نمایش همه
 • طرح ۱۳۹۷-۰۶-۱۴ ۰۵:۱۷

  وزارت راه و شهرسازی - استان آذربایجان شرقی

  در پرونده حاضر در گفتگو با مسئولان حوزه حمل و نقل و مسكن و شهرسازی، آخرين وضعيت كليه پروژه‌های استان آذربایجان شرقی را مورد بررسی قرار داده‌ايم.

 • نقشه ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۰۸:۳۰

  وزارت راه و شهرسازی - استان اصفهان

  در پرونده حاضر در گفتگو با مسئولان حوزه حمل و نقل و مسكن و شهرسازی، آخرين وضعيت كليه پروژه‌های استان را مورد بررسی قرار داده‌ايم.

 • نقشه ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۰۹:۵۴

  کریدورهای ریلی و جاده‌ای ایران

  در پرونده کریدورهای ریلی و جاده‌ای، ضمن معرفی و تشریح جزییات کریدورهای داخلی و بین‌المللی به تفکیک ریل و جاده، با کارشناسان و صاحبنظران حوزه حمل و نقل نیز گفتگو کرده‌ایم.

 • هواپيما هما ۱۳۹۷-۰۴-۰۸ ۱۶:۳۶

  نگاهی به ناوگان هوايی هواپيمايی جمهوری اسلامی ايران - هما

  در پرونده حاضر ضمن معرفی هواپيماهای برجامی شركت هواپيمايی جمهوری اسلامی ايران (هما)، با خلبانان و عوامل فنی هواپيماهای ايرباس ای‌۳۲۰ و ای۳۳۰ و همچنين ای‌تی‌آر ۷۲-۶۰۰ گفتگو كرده‌ايم.

 • طرح ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ ۱۰:۲۷

  چهره‌های وزارت راه و شهرسازی

  پرونده چهره‌های وزارت راه و شهرسازی اختصاص به افرادی دارد که در مجموعه وزین وزارت راه و شهرسازی اشتغال دارند اما در هویتی دیگر چهره‌ای سرشناس و مشهور به حساب می‌آیند.

 • ساختمان وزارت راه و شهرسازی ۱۳۹۶-۱۰-۲۲ ۰۹:۰۰

  ماموريت‌ها و مسئوليت‌های وزارت راه و شهرسازی - بازخوانی

  وزارت راه و شهرسازی: در تاريخ ۱۳۹۰/۰۳/۳۱ قانون تشكيل وزارت راه و شهرسازی از تجميع وزارتخانه های مسكن و شهرسازی و راه و ترابری به تصويب مجلس شورای اسلامی و در تاريخ ۱۳۹۰/۰۴/۰۱ به تاييد شورای نگهبان رسيد.

 • طرح ۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۳:۰۸

  اندیشه جدیدی به نام معماری‌راه

  به نظر من معماری اندیشه است و معماری بدون صاحت تفکر، اندیشه و فهم از زندگی نمی‌تواند تعریف شود.

 • ویژه ۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۹

  بررسی وضعیت سکونتگاه‌های غیررسمی چابهار

  در پرونده حاضر موضوع وضعیت سکونتگاه‌های غیررسمی چابهار را با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی، پیروز حناچی، حامد مظاهریان و حمیدرضا عظیمیان معاونین وزیر راه و شهرسازی و همچنین تنی چند از اساتید دانشگاه، جامه‌شناسان، کارشناسان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان محلی استان سیستان و بلوچستان مورد بحث قرار داده‌ایم.

 • معماری ۱۳۹۵-۰۵-۲۳ ۱۱:۲۱

  آیا معماری ایران در آستانه ورود به عصر جدید قرار دارد؟

  برخی از صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه معماری معتقدند همزمان با تغییرات رخ داده در ایران پس از لغو تحریم‌های غرب، ایران در آستانه ورود به دوران جدیدی از معماری قرار دارد. برخی نیز معتقدند معماری ایرانی پس از جنگ تحمیلی ایران و حتی مدتی قبل‌تر یعنی در دهه دوم قرن معاصر (۱۳۱۷ به بعد) فاقد هویت‌ بود، جنگ بر آن دامن زد و فکر داشتن سرپناه، هویت ایرانی را از آن گرفت. عده‌ای از صاحب‌نظران بر این باورند دولت یازدهم، آغازگر عبور از معماری پرخاشگرانه و باز کردن دوران جدیدی در تاریخ معماری است که ایران را بار دیگر صاحب تاریخ معماری خواهد کرد. با توجه به اقتصاد رو به توسعه، افزایش تقاضا برای سبک زندگی معاصر و رشد سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری و همچنین ایجاد فرصت‌هایی جدید برای معماران حرفه‌ای در بازار ایران؛ آیا معماری ایران در آستانه ورود به عصر جدید قرار دارد؟ پرونده پیش رو تلاش دارد با به بحث گذاشتن موضوع با معماران دریابد معماری حال حاضر ایران در چه وضعیتی قرار دارد.

