شناسهٔ خبر: 106777 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان خبر داد:

ثبت نام حدود ۶۷ هزار متقاضی گلستانی در سامانه ثمن/۲۹ اسفند پایان مهلت ثبت نام

حسین محبوبی مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان گفت: تاکنون ۶۶۹۳۵ متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن مسکن در استان گلستان موفق به ثبت نام شده اند و تا این لحظه بیش از ۳۲ هزار تن از آنها مجاز شناخته شده اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، (گلستان)، محبوبی مدیرکل راه و شهرسازی  اظهارداشت: طرح نهضت ملی مسکن از اولویت‌ها و برنامه‌های دولت سیزدهم است که با هدف تأمین مسکن اقشار مختلف مردم اجرایی می شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد ثبت نامی ها در استان گلستان از مرز ۸۵ هزار نفر گذشته است افزود: از این تعداد ۶۶۹۳۵ متقاضی مربوط به طرح نهضت ملی مسکن یا فاز شش بوده اند که از این میزان ثبت نامی بیش از ۵۰۲۹۵ متقاضی متاهل یا سرپرست خانوار  و بیش از  ۱۶۸۸۹متقاضی مجرد است.

وی در خصوص جزئیات آمار ثبت نام کنندگان طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد: تاکنون در شهر گرگان ۲۰۸۱۲ ، در شهر گنبد  ۸۵۲۹ ، در شهر مینودشت  ۵۴۸۵ ، در شهر آزادشهر ۳۹۴۹  نفر و در شهر آق قلا ۳۳۲۹ نفر تا پایان روز ۲۴ اسفند سالجاری در سامانه نام نویسی کرده اند.

محبوبی گفت: تاکنون تعداد ۳۲۸۶۸ متقاضی مسکن با داشتن چهار شرط عدم سابقه مالکیت دولتی(فرم ج)، عدم سابقه مالکیت شخصی(ثبت اسناد و املاک)، تاهل و سابقه پنج ساله سکونت مجاز و تایید شده اند که این تعداد حدود ۵۰ درصد متقاضیان بوده و با توجه به اینکه پالایش متقاضیان جدید هنوز ادامه دارد، با پایش جدید تعداد متقاضیان واجد شرایط افزایش پیدا می کند.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان در خصوص آخرین اقدامات در اراضی ۴۸ هکتاری گرگان توضیح داد: طی روزهای اخیر جلسه‌ای با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) داشتیم تا سایت ۴۸ هکتاری گرگان آماده سازی و عملیات ساختمانی این سایت با ظرفیت تقریبی ۸۲۰۰ واحد انجام می شود.

محبوبی بر تسریع در انجام اقدامات و مقدمات اولیه کار تاکید کرد و گفت: مهم این است که متقاضی موثر وجود داشته باشد و صرف ثبت نام نباشد و متقاضیان بتوانند حداقل ۴۰ میلیون اولیه را واریز کند.

وی ادامه داد: در مسکن شهری و روستایی ۲۶ هزار واحد آمادگی احداث وجود دارد که ۱۱ هزار واحد مسکن روستایی،  پنج هزار واحد ثبت نام خود مالکی و ۱۰ هزار مسکن شهری بوده که تامین زمین شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان اعلام کرد: تامین زمین و تعریف پروژه برای سال اول عملیاتی شده است.

محبوبی  در خصوص جزئیات قیمت هر متر مربع مسکن نهضت ملی در استان گلستان توضیح داد: براساس ابلاغ وزارت راه و شهرسازی و پس از طرح در شورای تامین مسکن استان، قیمت پایه برای هر مترمربع ۴ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان برای اعلام مناقصه پیمانکاری اعلام شد.

وی با اشاره به این که در هر پروژه عمرانی هر سه ماه یکبار شاخص تعدیل بر اساس تورم، اعلام و اعمال می‌شود که به ضریب قیمت پایه اضافه خواهد شد، تاکید کرد: قیمت نهایی هر متر مربع مسکن برای متقاضیان بر اساس قیمت تمام شده لحاظ خواهد شد و قیمت چهار میلیون و ۷۲۵ هزار تومان به عنوان قیمت پایه پیمانکاران خواهد بود.

محبوبی گفت: در شهر گرگان وام و تسهیلات برای طرح نهضت ملی ۳۵۰ میلیون تومان و مابقی شهرها استان ۳۰۰میلیون تومان و در حال حاضر با سود ۱۸ درصد است.

وی با اعلام این که در سال جدید به پیمانکاران فراخوان داده می شود ابراز داشت: بررسی توان فنی، مالی و اهلیت سنجی از تمامی پیمانکاران بر اساس ضوابط قانونی انجام خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان در پایان با بیان این که تمام دفاتر پیشخوان دولت  پاسخگوی مراجعین و متقاضیان مسکن خواهند بود، خاطرنشان ساخت: از تمامی متقاضیان ثبت نام کرده درخواست می شود  تکمیل مدارک خود را صرفاً از طریق دفاتر پیشخوان انجام و آخرین اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق پنل و پروفایل ثبت نامی در سامانه ثمن کسب کنند.