شناسهٔ خبر: 100629 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در راستای ارتقای ایمنی صورت پذیرفت:

صدور ۳۸ هزار برگ معاینه فنی خودروهای سنگین درمازندران

مازندران-معاینه فنی در راستای ارتقای ایمنی در تردد جاده‌ای، حفظ محیط‌زیست از آلودگی، کاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده‌های مازندران صدور ۳۸ هزار برگ معاینه فنی خودروهای سنگین صورت پذیرفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی (مازندران)عباسعلی نجفی مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون از تعداد ۴۴ هزار ۵۹۴ خودرویی که به مراکز مذکور مراجعه کردند ، تعداد خودرو سنگین ۳۸ هزار موفق به اخذ معاینه فنی شده و تعداد خودرو ۶هزار و ۶۵۱ نیز مردوداعلام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل این ۱۳درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: مازندران دارای شش مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین است که به منظورارتقای ایمنی ترددجادهای وکاهش میزان آلودگی هوا،این مراکززیرنظرسازمان راهداری وحمل ونقل جاده ای تاسیس و راه اندازی شده اند تابه صورت مکانیزه وبدون دخالت کاربر،نسبت به کنترل فنی خودروهای سنگین اقدام و برای  آن دسته از خودروهایی که فاقد نقص فنی میباشندبرگه معاینه فنی صادر شود.

 نجفی با بیان اینکه ۷۲ درصد از ناوگان های سنگین و نیمه سنگین استان در آزمون های معاینه فنی قبول شده و برگ معاینه فنی دریافت کرده‌اند.

وی گفت: در مراکز فوق الذکر، علاوه بر بازدیدهای ظاهری شامل کیفیت آج لاستیک ها، شیشه ها و آینه ها، چراغ ها، کمربند ایمنی، کپسول آتش نشانی، باک ها، درب ها و موارد ایمنی داخل خودرو، آزمون های مکانیزه شامل تست ترمز، لغزش جانبی چرخ ها، تست آلاینده ها، کیلومتر شمار و تست نور صورت می پذیرد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تصریح کرد : با توجه به متصل بودن تمامی مراکز به سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) نتایج حاصل از تست خودروها رصد شده و در صورت عدم وجود مشکل گواهی معاینه فنی صادرمی‌شود وبا توجه به ارتباط سامانه معاینه فنی با سامانه صدور بارنامه و صورت وضعیت، خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند، قادر به دریافت بارنامه جهت حمل بار و صورت وضعیت جهت نقل و انتقال مسافر در محورهای مواصلاتی نخواهند بود.

 نجفی اظهار داشت: امیدواریم با انجام صحیح معاینه فنی خودروها و کنترل سلامت فنی آنها گام موثری در افزایش ایمنی سفرهای جاده ای و کاهش آلودگی های زیست محیطی برداشته شود .

گفتنی است :در حال حاضر استان مازندران دارای۶ مرکز مکانیزه معاینه فنی سنگین فعال در شهرستان های نوشهر، آمل، قائمشهر، ساری ، گلوگاه و نکاء است.