شناسهٔ خبر: 109553 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل خبرداد:

شهرستان های آسیب پذیر استان اردبیل اعتبارات بیشتری می گیرند

راهسازی درکردستان مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: امسال بر خلاف سایر اعتبارات که بیشتر بر مبنای آمار جمعیتی در استان اردبیل توزیع می‌شود، ملاک و معیار توزیع اعتبارات بحران و حوادث، میزان آسیب‌پذیری مناطق در مقابل حوادث قهری است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از اردبیل ،مهدی خدمتی در بازدید از مناطق آسیب‌ دیده از سیلاب دو هفته پیش شهرستان خلخال با بیان اینکه ازلحاظ رتبه‌ بندی مناطق آسیب‌پذیر، شهرستان‌های خلخال و کوثر بیشترین سطح آسیب‌پذیری در مقابل حوادث قهری همچون زلزله، سیل ، طوفان و سرمازدگی در بین شهرستان‌های این استان را داشته افزود: از این لحاظ در کنار توجه دولت به مناطق بیشتر آسیب‌پذیر در مقابل حوادث ، فرهنگ استفاده از بیمه محصولات کشاورزی ، واحدهای مسکونی و دامی برای جبران خسارات نیز در بین جامعه این دو شهرستان باید نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه نحوه توزیع اعتبارات بحران و حوادث برخلاف سال‌های گذشته این اعتبار توسط تهران در اختیار دستگاه‌های اجرایی استان گذاشته می‌شود، تصریح کرد: بر اساس روش جدید توزیع اعتبارات حوادث ، مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در کنار ارائه طرح‌های پیشنهادی خود برای برخورداری از این اعتبارات موظف به جذب اعتبار مورد نیاز خود از مرکز کشور و بدون دخالت مدیریت بحران استانداری این استان هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل با اشاره به شرایط فعلی که دولت توان پرداخت خسارات ناشی از وقوع بحران‌های طبیعی به خسارت‌دیدگان را ندارد ، تنها راهکار جبران خسارات ناشی از وقوع حوادث قهری را استفاده از مزایای بیمه در همه عرصه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری ، صنعت و خدماتعنوان کرد واظهار داشت:ستاد مدیریت بحران ۱۱۲ میلیارد تومان اعتباربرای استان اردبیل در نظر گرفته است.

خدمتی بیان کرد: امسال ۵۰۰ میلیارد ریال برای کمک به شهرداری‌ها ، ۴۰۰ میلیارد ریال برای کمک به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و همچنین ۲۲۰ میلیارد ریال از سوی ستاد مدیریت بحران کشور برای کمک به ایجاد زیرساخت‌های استان اردبیل در نظر گرفته شده که با پرداخت این اعتبار بخشی از اعتبارات مورد نیاز مربوط به نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌ها و راهداری استان تامین خواهد شد.

وی در سفر به خلخال از مناطق آسیب‌پذیر در مقابل حوادث قهری شهرهای خلخال ، کلور و هشجین و همچنین تعدادی از روستاهای بخش‌های شاهرود و خورش‌رستم بازدید و در جلسه ستاد مدیریت بحران این شهرستان شرکت کرد.

استان اردبیل از جمله ۱۰ استان کشور در زمینه فراوانی وقوع حوادث طبیعی به شمار می‌رود و هر از گاهی بروز حادثه‌هایی مانند زمین لرزه ، رانش زمین ، سیل ، خشکسالی ، صاعقه ، طوفان ، سرمازدگی ، برف سنگین ، سرما و یخبندان شدید خسارت و تلفاتی برجای می‌گذارد.