شناسهٔ خبر: 16546 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

اختصاصی پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛

متن تفاهم‌نامه همكاری مشترك راه‌آهن ایران و زیمنس/ برقی‌کردن خط ریلی٬ قطار پرسرعت٬ آموزش٬ انتقال تکنولوژی٬ تأمین واگن و توسعه و بروزسازی سیستم‌‌ها

تفاهم نامه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت زیمنس آلمان در حوزه‌های برقی كردن خط ريلي تهران– مشهد، خط پر سرعت تهران – اصفهان، تامين و نگهداری ۵۰۰ دستگاه واگن مسافري، توسعه و بروز سازی سيستم‌های راه آهن، آموزش و انتقال تكنولوژی تفاهم‌نامه همكاری مشترك امضا کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی٬ متن تفاهم‌نامه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با شرکت زیمنس آلمان به شرح ذیل است:

از آنجاییکه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بر اساس سند چشم انداز بیست ساله توسعه ایران در نظر دارد تا نسبت به توسعه حمل و نقل ریلی در بخش‌های مختلف اقدام نماید.

و از آن جاییکه شرکت زیمنس دارای تجربه مفیدی در این حوزه بوده و همکاری طولانی در تامین تجهیزات ریلی در ایران داشته و علاقه‌مند به توسعه همکاری با راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

و از آن جاییکه زیمنس روابط تجاری بلند مدت با مشتریان و شرکاء متعدد ایرانی داشته که قابلیت افزایش معتنابهی را دارا است.

طرفین توافق می نمایند تا:

 موضوع مذاکره و برنامه زمانی

طرفین در نظر دارند وارد مذاکرات در خصوص همکاری‌های جدید در حوزه ریلی آغاز نموده و علاقه‌مند به سرعت بخشیدن به مذاکرات (که از این پس به اختصار مذاکرات خوانده می‌شود) به منظور انعقاد قراردادهایی (از این پس قرارداد) در زمینه‌های ذیل با استفاده از تهسیلات فاینانس (هماهنگی به کمک زیمنس خواهد):

- برقی کردن خط ریلی تهران-مشهد

گستره: شامل سیگنالینگ٬ تجهیزات برقی٬ لکوموتیو برقی٬ واگن مسافری و سرویس و نگهداری کامل.

- خط پرسرعت تهران-اصفهان

گستره: زیمنس در صدد است تا بر روی یک پیشنهاد فنی و مالی کار کرده به نحوی که قادر به ارائه پیشنهاد سیگنالینگ و قطار مسافری سریع‌السیر جهت این پروژه باشد. طرفین توافق می‌نمایند تا هرچه سریع‌تر وارد مباحث فنی در خصوص تأمین و نگهداری گردند.

-  ۵۰۰ دستگاه واگن مسافری

گستره: ۵۰۰ دستگاه سالن مسافری به انضمام بررسی امکان تأمین فاینانس. طرفین توافق می‌نمایند تا هرچه سریع‌تر وارد مباحث فنی و مالی در خصوص تأمین و نگهداری گردند. زیمنس امکان ارائه فاینانس را بررسی می‌کنند (به طور مثال٬ توسط موسسات مالی پیشتیبانی شده توسط سازمان‌های اعتبار صادارت).

- توسعه و بروزسازی سیستم‌های راه‌آهن ایران

گستره: توسعه سسیستم‌های راه‌آهن ایران (سیگنالینگ٬ برقی نمودن٬ ناوگان٬ مخابرات و غیره) شمال انتقال تکنولوژی و نگهداری.

- آموزش

گستره: مشاوره و ارائه آموزش‌های تحصیلی به راه‌آهن و مرکز آموزش و تأمین سیمیلاتورهای مرتبط با لکوموتیوها و قطارهای مورد استفاده در ایران.

- انتقال تکنولوژی

زیمنس در نظر دارد از طریق انتقال شرکاء داخلی (با تأیید راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران) نسبت به انتقال دانش فنی و ساخت داخل نمودن تجهیزات مختلف از جمله ناوگان و تجهیزات آن٬ سیگنالینگ٬ مخابرات و تجهیزات برقی نمودن راه‌آهن اقدام نماید. زیمنس در صدد ایجاد توانایی‌‌ها و ظرفیت‌های محلی برای تعمییر و نگهداری از طریق نمایندگی زیمنس٬ زیمنس شرکت سهامی خاص می‌باشد./

نظر شما