شناسهٔ خبر: 102336 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان تشریح کرد:

اقدامات حوزه حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در استان گلستان

حسین محبوبی مدیرکل راه وشهرسازی گلستان درسخنرانی پیش ازخطبه های نمازجمعه شهرستان گرگان ضمن گرامیداشت هفته حمل ونقل، رانندگان و راهداری گزارشی از اقدامات حوزه حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در استان گلستان ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (گلستان) ، محبوبی مدیر کل راه و شهرسازی استان گلستان ، هم زمان با آغاز هفته بزرگداشت حمل ونقل، رانندگان و راهداری به همراه جمعي از مديران کل و مسئولين استاني حوزه وزارت راه و شهرسازی در استان ، در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان حضور یافت و پیش از خطبه های نماز جمعه به ایراد سخنرانی پرداخت.

وي ضمن عرض تسليت ايام شهادت حضرت صديقه كبري فاطمه زهرا (س)، قرار گرفتن در آستانه سالگرد شهادت سردار دل ها حاج قاسم سليماني، ياد و خاطره اين شهيد بزرگوار را گرامی داشت.

محبوبی ضمن اشاره به سالروز فرمان تاريخي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) در ٢٦ آذر سال ١٣٦٢ كه منجر به نامگذاري روز ملي حمل و نقل در كشور شد، گزارشی  از اقدامات حوزه حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در استان گلستان طی مدت ۱۰۰ روز خدمت دولت سیزدهم را به نمازگزاران  ارائه کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان در خصوص اقدامات  انجام شده در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده ای  گفت: ۹۵۰ کیلومتر از محورهای ارتباطی این استان طی مدت ۱۰۰ روز خدمت دولت سیزدهم خط کشی شده و همچنین ۱۹۵ کیلومتر از راه‌های استان دارای روشنایی است و در ۱۰۰ روز دولت، ۲ کیلومتر از مسیرهای جاده‌ای این استان دارای روشنایی جدید شدند. همچنین در این مدت رفع و اصلاح هندسی هفت نقطه سانحه‌خیز، احداث هفت مورد ابنیه جدید فنی و ۶ مورد دور برگردان عریض انجام شده است.

محبوبی  خاطرنشان کرد: همچنین طی فعالیت دولت جهادی سیزدهم در حوزه لکه‌گیری و روکش آسفالت جاده‌ها نیز ۱۱۰ کیلومتر از محورهای ارتباطی این استان انجام شده  و پنج کیلومتر حفاظ بُتنی و فلزی در جاده‌های استان نیز نصب شده است.

در ادامه مدیرکل راه و شهرسازی گلستان به عملکرد حوزه ریلی و اداره کل راه‌آهن شمال شرق ۲ پرداخت و گفت: در سال جاری میزان جابجایی بار ریلی در استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۶ درصد افزایش و در حوزه جابجایی مسافر در همین مدت و مقایسه با پارسال ۷۳ درصد رشد داشتیم.

محبوبی اضافه کرد: یکی از کارهای مهم و اساسی سال جاری  اتصال خط عریض راه‌آهن اینچه‌برون به ترکمنستان بود که پیشتر به علت کم عرض بودن خط ایران، برای جابجایی بارها، هزینه زیادی به کشور ترکمنستان پرداخت می‌شد که با راه‌اندازی این خط عریض در داخل کشور و اتصال آن به کشور همسایه اولین قطار باری عریض وارد ایران شد.

وی ادامه داد: همچنین اداره کل راه‌آهن شمال شرق ۲، در حال پیگیری ۲ پروژه مهم شامل اجرا و احداث راه‌آهن گرگان به مشهد به عنوان یک مطالبه دیرین مردم استان و  اتصال خط آهن شمال به جنوب است که حدود ۵۰۰ کیلومتر مسیر از گلستان به جنوب کشور کوتاهتر می‌شود.

