشی خطرناک، تربیت نیروی متخصص، آموزش مداوم مردم و مسئولان و افزایش باور مسئولان به وجود ریسک مخاطرات زمین‌شناختی در تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های عمرانی است.

 • نمای تهران ۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۰۹:۰۵

  تحقق تاب‌آوری شهری مستلزم همکاری تمامی سازمان‌ها و ذی‌نفعان است

  شهریار مزیدآبادی*: مفهوم تـاب‌آوری عبارت است از معیاری از توانایی یک سیستم برای دریافت تغییرات، در حالی‌که هنوز مشغول انجام وظایف قبلی است. به دلیل آنکه تاب‌آورشدن یک منطقه شهری مستلزم همکاری و تشریک مساعی سازمان و ذی‌نفعان بسیاری است عده‌ای از چرخه تاب‌آوری سخن گفته‌اند.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۵:۴۴

  ضرورت سنجش میزان و ابعاد تاب‌آوری شهرها در مواجهه با مخاطرات محیطی

  مسعود حسن‌نژادامجدی*: بررسی و سنجش میزان و ابعاد تاب‌آوری شهرها و فضاهای شهری در مواجهه با مخاطرات محیطی و موضوعات تبعی آن امری ضروری است.

 • زلزله ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۱۱:۰۶

  جولان سوانح طبیعی در شهرهای ایران

  مهدی زارع*: تحولات جمعیتی در ایران نمایانگر افزایش هرچه‌بیشتر جمعیت شهرنشین و تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ‌تر (برخوردارتر) است. برپایه آمار بانک جهانی، دگردیسی جمعیت در ایران از سال ١٣٦٩ تا ١٣٩٤ نشان می‌دهد که تمرکز جمعیت در شهرهای با جمعیت بیش از یک‌میلیون نفر از ٥/١٢ ‌میلیون در سال ١٣٦٩ به حدود ٢١/٥ ‌میلیون در سال ١٣٩٥ رسیده است.

 • دکتر موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۸:۴۱

  کاسبان تورم

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: نگرانی بانک مرکزی و مسوولان دولتی از پایین نیامدن نرخ سود بانکی متناسب با کاهش تورم از یکسو و اصرار بر خروج هرچه سریع‌تر از شرایط رکودی در کمتر از یک سال به انتخابات ریاست‌جمهوری، از سوی دیگر، منجر به اتخاذ سیاست‌هایی در یکی دو سال اخیر شد که نتیجه آن اندک اندک به‌صورت علائم توقف روند کاهشی نرخ تورم و بازگشت به روند فزاینده ظاهر شده است.

 • سعید اسلامی بیدگلی ۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۰۸:۰۱

  مولفه‌های مسکن اجتماعی

  سعید اسلامی‌بیدگلی*: از ابتدای کار دولت یازدهم مسکن اجتماعی همواره به عنوان یکی از برنامه‌های دولت برای خانه‌دار کردن اقشار ضعیف جامعه مطرح بوده است و اکنون که در سال آخر فعالیت دولت هستیم بسیاری از کارشناسان چشم انتظار اعلام برنامه‌ها و نتایج اقدامات دولت در این مورد هستند موضوع تامین مسکن اقشار کم‌درآمد همواره در راس شعارها و برنامه‌های دولت‌های مختلف بوده و البته این موضوعی است که تنها مورد توجه مسئولان کشور ما نبوده بلکه تقریبا در همه کشورهای دنیا تامین مسکن این دسته از شهروندان از اهداف دولتها به شمار می‌رود.

 • عکس ترکیبی ۱۳۹۵-۰۷-۲۷ ۰۸:۰۳

  آیین تجلیل از اسرافیل شیرچی و نمایشگاه آثار وی در شهر بابل

  حرمت شهر با آوازه هنرمند

  سهیل محمودی*: شهرهای کوچک و نام‌های بزرگ... این یکی از رمز و رازهای فرهنگ ایران است که در پهنه جغرافیا و عرصه تاریخ، با آن روبه‌روییم؛ شهرهایی که نه پایتخت بوده‌اند و نه مرکزیتی به معنای امروزی برای داد و ستد و بیزینس و ترانزیت کالا. اما در خلوت خود تاریخ و جغرافیای ما در این نقاط، استعداد پرورش شخصیت‌های بزرگ را داشته است. در بسیاری از مناطق ایران عزیز ما با چنین حقیقتی روبه‌روییم.

