شناسهٔ خبر: 124785 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد؛

بررسی مبانی سرمایه گذاری، طراحی و اجرای راه آهن رشت-آستارا از سوی کشور روسیه

خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: صبح امروز هیاتی از کشور روسیه متشکل از کنسرسیوم شرکت های خصوصی و نمایندگان شرکت راه آهن آن کشور از مسیر ریلی رشت- آستارا بازدید کردند که در صورت توافق بر سر مبانی سرمایه گذاری، طراحی و احداث، پیش نویس تفاهم نامه‌ای تهیه و به امضای دو کشور می رسد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی خیراله خادمی مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور، اظهار کرد: صبح امروز به همراه هیاتی به ریاست دستیار ویژه رییس جمهور کشور روسیه، اعضای کنسرسیوم شرکت های خصوصی و نمایندگان وزارت حمل و نقل این کشور از خط آهن رشت- آستارا بازدید کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اشتیاق کشور روسیه برای همکاری در احداث راه آهن رشت- آستارا گفت:‌ مذاکرات با کشور روسیه مدتی است در حال انجام است و با توجه به پیگیری های این کشور در بحث سرمایه گذاری برای احداث این خط ریلی، بازدیدی از مسیر صورت گرفت.

وی ادامه داد: در ادامه بازدید طی جلسه ای موارد اصولی این همکاری مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و در صورت موافقت طرفین، تفاهم نامه همکاری تهیه و به امضای طرفین می رسد.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه هزینه های اجرای این ابر پروژه ریلی را بسیار سنگین اعلام کرد و گفت: با توجه به عبور این خط آهن از زمین های شالیزاری، نبود مصالح و معادن مورد نیاز، هزینه بالای تملک اراضی، به منظور ساخت این خط ریلی اعتباری بالغ بر۸۰۰ میلیون یورو بدون احتساب هزینه تملک اراضی مورد نیاز است.

خادمی در خصوص وضعیت فعلی پروژه توضیح داد و گفت: در حال حاضر زیرسازی ۱۰ کیلومتر ابتدایی مسیر تکمیل شده و آماده ریل گذاری است. در سالجاری نیز مناقصعه قطعه پایانی به طول ۱۱.۵ کیلومتر برگزار شد و عملیات اجرایی آن توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در حال انجام است.

به گزارش شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور، وی با تاکید بر اهمیت تکمیل راه آهن رشت- آستارا بیان کرد: شرکت مادر تخصصی ساخت وتوسعه تامین منابع مورد نیاز اجرای این خط آهن و احیای کریدور شمال- جنوب را از طریق منابع داخلی مانند تسهیلات بانکی، مشارکت بانک ها، تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی و تهاتر نفت یا از طریق فاینانس خارجی با جدیت پیگیری می‌کند.