شناسهٔ خبر: 138254 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

برگزاری مراسم قرعه کشی واگذاری ۱۱۰ قطعه زمین در استان البرز

مراسم قرعه کشی واگذاری زمین در راستای قانون جوانی جمعیت استان البرز 2 روز سه شنبه ۱۳ تیرماه ۱۴۰۲ به مناسبت اعیاد قربان تا غدیر، مراسم قرعه کشی واگذاری ۱۱۰ قطعه زمین به خانواده‌های دارای فرزند سوم و بالاتر که فرزند سوم یا چهارم آن‌ها متولد ۲۴ آبان‌ماه ۱۴۰۰ به بعد هستند (طبق تاریخ ابلاغ قانون جوانی جمعیت) به میزبانی اداره کل راه و شهرسازی استان البرز در سالن شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان البرز؛ مراسم قرعه کشی واگذاری ۱۱۰ قطعه زمین به خانواده‌های دارای فرزند سوم با حضور رضا خالقی مدیرکل راه و شهرسازی، علیرضا عباسی و مهدی عسگری نمایندگان مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی، مرتضی ولی‌پوری معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار البرز، معصومه آقایی مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده، علی زندی فر مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان البرز در سالن شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد.

در این مراسم شماره ۱۱۰ قطعه زمین برای هر دو نفر یک قطعه در سایت ماهدشت قرعه کشی شد و ۳ پیش قرارداد برای خانواده‌های شهداء و ایثارگران و ۳ قرارداد دیگر به طور نمونه به خانواده‌های حاضر در مراسم اهداء شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز ضمن خوش‌آمدگویی به مدعوین و تبرک اعیاد قربان تا غدیر گفت: این ایام که مزین است به نام امیرالمومنین علی علیه‌السلام و هفته امامت و ولایت نامگذاری شده است، این افتخار را داریم که در بین شما خانواده‌های عزیزی باشیم که خدا اولاد کثیر داده است. جمهوری اسلامی حمایت خود را از خانواده‌های ایرانی که در ازدیاد نسل مؤمن و انقلابی تلاش می‌کنند، نه در حد فقط حرف و در عمل نشان می‌دهد.

وی افزود: بعد از ابلاغ قانون جوانی جمعیت که مصادف شد با قانون تولید مسکن، با اینکه کوچکترین استان کشور هستیم توانستیم در زمینه تولید مسکن و تکالیف قانونی دیگر که بر عهده ما قرار داده شده است، اقدامات خوبی را انجام دهیم.

خالقی بیان کرد: بیش از ۳ هزار نفر برای دریافت زمین در راستای قانون جوانی جمعیت ثبت نام کردند که تنها ۴۵۰ نفر واجد شرایط دریافت این تسهیلات بودند و تأیید نهایی شدند و از آن‌ها برای تنظیم قرارداد دعوت شد.

وی ادامه داد: ۲۲۰ خانواده مشمول قانون جوانی جمعیت که امروز دعوت ما را پذیرفتند و در این مراسم شرکت کردند، در سایت ماهدشت زمین دریافت خواهند کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز خاطرنشان کرد: به جهت رعایت بخشنامه‌هایی که از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده است، در سایت ماهدشت هر قطعه به دو خانواده که به صورت دو طبقه ویلایی، پارکینگ و ورودی مستقل خواهد بود و واحدها به یکدیگر اشرافیت ندارند.

وی تصریح کرد: ان‌شاءالله این طرح یک نمونه خوب در کشور خواهد بود تا سایر استان‌ها از تجارب کسب شده استفاده کنند.

خالقی گفت: نرم‌افزاری را همکاران بنده در اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات راه و شهرسازی البرز طراحی کردند که به طور تصادفی قرعه‌کشی خواهد شد بین شماره قطعه و این مورد که فرد با چه کسی زمین‌ها را دریافت کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز در پایان بیان کرد: زمین‌های واگذاری در راستای قانون جوانی جمعیت، رایگان است و فقط هزینه آماده‌سازی زمین با دو سال تنفس و به صورت اقساطی از خانواده‌ها دریافت خواهد شد و ما به وعده دولت سیزدهم که دولت صادق الوعد است، جهت رفع مشکل مسکن هموطنان عزیز عمل خواهیم کرد.

مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در این مراسم گفت: پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند که من به ازدیاد امتم مباهات می‌کنم. این اتفاق مبارک امروز به مناسبت هفته ولایت، متأثر از تصویب قانون حمایت از خانواده و فرزندآوری در مجلس شورای اسلامی می‌باشد و این قانون توانسته است شیب منفی فرزندآوری را متوقف کند و فرزندآوری ۱۵ درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: با اینکه استان البرز در کشور دارای وسعت کوچکی است ولی توانسته در زمینه تولید و طراحی مسکن عملکرد خوبی داشته باشد و می‌تواند در سطح وزارت راه و شهرسازی الگوی خوبی برای سایر استان‌ها باشد.

عسگری عنوان کرد: ۸ میلیون در کشور مستأجر داریم که آن‌ها حق دارند از زمین‌های کشورشان برای خانه‌دار شدن استفاده کنند و در همین راستا مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری جهت خانه‌دار شدن خانواده‌ها است.

علیرضا عباسی نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی با تبریک اعیاد قربان تا غدیر و هفته ولایت گفت: در کشور با مشکل رشد جمعیت مواجه هستیم که اگر همین روند ادامه پیدا کند در سال ۱۴۳۰ جمعیت کشور به ۶۵ میلیون نفر خواهد رسید که به معنای ۲۰ میلیون کاهش جمعیت است و این زنگ خطری برای کشور است به همین دلیل باید تمهیداتی جهت رشد جمعیت و رفع این بحران اندیشیده شود.

وی افزود: با توجه به اقدامات و پیگیری‌های دولت سیزدهم و مجلس یازدهم جهت رفع مشکل نرخ پایین رشد جمعیت، خوشبختانه تا سال ۱۴۳۰ رشد جمعیت ۹۵ میلیون نفر خواهد بود.

عباسی در پایان سخنان خود از اقدامات اداره کل راه و شهرسازی البرز درخصوص واگذاری ۱۱۰ قطعه زمین به خانواده‌های مشمول قانون جوانی جمعیت تشکر و قدردانی کرد.

مرتضی ولی‌پوری معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار البرز ضمن تشکر از مدیرکل راه و شهرسازی استان، حامیان و بانیان مراسم قرعه‌کشی گفت: خانواده اصلی‌ترین و اثرگذارترین واحد تربیتی در جامعه است و متأسفانه کشور در آینده با مشکل کهنسالی و سالمندی مواجه خواهد بود.

وی تصریح کرد: همه مسئولین در کشور و استان باید در راستای حل موانع قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تلاش کنند. هر هفته در قرارگاه اجتماعی مسائل مربوط به مسکن همشهریان توسط راه و شهرسازی استان البرز پیگیری می‌شود که کمال تقدیر و تشکر را دارم.

ولی‌پوری خاطرنشان کرد: همه ادارات و سازمان‌ها باید در جهت رفع مشکل مسکن مردم مشارکت کنند.

گفتنی است در پایان مراسم، قرعه‌کشی واگذاری ۱۱۰ زمین برای ۲۲۰ خانواده توسط نرم‌افزار انجام شد که هر قطعه از این زمین‌ها به دو خانواده واگذار می‌شود و به صورت دو طبقه ویلایی با ورودی و پارکینگ مستقل خواهند بود.