 • قطار چين ۱۳۹۵-۰۷-۲۶ ۰۹:۰۹

  مزایای توسعه حمل‌ونقل ریلی در كشور؛ صرفه جویی سالانه ۴۸۰ میلیون لیتر سوخت در سال

  بررسی این آمار نشانگر آن است كه در بخش حمل‌ونقل ریلی برای جابه‌جایی هر یك هزار تن كیلومتر بار، ۳۰ لیتر سوخت صرفه‌جویی می‌شود كه با توجه به حجم كنونی جابه‌جایی بار در كشور كه حدود ۱۶ میلیارد تن است، طی هرسال ۴۸۰ میلیون لیتر سوخت در كشور صرفه‌جویی می‌شود كه رقم بسیار زیادی است.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۷-۲۵ ۰۸:۱۳

  تهران می‌تواند شهری خلاق باشد

  مریم آسایش*: شهر جایی است که مردم حس شهروندی به آن دارند و تعاملات شهری در آن رخ می دهد. در اصل آنچه یک شهر را می سازد ساختمان های باشکوه و عظیم آن نیستند بلکه شهروندانی هستند که هریک از آنها ویژگی ها، مهارت ها و ایده های خلاقانه خود را دارا می باشند.

 • مسعود خوانساری ۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۰۸:۱۵

  بازگشت به مدار توسعه

  مسعود خوانساری*: اقتصاد عرصه واقعیت‌هاست و جای رویاپردازی نیست. موسسات بین‌المللی و برخی نهادهای داخلی طی یک ماه گذشته، گزارش‌های امیدوارکننده‌ای از آینده اقتصاد ایران ارائه کرده‌اند.

 • صاحبقرانیه ۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۹:۱۵

  مرور روند آسیب به صاحبقرانيه

  امیدرضا صفی یاری*: آسیب‌ها به كاخ صاحبقرانیه در دوره‌های مختلف تاریخی و به ویژه از دوره پهلوی دوم با مداخلات جدی در ساختمان آغاز شده است.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۸:۵۱

  بناهای تاريخی نياز به پرستاری دارند

  سيد محمد بهشتی*: یكی از قدیمی‌ترین بناهایی كه در منطقه شمیران وجود دارد، كاخ صاحبقرانیه است. این بنا كاخ به لحاظ معماری و تاریخی بسیار اهمیت دارد. هر چند باغ بزرگی در جنوب آن قرار داشته كه پارك نیاوران فعلی است.

 • حکیمی پور ۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۰۹:۲۱

  عضو شورای اسلامی شهر تهران مطرح کرد؛

  مدیریت شهری و مساله شهروندی

  عضو شورای اسلامی شهر تهران در تشریح دیدگاه خود از مدیریت شهری و مساله شهروندی گفت: شهروند ایده‌آل کسی است که بتواند مصلحتِ عموم را اراده کند و در تضادِ آنها با منافع فردیِ خویش، منافع عمومیِ را ترجیح دهد.

 • خانه بروجردی‌ها ۱۳۹۵-۰۷-۲۱ ۱۰:۲۴

  نقش کارفرما در خلق اثر معماری

  علی نعمتی*: در میان هنرها، معماری تنها هنری است که سفارش دهنده یا کارفرما در پدید آمدن اثر نقش اساسی و کلیدی دارد. برای مثال در پیدایش یک قطعه موسیقی انگیزه هنرمند موسیقیدان، ابزار موسیقی در کنار دانش و قریحه امکان خلق قطعه موسیقی را میسر می‌سازد و فقط و فقط هنرمندان دخیل در تولید اثر هنری برکیفیت و محتوای آن مؤثرند.

 • محرم ۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۳:۰۷

  آیین‌های عاشورایی، توسعه و مدیریت شهری

  امیرحسین معصومی فر*: با آنکه برقراری نِسبت میان «عاشورا» و «توسعه» در نگاه اول دور از ذهن یا شاید به نوعی غیر ممکن به نظر می رسد، اما این دو مفهومِ به ظاهر نا مُتجانس در لایه های زیرین خود عناصر و مولفه هایی را شامل می شوند که منجر به برقراری رابطه ای عمیق اما ناپیدا میان آن ها شده است.

