شناسهٔ خبر: 102269 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در جلسه شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان قم مطرح شد؛

طرح نهضت ملی مسکن اولویت اول دستگاه های راه و شهرسازی استان/پیگیری مسائل حوزه راه، مسکن و شهرسازی استان در جریان سفر رییس جمهور

شورای هماهنگی راه و شهرسازی قم رییس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان قم گفت: اجرا و عملیاتی کردن طرح نهضت ملی مسکن، اولویت اول و نقطه عطف فعالیت ها و وظایف دستگاه های تابعه وزارت راه و شهرسازی در استان است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (قم)، حسن صبوری رییس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان قم ضمن تبریک فرا رسیدن هفته حمل و نقل اظهار داشت: نهضت ملی مسکن از بزرگترین اقدامات و اهداف دولت سیزدهم است که به تبع آن در استان قم نیز تمام دستگاه های زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی برای عملیاتی کردن آن تمام تلاش و امکانات خود را به کار می بندند.

وی افزود: در این طرح تاکنون ۴۶ هزار متقاضی موفق به ثبت نام شده اند و امیدواریم برای تمامی افراد حائز شرایط و پالایش نهایی شده تأمین مسکن انجام شود و همه آن ها صاحب خانه شوند.

صبوری با بیان این که بخشی از هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق اعطای تسهیلات بانکی انجام می شود، توضیح داد: در کلان شهرها از جمله قم، مبلغ این تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومان است که البته جزییات و دستورالعمل آن تا کنون به استان ها ابلاغ نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم افزود: بسته های مختلفی از نرخ سود تسهیلات بانکی قابل ارائه خواهد بود به این ترتیب که افراد بنا به جایگاه خود در دهک های درآمدی، نرخ سود متفاوتی از این تسهیلات را پرداخت خواهند کرد.

صبوری به ایجاد صندوق ملی مسکن اشاره کرد و گفت: درآمد ناشی از دریافت مالیات از خانه های خالی به این صندوق واریز می شود و برای بخشی از آورده دهک های پایین تخصیص می‌یابد.

وی با بیان این که مبلغ و رقم تسهیلات بافت فرسوده از اهمیت ویژه ای برخوردار است توضیح داد: در صورتی که تخصیص تسهیلات بانکی به واحدهای بافت فرسوده، قابل توجه و همراه با نرخ سود بانکی پایینی باشد، ساکنین خود مبادرت به نوسازی واحدهای مسکونی می کنند و این امر مشوق خوبی خواهد بود.

صبوری به سفر قریب الوقوع رییس جمهور به استان قم اشاره کرد و گفت: تمام تلاش ما این است که از ظرفیت سفر ایشان به استان در راستای پروژه های راه، مسکن، شهرسازی بهره مند شویم و شاهد اتفاقات خوبی برای هم استانی ها باشیم.

وی افزود: برای این موفقیت، نیازمند جمع بندی مسائل ومشکلات خانواده بزرگ راه و شهرسازی استان هستیم و تمام دستگاه های وابسته به وزارت متبوع در استان، هر چه سریع تر مشکلات و مسائل خود را به اشتراک بگذارند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در بخش دیگری از سخنان خود به طرح مسکن ملی اقدام ملی اشاره کرد و گفت: این طرح متوقف نمی شود و با طرح نهضت ملی مسکن ادغام شده است و به زودی تعدادی از این واحدها افتتاح و به متقاضیان تحویل می‌شود.

صبوری افزود: به زودی عملیات ساخت واحدهای سایت ۲۲ و ۲۷ هکتاری و زیتون های ۱۸ تا ۲۶ در محله ده اجرایی می‌شود.

در ادامه جلسه مدیران کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، هواشناسی، راه آهن، بانک مسکن، آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گزارشی از آخرین فعالیت های خود را ارائه کردند.

در پایان مراسم نیز به مناسبت هفته حمل و نقل  از اعضای شورا هماهنگی راه و شهرسازی استان قم با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد.

گفتنی است شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان به ریاست اداره کل راه و شهرسازی و از ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، هواشناسی، راه آهن، بانک مسکن، پلیس راه و آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به عنوان عضو شورا تشکیل شده است.