شناسهٔ خبر: 100627 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد:

افتتاح کوره جدید آتش مرکز تحقیقات در ماه‌های آتی/ایجاد توانمندی داخلی برای سنجش مقاومت مصالح در برابر آتش

محمد شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام این خبر که کوره آتش مرکز تحقیقات با ابعاد مناسب در ماه‌های آتی راه‌اندازی می‌شود، گفت: به زودی، سرعت دریافت و اعطای گواهینامه فنی برای محصولات مرتبط با آتش تسهیل می‌شود.

محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از افتتاح کوره جدید آزمایشگاه آتش خبر داد. 

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه حجم کوره جدید ۳۶ مترمکعب است، گفت: با استفاده از کوه جدید آتش نیازی به ارسال نمونه‌های آزمایشگاهی به خارج از کشور نیست و آنها با توان داخلی در کشور مورد آزمون قرار می‌گیرند. با اینکار همچنین، سرعت دریافت و اعطای گواهینامه فنی برای محصولات مرتبط با آتش تسهیل می‌شود.

شکرچی‌زاده یادآور شد: بعد از آتش‌سوزی پلاسکو توانستیم دولت و سازمان برنامه و بودجه را از ضرورت یک کوره بزرگ آتش مطلع کنیم که خوشبختانه منابع مالی در اختیار مرکز، قرار گرفت. دستگاه‌ها خریداری شد و ساختمان آن در حال ساخت است که در ماه‌های آینده این کوره را نصب و راه‌اندازی می‌کنیم. 

وی در بیان بخشی از ویژگی‌ها و شاخصه‌های کوره جدید و تاثیرات آن توضیح داد: آزمون مقاومت در برابر آتش برای اجزای سازه‌ای همچون ستون‌ها، تیرها، دیوارهای باربر و ... و اجزای غیرسازه‌ای همچون درها، دمپرها، دیوارهای غیرباربر و آتش‌بندها) که برای صنعت ساختمان موثر است، کاربرد دارد. همچنین آزمایش‌های این کوره می‌تواند در صنعت نفت و پتروشیمی در الگوهای بزرگ مورد استفاده باشد.