شناسهٔ خبر: 14421 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

محمدزاده در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی:

انتخاب پیمانکار پروژه ۴ خطه کردن محور تهران-اسلامشهر-پرند/ حریم خطوط ریلی طبق قانون قابل واگذاری نیست/ ابهام درباره مقرون به صرفه بودن مترو اسلامشهر

مصاحبه با سعید محمدزاده معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن از انتخاب پیمانکار پروژه ۴ خط کردن مسیر تهران-اسلامشهر-پرند تا پایان سال خبر داد و گفت: حریم خطوط ریلی شرکت راه‌آهن طبق قانون قابل واگذاری به مترو نیست.

سعید محمدزاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره اجرای پروژه ۴ خطه کردن احداث قطار حومه‌ای تهران-اسلامشهر-پرند٬ گفت: هم اکنون پروژه آماده برگزاری مناقصه برای انتخاب پیمانکار است٬ امیدواریم عملیات اجرایی آن تا پایان سال کلید بخورد.

وی یادآور شد: البته در حال حاضر روزانه ۵ قطار حومه‌ای در مسیر تهران-پرند در حال تردد است که این قطارها در ایستگاه‌های تپه‌سفید٬ اسلامشهر٬ نسیم‌شهر٬ گلستان٬ نصیرشهر و رباط کریم توقف می‌کند.

معاون فنی و زیربنایی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه با ۴ خطه کردن مسیر مذکور خط جداگانه‌ای برای سرویس قطارهای حومه‌ای در نظر گرفته می‌شود٬ گفت: هم اکنون مسیر ریلی تهران تا اسلامشهر بخشی دو خطه٬ بخشی سه خطه و در ادامه از اسلامشهر تا پرند یک خطه است. برنامه این است که از تهران تا اسلامشهر به طور کامل ۴ خطه و در ادامه مسیر یک خطه٬ دو خط شود.

وی درباره بحث احداث متروی اسلامشهر که اخیرا از سوی شهردار تهران مطرح شده گفت: ممکن است شهرداری قصد داشته باشد از ادامه خط سوم مترو آزادگان به اسلامشهر خط مترویی از زیر زمین بکشد که این طرحی مجزا از قطارهای حومه‌ای است و ما به عنوان راه‌آهن طبق قانون حق واگذاری حریم خود را به مترو نداریم.

محمدزاده افزود: با چهارخطه کردن مسیر حومه‌ای تا اسلامشهر تعداد قطارها در این مسیر افزایش مناسبی خواهد داشت که خدمات ریلی سریع٬ ایمن و راحتی به مسافران با حدفاصل مناسب قطارها ارائه می‌شود٬ ضمن اینکه این قطارهای حومه‌ای به خط سوم متروی تهران نیز در ایستگاه راه‌آهن تهران متصل می‌شود؛ حال اینکه با هزینه‌های چند برابری مترویی از زیر زمین به سمت اسلامشهر کشیده شود درباره اقتصادی بودن یا نبودن آن باید بحث شود.

وی از انتخاب پیمانکار پروژه ارتقای خطوط مسیر تهران-پرند تا پایان آبانماه خبر داد و گفت: البته بخشی از عملیات اجرای در این مسیر شامل تراک‌بندی٬ آرایش سوزن‌بندی و تغییر خطوط ایستگاه آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی٬ خط سوم متروی تهران به دلیل کمبود قطار هر ۳۰ دقیقه یکبار به مسافران شهری خدمات می‌دهد و در عین حال شهردار تهران اخیرا اعلام کرد: با وجود اینکه متروی اسلامشهر خارج از تهران است و در حوزه فعالیت شهرداری تهران نیست ولی اگر دولت اعتبار مورد نظر را تامین کند، کار احداث متروی اسلامشهر را نیز در دستور کار قرار می‌دهد.

در حال حاضر برنامه ساعات حرکت قطارهای حومه‌ای مسیر تهران-تپه‌سفید- اسلامشهر-نسیم‌شهر-گلستان-نصیرشهر-رباط کریم-پرند به شرح زیر است:

نظر شما