 • سنندج ۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۰۹:۲۰

  وضعیت سکونتگاه‌های غیررسمی استان کردستان

  كردستان یکی از استان‌هایی است که سایه حاشیه‌نشینی بر شهرهای مختلف آن سنگینی می‌کند؛ استانی که از شمال به آذربايجان غربی، از شرق به زنجان و همدان، از جنوب به كرمانشاه و از غرب به كشور عراق محدود است. بافت حاشیه‌ای شهر سنندج متشکل از ۱۷ محله است که به طور عمده دامنه ارتفاعات و تپه‌های شمال، شمال شرقی و شرق و جنوب را تصرف کرده‌اند. عمده‌ای از این محدوده در بافت ادغام شده و چهار محله آن نیز که منشا روستایی دارند به صورت محدوده منفصل شهری در سال‌های اخیر به بافت اضافه شده‌اند. گستره سکونتگاه‌های استان کردستان در سنندج و مناطق اطراف آن خلاصه نمی‌شود. از ۲۹ شهر استان کردستان، در شهرهای بانه، مریوان، سقز، قروه، کامیاران، دهگلان، بیجار و دیواندره بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی شناسایی شده‌اند که بیشترین حجم حاشیه‌نشینی در بانه، مریوان، سقز و قروه است. وزارت راه و شهرسازی با هدف ساماندهی به وضعیت سکونتگاه‌های غیررسمی استان کردستان برنامه‌های متعددی برای ظرفیت‌سازی و توانمند کردن ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی در دستور کار قرار داده است و سعی شده در این مناطق با ایجاد زیرساخت و توسعه خدمات به ارتقای کیفیت زندگی ساکنان این استان غربی کمک کند. علاوه بر سنندج که شامل چهار ناحیه منفصل شهری به نام‌های حسن‌آباد، گریزه، نایسر و ننله است، در شهرستان‌های دیگر استان کردستان نیز روستاهایی وجود داشتند که به دلیل افزایش جمعیت به عنوان نواحی منفصل شهری معرفی شدند که نه از خدمات روستایی بهره‌مند می‌شوند و نه به اندازه شهرهای استان از خدمات مدیریت شهری استفاده کرده‌اند.

 • صناعت ۱۳۹۴-۱۲-۲۴ ۱۰:۵۰

  بازخوانی اندیشه ایران‌شهر

  دومین ویژه‌نامه صناعت با عنوان بازخوانی اندیشه ایران‌شهر به بررسی چهار پرونده کارخانه ریسباف اصفهان، سرای معین‌التجار اهواز، مدرسه صالحان همدان و عمارت کلبادی ساری اختصاص دارد. در این پرونده، با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، منوچهر ستوده ایران‌شناس، جغرافی‌دان تاریخی، استاد دانشگاه و پژوهشگر ایرانی، کیانوش عیاری نویسنده و کارگردان، مصطفی رحماندوست شاعر، قباد شیوا گرافیست، پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی حجت بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی، علیرضا ذاکر اصفهانی استاندار سابق اصفهان، سیامک گلشیری نویسنده و مترجم و محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفتگو شده است.

 • پرونده ۱۳۹۴-۰۴-۲۱ ۰۵:۲۸

  مسکن اجتماعی

  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی موضوع مسکن اجتماعی را با انتشار سلسله گزارش‌ها، گفتگوها و دیدگاه‌های کارشناسان و صاحبنظران مورد بررسی قرار داده است.

 • ایستگاه راه‌آهن تهران ۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۰۵:۱۸

  بررسی ارزش بافت تاريخی و وجود ايستگاه‌های راه‌آهن در کلانشهرها

  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در سلسله گزارش‌ها و گفتگوهایی وضعیت حفظ و احيای بافت تاريخی ايستگاه‌های راه‌آهن را بررسی می‌کند.

 • هفته جهانی ایمنی ۱۳۹۴-۰۲-۱۴ ۰۹:۵۴

  پرونده هفته جهانی ایمنی در پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

  بیانیه‌ای با هدف رعایت هر چه بیشتر ایمنی در راه‌ها از طرف کودکان ایران زمین به مناسبت هفته جهانی ایمنی (۱۴ تا ۲۰ اردیبهشت) منتشر شد. پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد در پرونده‌ای ویژه به این موضوع بپردازد.