شناسهٔ خبر: 102763 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

با امضای تفاهم نامه بین بانک مسکن و وزارت میراث فرهنگی؛

تسهیلات خرید و ساخت مسکن به هنرمندان حوزه صنایع دستی پرداخت می‌شود

تفاهم‌نامه تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن بین بانک مسکن و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با هدف تامین تسهیلات مسکن به هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن بین بانک مسکن و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با هدف تامین تسهیلات مسکن به هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی امضا شد. بر اساس این تفاهم‌نامه تا پایان سال ۱۴۰۰ دو هزار فقره تسهیلات به هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع‌دستی پرداخت می‌شود.

در قالب این تفاهم‌نامه بر اساس تمهیدات بانک مسکن، علاوه بر تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی بدون سپرده در تهران، امکان استفاده از تسهیلات اوراق را فراهم کرده تا به هنرمندان حوزه صنایع‌دستی بتوانند به صورت تلفیقی از ۲۰۰میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن بهره‌مند شوند.

سقف تسهیلات بدون سپرده در تهران ۶۰میلیون تومان، در شهرهای بزرگ و بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت ۵۰میلیون تومان و در شهرهای کوچک نیز ۴۰میلیون تومان است. متقاضیان در شهرهای بزرگ می توانند همزمان از تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن (اوراق ممتاز) ۱۶۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک نیز ۱۲۰ میلیون تومان استفاده کنند. تسهیلات از محل اوراق برای زوجین هنرمند نیز متناسب با شهر محل زندگی تا دو برابر این میزان قابل افزایش است.

مدت بازپرداخت تسهیلات بدون سپرده ۱۰ ساله و تسهیلات از محل اوراق ممتاز نیز ۱۲ ساله است.

محمود شایان در ابتدای این نشست گفت: پس از درخواست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص تامین تسهیلات هرمندان حوزه صنایع دستی، با کمال میل پذیرفتیم و مقدمات امضای تفاهم نامه با این وزارتخانه را سریعا ترتیب دادیم.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: امیدواریم امضای این تفاهم‌نامه سرآغاز همکاری خوب بین بانک مسکن و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باشد.

شایان تاکید کرد: بانک مسکن تلاش خود را می‌کند تا اقداماتی را در جهت افزایش رفاه کارکنان و هنرمندان انجام دهد.

همچنین در این مراسم، سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تشکر از مدیرعامل بانک مسکن برای ترتیب دادن این جلسه با اشاره به اینکه بر اساس آمار ثبت شده در سامانه، در حال حاضر ۵۲۰ هزار هنرمند در حوزه صنایع دستی فعالیت می‌کنند، توضیح داد: ۷۵ درصد از این هنرمندان را بانوان به خود اختصاص می‌دهند و از این میزان سهم نیز، ۸۰ درصد بانوان خودسرپرست هستند.

وی ادامه داد: بنابراین برکات تفاهم نامه ای که بین بانک مسکن و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امضا شده، در زندگی این گروه از جامعه مشهود است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه این تسهیلات تا پایان سال ۱۴۰۰ برای پرداخت تسهیلات به ۲ هزار هنرمند و صنعتگر در حوزه صنایع‌دستی اعتبار دارد، اظهار امیدواری کرد که ابتدای سال آینده نیز با تمهیدات مدیران بانک مسکن این تفاهم‌نامه تمدید شود.