شناسهٔ خبر: 128477 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی در نشست تقدیر از سفیران نوسازی بم:

مردم به عنوان مطالبه‌گر واقعی در بازآفرینی شهری‌ فعال‌ عمل کنند

آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از برگزاری رویداد بزرگ بم شاهد تحولات چشمگیری در نوسازی مردمی در محدوده بافت‌های فرسوده هستیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در نشست تقدیر از سفیران نوسازی بم با اشاره به اینکه برگزاری رویداد بزرگ و سراسری "بم سفیر نوسازی برای ایران قوی" سرمشق خوبی برای انجام اقدامات بزرگ بازآفرینی شهری بود، گفت: این رویداد با برگزاری حدود ۱۵۰ نشست در ۱۰۱ شهر مختلف کشور، توسط سفیران نوسازی انجام شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رویداد بم آثار و منشأ خیر و برکات زیادی در کشور به همراه داشت، اظهارکرد: نوسازی و مقاوم‌سازی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار و سقف لرزان از اولویت‌های مهم شرکت بازآفرینی شهری ایران به شمار می‌آید.

آئینی با اشاره به اینکه ۵ هزار و ۴۰۰ محله هدف بازآفرینی در بافت‌های ناکارآمد شهری شناسایی شده است، گفت: ۱۰۰ هزار کوچه هدف بازآفرینی در کشور وجود دارد و بر اساس اولویت، فازهای مختلف پروژه‌های نوسازی و بازآفرینی تعریف و اجرایی خواهد شد.

او با اشاره اینکه برای نوسازی این تعداد محله هدف، نیازمند هزاران گروه داوطلب جهادی متخصص هستیم، گفت: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد، نمایندگان شهرستان بم به عنوان سفیران نوسازی در رابطه با ترویج و آموزش بازآفرینی شهری به خوبی ایفای نقش داشته‌اند.

آئینی با اشاره به اینکه وزیر راه و شهرسازی نگاه جدی و اولویت‌دار به موضوع نوسازی بافت‌های فرسوده دارند، گفت: درصدد هستیم با برنامه‌ریزی منسجم و با همیاری شهرداری‌های سراسر کشور و کمک گروه‌های جهادی متخصص‌، بسیجیان و گروه‌های دانشگاهی و معتمدین محلات به عنوان حلقه‌های میانی، بستر را برای بازآفرینی شهری محله‌های هدف فراهم کنیم.

او با بیان اینکه حلقه‌های میانی یا گروه‌های جهادی، وظیفه ترویج و آموزش ساکنین محلات هدف شهری را بر عهده دارند، گفت: عمده مالکان واحدهای فرسوده از توان مالی مناسب برای نوسازی واحدهای فرسوده خود برخوردار نیستند و حلقه میانی یا همان حلقه‌های جهادی متخصص وظیفه دارند تا بستر مشارکت آنان را با سازندگان و توسعه‌گران فراهم کنند.

آئینی پیگیری احقاق حقوق متقاضیان نوسازی از شهرداری‌ها و سایر نهادهای ذیربط را از دیگر وظایف گروه‌های جهادی متخصص برشمرد و گفت: ما نیازمند ۱۰۰ هزار داوطلب برای پیگیری نوسازی در محلات هستیم که ترجیحا از اهالی همان کوچه باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه نباید حادثه بم دومی در کشور رخ بدهد، گفت: مردم به عنوان مطالبه‌گر واقعی هم در امر بازآفرینی شهری‌ هم در امر نظارت بر ساخت‌وسازهای ایمن باید نقش‌آفرینی و فعال‌تر عمل کنند.

به گزارش شرکت بازآفرینی شهری ایران در این نشست، فرماندار و اعضای شورای شهر بم و همچنین سفیران نوسازی بم  شرکت بازآفرینی شهری ایران، نیز حضور داشتند.