شناسهٔ خبر: 104681 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل بانک مسکن:

پرداخت تسهیلات در بانک مسکن سرعت گرفت

محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن گفت: پرداخت وام خرد بدون ضامن در بانک مسکن آغاز شده و پرونده‌هایی هم که منتظر ضامن بودند سریعا به مرحله اجرا رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به پرداخت وام بدون ضامن در بانک مسکن توضیحاتی را در اینباره اعلام کرد.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: پیرو ۵ فرمان ریاست جمهور به مدیران عامل بانک‌ها، تسهیل‌گری در اعطای تسهیلات خرد در دستور کار قرار گرفت و بر همین اساس دستورالعمل پرداخت وام بدون ضامن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومانی به شعب ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: در همین رابطه برای اینکه NPL یا همان نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها قابل کنترل باشد، سیستم اعتبارسنجی را به جای ضامن و وثیقه محوری در سیستم جایگزین کردیم چرا که در همه بانک‌های دنیا نیز آنچه ملاک پرداخت تسهیلات قرار می‌گیرد، اعتبار فرد است.

مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: در مرحله اول به شعب ابلاغ کردیم تا افرادی که حقوق خود را از بانک مسکن دریافت می‌کنند بتوانند از تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را بدون ارایه ضامن استفاده کنند. این فرآیند از ۹ بهمن آغاز شد و البته پرونده‌هایی که از قبل نیز تکمیل شده و منتظر ضامن بودند نیز به مرحله اجرا رسید و در واقع سرعت اعطای تسهیلات در بانک بیشتر شد.

اموال تملیکی محدودی داریم

شایان همچنین با اشاره املاک و اموال مازاد بانک مسکن گفت: بانک مسکن شرکت‌های زیادی ندارد بلکه تعداد این‌ها محدود و البته تخصصی و ابزاری است. بعضا شرکت‌های ساختمانی داریم که هدف آن‌ها با توجه به موضوع مهم نهضت ملی مسکن، ورود به پروژه‌ها برای تسهیل‌گری در ساخت مسکن است.

وی افزود: اموال تملیکی که داریم ناشی از بدحسابی مشتریان است که بانک ناچار به تملیک آن شده است که طبق کار کارشناسی، به طور مرتب مزایده برگزار می‌کنیم و اموال را به فروش می‌رسانیم. البته ممکن است برخی اموال به دلیل شرایط خاص به فروش نرسد که قطعا کوتاهی از سمت بانک نیست و طبق قانون و وظیفه عمل خواهیم کرد.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: این بانک، بانک تخصصی مسکن است و تسهیلات ما نسبت به ارزش ملک بسیار کمتر است. تلاش می‌کنیم به منظور رضایتمندی مردم به سمت تملیک نرویم بلکه از روش‌های دیگر وصول مطالبات را انجام دهیم.

از نهضت ملی مسکن چه خبر؟

شایان در بخش دیگری از سخنان خود درباره نهضت ملی مسکن گفت: بنا به تکلیف ریاست‌جمهور، مقرر است در ۴ سال آتی ۴ میلیون واحد مسکونی ساخته شود و در اختیار مردم قرار گیرد. تاکنون نیز بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه رسمی وزارت راه و شهرسازی ثبت‌نام کردند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، وی ادامه داد: در طرح اقدام ملی نیز بیش از ۲۸۰ هزار نفر از متقاضیان واجد شرایط نزد بانک مسکن تودیع سپرده داشتند که مبلغی بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز از سهم‌الشرکه خود برای اجرای این طرح به حساب بانک واریز کردند. از این محل بیش از ۶۸۰۰ میلیارد تومان به پروژه‌ها واریز وجه شده که البته ۹۸۰ میلیارد تومان نیز از منابع بانک برای اجرای پروژه‌ها بود.

مدیر عامل بانک مسکن تصریح کرد: در این‌باره مجلس هم بانک‌ها را مکلف به پرداخت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن کرده که سهم بانک مسکن ۲۰ درصد است که احتمالا به صورت قانون مستمر ادامه خواهد داشت و در سال ۱۴۰۱ هم این مبلغ افزایش می‌یابد.