شناسهٔ خبر: 102863 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در سفر مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید به استان اصفهان مطرح شد؛

هماهنگی بین دستگاهی عاملی مهم در پیشبرد اهداف پروژه‌های عمرانی

جلسه معاون وزیر مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در استانداری اصفهان مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در سفر به استان اصفهان، ضمن بازدید از پروژه‌های عمرانی شهر های جدید، پیشرفت پروژه‌های عمرانی از جمله طرح نهضت ملی مسکن و مترو اصفهان بهارستان را مورد بررسی قرار داد و در راستای رفع موانع راهکارهایی ارائه شد.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ حبیب‌اله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید طی سفر به استان اصفهان از پروژه‌های اولویت دار شهرهای جدید بازدید کرد.  

در جلسه‌ای که پس از این بازدید در محل استانداری اصفهان با حضور سید رضا مرتضوی استاندار اصفهان، علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان و مدیران عامل شهرهای جدید استان برگزار شد، مامویت‌های شهرهای جدید در حوزه مسکن تشریح و ضمن بررسی مشکلات، راهکارهایی جهت رفع و رجوع موانع، تسریع و تسهیل اجرای طرح نهضت ملی مسکن ارائه شد.  

 در این جلسه طاهرخانی با بیان اینکه سهم شهرهای جدید در طرح ملی مسکن ۵۰ درصد از کل برنامه است اذعان داشت: ما در شهرهای جدید در حال برنامه‌ریزی برای این میزان از طرح هستیم و با توجه به اینکه مبحث تامین زمین، در بخش‌هایی نیاز است از طرق مختلف شامل (تغییر کاربری، تغییر تراکم و الحاق) انجام شود لذا دستیابی به این امر و تحقق اهداف طرح جهش تولید بیش از پیش، هماهنگی، حمایت و همکاری مجموعه دستگاه‌های اجرایی استان را می‌طلبد.  

وی با اشاره به تجربه‌های کسب شده از طرح مسکن مهر و نقاط قوت و ضعف این طرح اذعان داشت: یکی از ضعف‌های طرح مسکن مهر این بود که بعضاً واحدها آماده می‌شد اما زیرساخت‌ها تامین نبود لذا در این حالت واحدهای مسکونی قابلیت سکونت نداشتند و یا در مرحله بعدی پس از تامین زیرساخت‌ها، واحدهای مسکونی با نبود خدمات پایه‌ای از جمله مدرسه، کلانتری، مجموعه درمانی، پارک و ... مواجه بودند.  

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اضافه کرد: در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری به عمل آمد تا این قبیل کمبودها طی سیاست‌های مختلف جبران شود. اما در طرح جهش تولید مسکن بایستی همراه با حوزه برنامه‌ریزی مسکن، برنامه‌ریزی خدمات نیز انجام شود.  

وی بیان داشت: در قالب قانون جهش تولید، ظرفیت‌های بسیار خوبی در اختیار استان‌ها قرار داده شده است که می‌توان به برگزاری شورای مسکن به ریاست استاندار اشاره کرد همچنین وظایف و اختیارات متعددی برای استاندار دیده شده است که در صورت برگزاری مرتب این جلسات به طور حتم مسائل و مشکلات رفع می شود و در این رابطه و مصوبات این جلسات نیز ما آمادگی خود را اعلام می داریم.  

طاهرخانی با اشاره به نقش مهم و جدی هماهنگی بین دستگاهی در پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن، گفت: دستگاه‌های مختلف در این امر دخیل هستند و یکی از اصلی ترین‌ها شهرداری است که در پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن می‌توانند بسیار کمک رسان باشند.  

 وی علاوه بر بحث تولید و عرضه مسکن، یکی دیگر از پروژه های اصلی را مترو اصفهان بهارستان عنوان کرد و گفت: متولی این پروژه مجموعه شهرهای جدید است و در حال حاضر از لحاظ زیرساخت حدود ۹۰ درصد و روسازی نزدیک به ۳۰ درصد پیشرفت دارد. که در صورت حمایت استان، رفع موانع و جلب توجه دولت، انشالله بتوانیم اواخر ۱۴۰۱ این پروژه را به بهره‌برداری اولیه برسانیم.