شناسهٔ خبر: 121080 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان خبر داد؛

طرح تفصیلی ۱۱ شهر استان اصفهان در مرحله ابلاغ قرار دارد / پایان مرحله اول تهیه طرح تفصیلی ۲۵ شهر استان

علیرضا قاری قرآن - اصفهان مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه طرح تفصیلی ۱۱ شهر استان در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسیده و فرآیند قانونی ابلاغ آن‌ها در حال انجام است، گفت: مرحله اول طرح تفصیلی ۲۵ شهر دیگر اتمام یافته و در دستور کار جهت عقد قرارداد مرحله دوم است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛  علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص وضعیت طرح‌های توسعه شهری و فراشهری استان اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر استان اصفهان با دارا بودن ۱۱۴ شهر از بزرگترین نظام سکونتگاهی و شبکه شهری در بین استان‌های کشور برخوردار است، همچنین این استان دارای تنوع کاملی از سلسله مراتب طرح‌های توسعه فرا شهری و شهری است.  

وی توضیح داد: طرح های توسعه فراشهری طرح‌هایی هستند که سیاستهای توزیع جمعیت، فعالیت و همچنین پهنه های عملکردی و کاربری اراضی را در سطوح ناحیه، منطقه و مجموعه‌های شهری تعیین و ضوابط مربوط به نحوه استفاده از آن پهنه‌های سرزمینی را مشخص می‌کنند.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان داشت: طرح‌های جامع اولین سطح از طرح های توسعه شهری هستند که با یک افق بلند مدت ۱۰ تا ۱۵ ساله نحوه استفاده از زمین برای کاربریهای مختلف در محدوده و حریم شهر را تعیین کرده و اولویت مناطق را از نظر بهسازی و نوسازی مشخص می‌کنند.  

وی ادامه داد: طرح های تفصیلی در چارچوب اسناد و ضوابط طرح های جامع و بر اساس حدود ثبتی و ملکی، وضعیت دقیق کابری ها، تراکم ها و گذرها را در سطح شهر و به تفکیک محلات واقع در آن مشخص کرده و اولویت‌های مربوط به نوسازی و بهسازی را تعیین می‌کنند.  

قاری قرآن عنوان کرد: در استان اصفهان طرح تفصیلی ۳۰ شهر ابلاغ شده که از این تعداد، ۱۳ طرح آن مربوط به بعد از سال ۱۳۹۷ است.  

وی افزود: طرح تفصیلی ۱۱ شهر در کمیسیون ماده پنج موضوع قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسیده و فرآیند قانونی ابلاغ آن‌ها در حال انجام است. همچنین مراحل تهیه طرح تفصیلی ۱۶ شهر استان نیز پایان یافته و در دستور کار بررسی در جلسات آتی کمیسیون ماده پنج قرار دارد.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان عنوان کرد: مرحله اول طرح تفصیلی ۲۵ شهر دیگر اتمام یافته و در دستور کار جهت عقد قرارداد مرحله دوم بوده و طرح تفصیلی سه شهر به دلیل مشکلات نقشه پایه و یا عدم همکاری شهرداری متوقف شده است.  

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود قرارداد طرح تفصیلی ۱۵ شهر دیگر استان طی سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲  منعقد شود اذعان داشت: علاوه بر این موارد، بازنگری طرح جامع شهرهای اصفهان، مبارکه، نائین، نطنز و فریدونشهر با رویکردهای نوین و بازآفرینی شهری در دست تهیه است.  

قاری‌قرآن خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال ۱۴۰۲ همه شهرهای مشمول نظام طرح‌های جامع و تفصیلی استان به تعداد ۱۰۰ شهر از طرح تفصیلی مصوب برخوردار می‌شوند.