شناسهٔ خبر: 101341 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد:

باراش باران، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق در بیشتر مناطق کشور/ اعلام هشدار نارنجی برای برخی مناطق/ هوای امروز عصر تهران بارانی و گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق

وضعیت هوا کارشناس سازمان هواشناسی از باراش باران، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق در بیشتر مناطق کشور برای امروز خبر داد.

فریبا گودرزی، کارشناس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، تازه‌ترین وضعیت جوی کشور را برای امروز یازدهم آذر و هفته پیش‌رو اعلام کرد.

وی با بیان اینکه امروز در بیشتر مناطق کشور شاهد بارش باران و وزش باد شدید موقتی هستیم، گفت: امروز گستره فعالیت این سامانه بارشی، شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استان‌های ساحلی خزر و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، غرب استان‌هایی مانند اصفهان، فارس، بوشهر و بخش‌هایی از خراسان شمالی را دربر می‌گیرد.

گودرزی با اعلام اینکه این بارش‌ها در مناطق جنوبی‌تر می‌تواند با رعدوبرق همراه باشد، پیش‌بینی کرد:‌ احتمال دارد بارش‌ها برای مناطقی از شمال غرب و ارتفاعات استان‌های واقع در البرز مرکزی و زاگرس مرکزی به شکل برف باشد.

کارشناس سازمان هواشناسی از افزایش شدت بارش‌های امروز  خبر داد و تصریح کرد:  برای امروز که هشدار نارنجی برای این مناطق دادیم در اردبیل، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، کردستان، مرکزی، همدان، ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، تهران، البرز، لرستان و غرب اصفهان بارش‌ها به نسبت شدیدتر است.

وي نسبت به احتمال آب‌گرفتگی معابر و لغزندگی جاده‌ها در این مناطق هشدار داد و از مردم خواست تا تمهیدات لازم را بیندیشند.

گودرزی، هوای امروز تهران را ابری همراه با غبار صبحگاهی و وزش تدریجی باد اعلام کرد و گفت: در تهران از بعد از ظهر بارش باران و گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق خواهیم داشت.

به‌گفته وی، بیشینه دمای تهران ۱۶ درجه بالای صفر است که در روزهای جمعه و شنبه به‌طور محسوسی هوا در استان تهران سرد خواهد شد.

کارشناس سازمان هواشناسی همچنین برای روز جمعه از کاهش بارش‌ها در نوار غربی و گسترش این سامانه بارشی در نیمه شرقی کشور خبر داد و گفت:‌ در این روز در سواحل مرکزی و شرقی خزر، شمال شرق و دامنه‌های جنوبی البرز در سمنان و شرق تهران شاهد بارندگی هستیم؛ همچنین در بخش‌هایی از مرکز، شرق و جنوب کشور نیز انتظار بارش‌های پراکنده داریم.

گودرزی همچنین برای امروز و فردا دمای هوا در نیمه شمالی کشور به‌طور محسوسی سرد پیش‌بینی کرد و افزود: به‌طور میانگین بین هشت تا ۱۲ درجه کاهش دما در نیمه شمالی کشور خواهیم داشت؛ ضمن اینکه امروز با فعالیت این سامانه بارشی به تدریج از غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کم و هوا در این شهرها مطلوب می‌شود .