شناسهٔ خبر: 149876 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

قرارداد مرحله دوم طرح جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین منعقد شد

محمد بناییان - اصفهان معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان از انعقاد قرارداد مرحله دوم طرح جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین خبر داد.

 محمد بنائیان معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان اصفهان اظهار کرد:  برنامه جامع کلانشهر اصفهان با رویکرد نوین به عنوان اولین پایلوت کشوری از سال ۱۳۹۷ در دست تهیه است که مرحله اول آن تهیه و مورد تأیید شورای راهبری بوده است.    

وی با بیان اینکه قرارداد مرحله دوم طرح جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین منعقد شده است، گفت: تهیه این طرح یکی از برنامه‌های اصلی و مهم معاونت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی است که گام مهمی در رفع مسائل شهر اصفهان است.  

معاون شهرسازی و معماری اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد: آخرین طرح جامع شهر اصفهان مربوط به سال ۱۳۶۹ است و بیش از ۳۰ سال طول کشیده تا این طرح مجدد بازنگری شود.     

وی عنوان کرد: تهیه طرح جامع اصفهان، کمک می‌کند مشکلاتی که در بخش‌های مختلف شهر وجود دارد در قالب این طرح حل و فصل شده و به نتیجه برسد تا محیط بهتری برای شهروندان اصفهانی فراهم شود.  

بناییان در خصوص شاخصه‌های طرح با رویکرد نوین نسبت به طرح‌های جامع قبلی اظهار کرد: با توجه به گذشت بیش از ۳ دهه از آخرین شرح خدمات مصوب و ابلاغ شده رسمی برای تهیه طرح‌های توسعه و عمران (جامع) شهر (موسوم به قرارداد و شرح خدمات تیپ ۱۲) و بروز و ظهور مسائل و موضوعات جدید در نظام شهرنشینی و شهرسازی کشور از یک سو و شکل گیری رویکردهای جدید در متون و حوزه‌های تخصصی برنامه ریزی توسعه شهری؛ بازنگری در روش و محتوای طرح‌های جامع شهری به ضرورتی محتوم برای نیل به طرح‌های اثر بخش‌تر در هدایت و تنظیم فرآیند توسعه فضایی - کالبدی شهرها تبدیل شده است.