شناسهٔ خبر: 13394 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

حمایت از رویکرد «ایران‌شهری» در برابر رویکرد «استالینیستی» در بافت‌های تاریخی / ابنیه تاریخی و بافت‌های ارزشمند، جنبه‌های مختلف ثروت اجتماعی ایرانیان است

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که دو جریان کاملا متضاد در رویارویی با حوزه شهرسازی و بافت‌های تاریخی وجود دارد گفت: جریان نخست جریانی استالینیستی و فاشیستی است که به دنبال نابودکردن این بافت‌ها و نوسازی روی زمین بایر است. در مقابل نیز جریانی وجود دارد که نگاه و توجه را به حفاظت مینیاتوری از بافت و ابنیه تاریخی معطوف می‌کند. در برابر این دو رویکرد ایران‌شهری وجود دارد که مبتنی بر بازآفرینی یکپارچه عملکرد شهری است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ابلاغ محدوده بافت تاریخی ۱۶۸ شهر در طرح‌های توسعه و عمران با تاکید وزیر راه و شهرسازی برای بازآفرینی شهرها و همچنین تاکید بر اندیشه ایران‌شهر به تصویب رسید.

در جلسه شورای‌عالی معماری و شهرسازی که با ریاست عباس آخوندی برگزار شد پنج مصوبه به تصویب رسید. عباس آخوندی در جلسه ابلاغ محدوده بافت تاریخی ۱۶۸ شهر در طرح‌های توسعه و عمران با تاکید بر دنبال کردن اندیشه بازآفرینی شهرها با تکیه بر اندیشه ایران‌شهر گفت: موضوع جلسه امروز یکی از اصلی‌ترین مباحث شهری ایران مبتنی بر بازآفرینی، بازخوانی و بازتولید میراث است و حتی می‌توان گفت که تا به امروز مسئله‌‌ای به این اهمیت وجود نداشته است.

بافت‌های ارزشمند تاریخی به مثابه جنبه‌های ثروت اجتماعی ایرانیان است

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همه ما در قبال  ۱۶۸ شهر تاریخی که محدوده تاریخی دقیقی برای آن‌ها تعریف نشده مسئولیم. در عین حال امیدبخش و افتخارآفرین است که ما این میراث کهن و ثروت تاریخی را در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و معماری داریم. ابنیه تاریخی و بافت‌های ارزشمند آن جنبه‌های مختلف ثروت اجتماعی ایرانیان است.

وی با اشاره به اینکه دو دیدگاه کاملا متضاد در جامعه در مواجهه با بافت‌های تاریخی و شهرسازی وجود دارد گفت: هر یک از این دو جریان در مواقعی یک تجلی خارجی پیدا می‌کنند. جریان نخست جریانی استالینیستی و فاشیستی است که به دنبال نابود کردن میراث اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی ایرانیان و کویرسازی است تا ساختمان‌های جدید را جایگزین آنها کند و در مقابل نیز جریانی وجود دارد که نگاه و توجهش نسبت به بافت و ابنیه تاریخی حفاظتی و مینیاتوری است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هنگامی‌که بحث بهسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده و تاریخی به میان می‌آید می‌بینیم که در ادبیات عمومی ایران تعریف دقیقی از آن وجود ندارد و هرکسی تصورات متفاوتی از این‌گونه بافت‌ها دارد. عده‌ای به دنبال تخریب و نابود کردن و عده‌ای نیز درصدد حفظ میراث کهن به صورت مینیاتوری هستند. همه این دیدگاه‌ها نیز ناشی از نداشتن تعریف دقیق و واحد برای موضوع بهسازی و نوسازی است.

آخوندی با اشاره بر ارزش‌مند بودن ظرفیت‌سازی، مدیریت محلی، فرآیند بازآفرینی و سیستم نظارتی و کنترل در بافت‌های تاریخی بر لزوم رسیدن به اجماع ملی در این‌باره تاکید کرد و گفت: در مورد بافت‌های تاریخی و شیوه بهسازی و نوسازی آنها مهم این است که به تدریج اجماع ملی در این‌باره صورت بگیرد. به همین خاطر نیز ضرورت دارد تا در بازآفرینی بافت تاریخی همه گروه‌های تصمیم‌گیر و تاثیرگذار حداقل در اصول به اجماع برسند و تفاوت بنیادین با یکدیگر نداشته باشند.

وی با ارایه نمونه‌های تخریب‌شده در سال‌های اخیر در شهرهای مشهد، شیراز و کرمان افزود: موضوع بهسازی و نوسازی بافت‌های تاریخی موضوعی است که با حوصله‌تر از یک سند باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود و در همین راستا نیز تصمیم‌گیرندگان باید در اصول با هم همگرایی داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی رسیدن به فهم مشترک و اجماع در اصول بهسازی و نوسازی بافت‌های تاریخی را با تکیه بر اندیشه «ایران‌شهر» متصور دانست و افزود: اگر بگوییم «ایران‌شهر» شهری است که دوست داریم در آن زندگی کنیم باید ممیزه‌ها، سبک زندگی، سبک تجارت، تعامل اجتماعی، مدیریت و همه آنچه که در سازمان اجتماعی، سازمان کالبدی و جریان زندگی در آن‌ها جاری است منطبق با ایران‌شهر باشد. همچنین این بافت‌های تاریخی باید بتوانند هویت شهر ایرانی را در روزگار معاصر نشان دهند و با سبک زندگی امروز مسلمان ایرانی نیز سازگاری داشته باشند.

در حوزه ادبیات ایران‌شهر باید به اجماعی ملی برسیم

آخوندی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا ادبیات «ایران‌شهر» را وارد ادبیات آکادمیک و آموزشی کنیم تا بتوانیم به اجماعی ملی در این‌باره دست پیدا کنیم. زمانیکه نامگذاری‌های لازم را انجام دهیم ثروت معنوی و فرهنگی ایران در اندیشه ایران‌شهر متبلور می‌شود.

وی با اشاره به نهادینه‌کردن اندیشه «ایران‌شهر» در سخنرانی‌هايی که ماهانه در خانه گفتمان شهر و معماری انجام می‌شود افزود: با توجه به اینکه هدف کلی ما، داشتن رویکرد یکپارچگی در مورد بهسازی و نوسازی است نباید به دنبال تشکیل ستادهای مختلف در این‌باره برویم و چنین ماموریت‌هایی را می‌توان به ستادهای فعلی از جمله ستاد ملی بازآفرینی محول کرد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به اینکه شورای عالی معماری و شهرسازی بیش از ۳۰ سال است که تشکیل شده و جلسات تشکیل شده در این شورا ممارست زیادی در تعریف طرح‌های جامع و انطباق آن‌ها با طرح‌های تفصیلی و همچنین رعایت حریم تاریخی داشته است گفت: تشکیل ستادهای مختلف در این مقطع زمانی ضرورتی ندارد و باید بتوانیم از ستادهای فعلی موجود حداکثر استفاده را ببریم.

در این نشست محمدسعید ایزدی و امیر امینی معاونان وزیر راه و شهرسازی و سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز حضور داشتند. 

نظر شما