شناسهٔ خبر: 100484 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

صدور دو هشدار سطح نارنجی و زرد هواشناسی:

افزایش بارش‌ها و کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور/ ضرورت پرهیز از هرگونه فعالیت کوهنوردی

هشدار هواشناسی سازمان هواشناسی کشور دو هشدار سطح نارنجی و زرد هواشناسی منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور با صدور یک هشدار سطح نارنجی از ورود دو سامانه هوای ناپایدار به کشور خبر داد.

سامانه اول تشدید فعالیت سامانه نسبتا سرد بارشی از سه‌شنبه ۲۵ آبان تا چهارشنبه ۲۶ آبان است. نوع مخاطره این سامانه بارش برف، مه آلودگی و احتمال کولاک برف و منطقه اثر آن  روز سه‌شنبه همدان، خراسان شمالی، نیمه شرقی اردبیل، شمال کرمانشاه، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین، اصفهان و نیمه شرقی لرستان و روز چهارشنبه خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان، گلستان، مازندران و شرق تهران است.

اثر مخاطره این سامانه لغزندگی معابر عمومی، کاهش دید، اختلال تردد در جاده ها، بویژه در عبور از گذرگاه های کوهستانی و گردنه ها، تاخیر یا احتمال لغو پرواز، مسدود شدن مسیرهای روستایی سردسیر است  و بنابراین اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده ها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی هنگام سفر، آمادگی راهداری‌ها و شهرداری‌ها جهت نمک پاشی و برف روبی، پرهیز از صعود به ارتفاعات و مدیریت در مصرف انرژی توصیه می‌شود.

سامانه دوم تشدید فعالیت سامانه بارشی از سه‌شنبه تا چهارشنبه است که به بارش برف و باران و مه گرفتگی منجر خواهد شد. 

منطقه اثر این سامانه روز سه‌شنبه گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد و روز چهارشنبه اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، گلستان، مازندران، نیمه جنوبی قم و نیمه شمالی یزد و اثر مخاطره آن لغزندگی معابر عمومی، اختلال در تردد شهری و جاده‌ای، آب‌گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها و کاهش دید است.

بنابراین پرهیز از سفرهای غیرضروری، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر، هنگام سفر به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و اطمینان از میزان سوخت خودرو توصیه می‌شود.

نفوذ سامانه پرفشار و هوای سرد در شمال غرب و غرب و مرکز و شمال شرق و شرق کشور

این سازمان همچنین با صدور یک هشدار سطح زرد هواشناسی، از ورود دو سامانه هوای ناپایدار دیگر نیز خبر داد. سامانه اول نفوذ سامانه بارشی از سه‌شنبه تا چهارشنبه است که بارش برف یا باران را به دنبال دارد.

منطقه اثر این سامانه سه‌شنبه کردستان، ایلام، خوزستان، نیمه جنوبی کرمانشاه، شمال و غرب فارس، شمال بوشهر، نیمه شمالی یزد، تهران، قزوین، البرز، غرب سمنان و قم، و چهارشنبه خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، نیمه شمالی کرمان، شمال و شرق خوزستان، نیمه جنوبی یزد و نیمه شمالی قم است.

اثر مخاطره این سامانه احتمال جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها همراه با کاهش دید بویژه در گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و احتمال تاخیر در پروازها خواهد بود، بنابراین احتیاط در تردد و عدم توقف حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی توصیه می‌شود.

 سامانه دوم نفوذ سامانه پرفشار و هوای سرد از سه‌شنبه تا پنج‌شنبه در شمال غرب و غرب و مرکز و شمال شرق و شرق کشور است.

نوع مخاطره این سامانه روز سه شنبه تا چهارشنبه کاهش ۶ تا ۱۲ درجه ای دما در اردبیل و استان‌های ساحلی دریای خزر و روز چهارشنبه تا پنجشنبه کاهش ۶ تا ۱۲ درجه ای دما در شمال شرق و شرق کشور و کاهش ۴ تا ۸ درجه ای دما در غرب، نواحی مرکزی کشور و در استان‌های جنوبی رشته کوه البرز ( قزوین، البرز، تهران و سمنان) و اثر مخاطره احتمال افت فشار گاز و افزایش مصرف انرژی و احتمال خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی در اثر سرد شدن هوا خواهد بود. 

بنابراین مدیریت در مصرف حامل های انرژی، احتیاط در تردد جاده ای و فعالیت های کوهنوردی، جابجایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضدیخ در رادیاتورها و اتخاذ تمهیدات دیگر جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی توصیه می‌شود.