وی تصریح کرد: طرح اتصال خط آهن شمال به جنوب در حال مطالعه است که قرار است براساس این طرح خط آهن اینچه‌برون به آزادشهر و از آنجا به شاهرود و سپس به طبس وصل شود که از آنجا بارها به جنوب کشور منتقل و یا از جنوب کشور به طبس و در نهایت به اینچه‌برون آورده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان در خصوص حوزه حمل و نقل دریایی  و اداره کل بنادر و دریانوردی استان یادآور شد: انجام مطالعات تکمیلی نجات خلیج گرگان در قالب لایروبی کانال‌های چاپاقلی و آشور و نصب اسکله پانتومی شناور در ساحل بندرترکمن، نصب ترازسنج راداری در اسلکه بندرترکمن جهت پایش نوسانات آب خلیج گرگان، راه‌اندازی ایستگاه رادیویی دریایی بندرترکمن برای کمک به پرسنل شیلات و ماهیگیران از اقداماتی بوده که از ابتدای سال جاری تاکنون و به ویژه در ۱۰۰ روز اخیر در این بخش انجام شده است.

محبوبی افزود: استان گلستان دارای ۲ فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان و کلاله است که در فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان امسال شاهد افزایش ۴۰ درصدی پروازهای ورودی و خروجی از این فرودگاه هستیم و در بخش جابجایی مسافر هم افزایش ۱۱ درصدی را داشتیم.

وی بیان کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون ۹ پرواز از فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان به مقصد قزاقستان داشتیم که مورد استقبال تجار، بازرگانان و اقوام قزاق این استان و استان‌های همجوار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش هواشناسی پس از سال‌های پیگیری، مکان‌یابی و کلنگ‌زنی پروژه رادار هواشناسی در گنبدکاووس بود که این پروژه به منظور پیش‌بینی دقیق‌تر نقاط بارشی و سیلاب‌هایی که در استان رخ می‌دهد، انجام شده است.

محبوبی  ضمن اشاره به عملکرد اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان  در اجرایی شدن نهضت تولید مسکن ، احداث و مقاوم سازی مسکن روستایی و برنامه های حمایتی این اداره کل  افزود: آزمایشگاه فنی مکانیک خاک استان بر عملکرد آزمایشگاه های مکانیک خاک بخش خصوصی و کنترل کیفیت پروژه های دستگاه های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه های اجرایی نظارت دارد.

در ادامه مدیرکل راه و شهرسازی گلستان به کارها و اقدامات انجام شده در حوزه شهرسازی پرداخت و گفت: در این بخش طرح‌های تفضیلی و جامع برای همه شهرهای استان تهیه و ابلاغ شده که در واقع تعیین کننده مسیر برنامه‌ریزی و توسعه شهری است.

محبوبی ادامه داد: همچنین تامین زمین برای احداث مسکن، ساختمان‌های اداری، ورزشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و بخش‌های دیگر به عنوان یک وظیفه در حوزه این اداره کل در حال اجراست.

وی تصریح کرد: در بخش نهضت ملی تولید مسکن، ثبت نام آن شروع شده و سهم استان در چهار سال دولت سیزدهم ۹۳ هزار واحد مسکونی است که اولویت با اقشار محروم و کم‌درآمد می باشد.

وی یادآور شد: در این بخش، در ۱۶ شهر استان زمین تامین شده و در تلاش هستیم با همکاری سایر بخش‌ها در شهرهای دیگر استان زمین را تامین و در اختیار اجرای این طرح قرار دهیم.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: در حوزه بازآفرینی شهری، بازسازی و بهسازی بافت‌های تاریخی به ویژه در شهرستان گرگان از جمله تعدادی مساجد و تکایا در محلات سرچشمه، دربنو، پاسرو و سرچشمه این شهر انجام شده و برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی به حوزه بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری ورود کردیم و در حال مقاوم‌سازی منازل این مناطق و توانمندسازی این محلات هستیم.

محبوبی تصریح کرد: در حوزه راه تعریض مسیرهای بندرترکمن به آق‌قلا، آق‌قلا به گنبدکاووس، آزادشهر به شاهرود در دست اقدام است و در مرکز استان در حال تکمیل قطعه اول کمربندی این شهر هستیم که به زودی عملیات احداث قطعه دوم آغاز خواهد شد.

 در ادامه مراسم ،کارکنان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در استان همراه با سایر نمازگزاران ، ضمن رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به ادای نماز  دشمن شکن جمعه پرداختند.