 • موسی غنی نژاد ۱۳۹۵-۰۷-۱۹ ۰۸:۱۶

  هدف کوتاه‌مدت و استراتژی بلندمدت

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: تقارن ابلاغ بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۶ از سوی رئیس‌جمهوری و بحث درباره چگونگی برنامه ششم توسعه که این روزها در مجلس جریان دارد، موضوع بسیار مهم رابطه میان هدف‌گذاری‌های کوتاه‌مدت و استراتژی درازمدت را یک بار دیگر در جامعه ما مطرح کرده است. واقعیت این است که بدون هماهنگی و همسویی میان اینها نتیجه‌ای جز اتلاف منابع و هدر رفتن انرژی حاصل نخواهد شد.

 • ساختمان ۱۳۹۵-۰۷-۱۸ ۰۸:۳۰

  سه عامل تعیین کننده رونق مسکن

  مهدی روانشادنیا*: تحلیل رفتار و نمودار رشد قیمت مسکن در ۳۰ سال گذشته و براساس آمار بانک مرکزی و بانک مسکن، نشان دهنده نوعی حرکت سیکلی این بخش در مدت یادشده است. در خقیقت سیکل های مسکن نشان دهنده یک دوره چهار تا پنج ساله برای ثابت ماندن قیمت ها است و در این دوره از تورم عقب می ماند و بعد در یک دوره ۶ ماهه تا یک ساله رشد جهشی دارد.

 • محمود دولت‌آبادی ۱۳۹۵-۰۷-۱۷ ۰۸:۰۵

  امروز روز تهران است؛ شهری كه از شهريت افتاد

  محمود دولت‌آبادی*: تهران قدیم، شهری قابل درك بود. اما تهرانی كه این روزها می‌بینم، از درك خارج شده است. هر شهری یك محدوده‌ای دارد. تهران اما محدوده‌ای ندارد؛ نه سرآغاز شهر مشخص است و نه پایانش. معلوم نیست از كجا شروع شده و به كجا ختم می‌شود.

 • مال سازي ۱۳۹۵-۰۷-۱۶ ۱۲:۱۵

  تجربه ۱۰ سال خاموشی مانیتورینگ ساخت و ساز در تهران/ تهران مال «مال»ها می‌شود

  نقاط مرکزی شهر تهران با ادامه روند فعلی در آینده‌ نزدیک به سیطره مجتمع‌های تجاری و «مال»‌ها به نفع عده‌ای خاص درمی‌آید تا مردم بیش از پیش در ترافیک اسیر شوند.

 • مسکن مهر گلستان ۱۳۹۵-۰۷-۱۵ ۰۸:۳۱

  اعتمادسازی؛ شرط موفقيت تعاونی‌های مسكن

  مصطفی قلی خسروی*: صندوق‌های پس‌انداز و تعاونی‌های مسكن از گذشته نیز بر میزان عرضه و تقاضای مسكن تاثیر مثبت داشته‌اند. تصمیم امروز مسوولان پولی كشور نیز مبنی بر ایجاد موسساتی برای پس‌انداز و مشاركت مردم برای ساخت می‌تواند عاملی برای تحرك مسكن باشد اما نه در كوتاه‌مدت.

 • حقوق شهروندی ۱۳۹۵-۰۷-۱۴ ۰۸:۲۰

  توسعه پایدار و حقوق شهروندی

  دکتر حسن خلیل خلیلی*: توسعه‌یافتگی، یعنی تفاهم میان حکمرانان، جامعه و اندیشمندان و دکتر محمود سریع‌القلم توسعه، فرایندی درهم‌تنیده و دارای کارکردی گسترده و مرتبط با زندگی اجتماعی انسان‌ها و به معنای فراهم‌شدن زمینه‌های لازم برای شکوفایی ظرفیت‌های مختلف اجتماعی برای دستیابی به پیشرفت و توسعه‌یافتگی و تصمیم‌گیری‌های تخصصی برای بهینه‌سازی منابع در یک کشور است.