شناسهٔ خبر: 151369 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

تردد بیش از ۳۴۰ میلیونی انواع وسیله نقلیه در فارس

تردد بیش از ۳۴۰ میلیونی انواع وسیله نقلیه در فارس مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس با اشاره به جایگاه مهم فارس در حمل و نقل کشور، گفت: طی ۸ ماه نخست سال جاری بیش از ۳۴۰ میلیون تردد انواع وسیله نقلیه در استان توسط سامانه‌های هوشمند ترددشمار برخط ثبت شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(فارس) علیرضا راستیار با اشاره به اینکه استان فارس یکی از کریدورهای اصلی حمل و نقل جاده‌ای کشور محسوب می‌شود، گفت: فارس باتوجه به مختصات جغرافیایی خود یکی از شاه‌راه اصلی حمل و نقل ایران به خصوص جاده‌ای است که شمال به جنوب و شرق را به غرب کشور را به یکدیگر متصل می‌کند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس از ثبت تردد بیش از ۳۴۰ میلیونی انواع وسیله نقلیه در استان خبر داد و افزود: طی ۸ ماه نخست سال جاری بیش از ۳۴۰ میلیون تردد انواع وسیله نقلیه در استان توسط سامانه‌های هوشمند ترددشمار برخط ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۵ درصد افزایش داشته و حدود ۴۵ میلیون از این آمار مربوط به وسائل نقلیه سنگین بوده است.

وی با اشاره به اینکه امسال بیشترین تردد در شهرویور ماه به ثبت رسیده است، گفت: محورهای شیراز- مرودشت و بالعکس همچنین کمربندی پل فسا شیراز (جنوب – شمال) و بالعکس بیشترین میانگین تردد روزانه را از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا آبان ماه به خود اختصاص داده است.

راستیار بیشترین تردد ساعت اوج حمل و نقل جاده‌ای در فارس را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: محور مرودشت- شیراز (اکبرآباد- شیراز) با ثبت ۵ هزار و ۸۵۴ تعداد وسیله نقلیه در ساعت ۷ تا ۸ صبح در تاریخ ۲۷ مهر ماه امسال بیشترین ساعت اوج تردد استان فارس را داشته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس ادامه داد: بالاترین میزان تردد وسائل نقلیه سنگین در کمربندی پل فسا شیراز (شمال- جنوب) و بالعکس بوده همچنین این محور با ۵ هزار و ۳۸۰ هزار تردد متوسط تردد روزانه طی هشت ماه نخست سال را دارا است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۵ میلیون وسیله نقلیه از مبادی ورودی استان وارد فارس شدند، گفت: وسائل نقلیه جاده‌ای بیشتر از محور برازجان- کازرون وارد استان شدند و از محور یاسوج- اقلید شاهد کمترین ورود هستیم همچنین از کل ترددهای وسائل نقلیه در استان ۸۷ درصد سواری و وانت، ۱۲ درصد انواع وسیله نقلیه و ۱ درصد اتوبوس است.

راستیار بیشترین میزان خروج وسائل نقلیه را از محور کازرون-برازجان دانست و گفت: وسائل نقلیه کم‌تر محور اقلید-یاسوج را برای خروج خود از استان فارس انتخاب کردند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس سهم پلاک استان‌هایی که در فارس اقامت داشتند را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: در آبان ماه سال جاری مازندرانی‌ها با ۱۵ درصد، اصفهانی‌ها ۱۰ درصد و تهرانی‌ها ۱۰ درصد بر اساس پلاک خودرو بیشترین اقامت را در فارس داشتند همچنین ۳۵ درصد از پلاک‌های غیربومی کمتر از ۶ ساعت در استان فارس ماندگار بودند و ۲ درصد بیش از ۳ هفته در استان حضور داشتند.

راستیار با اشاره به اینکه شهر شیراز مرکز استان فارس در آبان ماه امسال تردد بیش از ۴ میلیونی را در محورهای ورودی خود ثبت کرده است، اظهار کرد: از این میزان ۳ میلیون و ۵۹۴ هزار سواری و وانت و بیش از ۵۱۲ هزار وسیله نقلیه سنگین بودند.

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: ۹۵۳ راهدار در ۸۲ راهدار خانه سیار و ثابت استان فارس حضور دارند تا در تمامی فصول سال چه در سرد ترین دمای هوا و چه در چله تابستان به کاربران جاده‌ای بهترین خدمت رسانی را داشته باشند وترددی ایمن، روان و بدون دردسر را برای هموطنان خود فراهم کنند.