شناسهٔ خبر: 104291 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بازدید از بندر انزلی مطرح کرد؛

رونق تجاری در خزر، دستور کار جدی سازمان بنادر/ افزایش ظرفیت نگهداری کالای اساسی بندر انزلی به ۲۰۰ هزار تن

صفایی بنادر مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بازدید از بندر انزلی، رونق تجاری در دریای خزر را یکی از اولویت‌های جدی این سازمان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی اکبر صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر، صبح پنجشنبه هفتم بهمن ماه، در جریان بازدید از توانمندی‌ها و زیرساخت‌های مجتمع بندری انزلی در جمع خبرنگاران، یكی از برنامه های مهم دولت و رییس جمهور را تقویت ارتباطات با کشورهای حاشیه دریای خزر دانست.

وی با تاکید بر اینکه باید استفاده بهینه تری از بنادر صورت گیرد، عنوان کرد: در تلاش هستیم با برنامه ریزی و ایجاد ظرفیت‌های تجاری، شاهد افزایش و رونق تبادلات تجاری در بنادر کشور باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر، با اشاره به افزایش ظرفیت سیلوغلات در مجتمع بندری انزلی، خاطرنشان کرد: به منظور افزایش ظرفیت نگهداری کالاهای اساسی در بندر انزلی، ظرفیت‌ سیلوی این بندر به ۲۰۰ هزار تن خواهد رسید و بستر مناسبی برای ورود کالاهای‌اساسی از طریف مجتمع بندری انزلی از طریق شمال کشور فراهم خواهد شد.

صفایی یکی دیگر از سیاست‌های دولت را استفاده بیش‌تر و بهینه تر از حمل و نقل چند وجهی و بهره‌گیری بنادر از خطوط ریلی عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم انزلی به ریل سراسری وصل شود تا از مزیت‌های فراوان این بندر تاریخی و پرسابقه کشور استفاده شود.

وی تصریح کرد: افزایش ناوگان بندری و دریایی و کشتی‌های رو‌-رو موجب می‌شود شرایط مناسب برای حمل نقل کانتیتری، ترکیبی و چند وجهی در بندر انزلی را شاهد باشیم.

معاون وزیر راه با اشاره به اینکه ظرفیت‌ها و اسکله‌های خوبی در مجتمع بندری انزلی وجود دارد، گفت: در حوزه صادرات نیز اقدامات خوبی در مجتمع بندری انزلی انجام شده است، به گونه‌ای که در گذشته شاهد واردات آهن آلات در این بندر بودیم، اما هم اکنون صادرات در این بخش صورت می گیرد و این موضوع خبر خوبی برای اقتصاد کشور است.

صفایی افزود: تلاش می‌کنیم با سیاستی که در ارتباط با کشورهای همسایه داریم، تبادلات تجاری با آنها را افزایش دهیم.

وی خاطر نشان کرد: دریای خزر بستر مناسبی برای تبادلات تجاری با کشورهای همسایه است و دولت و وزیر راه سفرهای خوبی به این کشورها داشتند که امیدواریم رونق تجاری و افزایش عملیات تخلیه و بارگیری و اشتغال در انزلی را در پی داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر، نوسازی و ارتقای تجهیزات بندری و دریایی در بندرانزلی را در دستور کار عنوان کرد و اظهار داشت: در حال بررسی هستیم تا با توجه به نیاز هر بندر نوع تجهیزات را مشخص و با حمایت سازمان بنادر و بخش خصوصی، آنها را تامین کنیم.

صفایی از دیگر برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی را ارتقا و تجهیز ناوگان رو-رو در مجتمع بندری انزلی اعلام و تاکید کرد: با ورود ناوگان کانتیتری و رو-رو قطعاً بستر مناسبی برای حمل کالا با کامیون و به صورت کانتینری و همچنین کانتینر یخچال‌دار ایجاد می‌شود و شاهد رونق بیشتر تبادلات تجاری خواهیم بود.

گفتنی است، معاون وزیر و مدیر عامل و هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در سفر به گیلان از زیرساخت‌ها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مجتمع بندری انزلی، پروژه‌های سرمایه گذاری آن و روند عملیات لایروبی حوضچه آرامش بازید کرد.