شناسهٔ خبر: 167915 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان تاکید کرد؛

شتاب در عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن خوزستان

مسکن خوزستان مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان گفت: پس از شتاب در الحاق و تامین زمین و آماده سازی ها شاهد شتاب در عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن در استان خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خوزستان)، مسعود بیات منش، مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان در حاشیه هفدهمین نشست شورای عالی مسکن که امروز پنجم خردادماه به ریاست محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری به صورت وبیناری برگزار شد، اظهار داشت: از سال گذشته حدود ۵۴ هزار واحد بر اساس تامین زمین‌هایی که در شهرستان‌های مختلف استان خوزستان اتفاق افتاده است، در فرایند شروع به ساخت قرار گرفته است و با چند سازنده در شهرهای مختلف خوزستان انعقاد تفاهم‌نامه صورت گرفته است.

وی افزود: دولت سیزدهم چهار اقدام شامل شناسایی خانه‌های خالی، پرداخت وام اجاره، تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها و الزام به ارایه کد رهگیری را برای کنترل این بازار در دستور کار قرار داده است.

بیات منش از راه‌اندازی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور که امکان دریافت کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره توسط مستاجران و صاحب‌خانه‌ها فراهم شده، خبر داد و گفت: لازمه استفاده از خدمات این سامانه ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان است که در اولین گام امکان ثبت رایگان قراردادهای اجاره و دریافت کد رهگیری توسط مالکان و مستاجران، بدون مراجعه به دفاتر املاک به‌صورت رایگان ایجاد شده و هموطنان با مراجعه به سامانه از طریق سایت amlak. mrud. ir قسمت «سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن» می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند.

همچنین محمد خانچی، معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با بیان اینکه ساماندهی اجاره بهای مسکن در دستور کار شورای مسکن استان است، گفت: نهضت ملی مسکن با شتاب بیش از پیش در راستای تحقق مطالبه رئیس جمهور شهید ادامه پیدا می‌کند.

وی با اشاره به شتاب صورت گرفته در حوزه ساخت نهضت ملی مسکن به شتاب الحاق و تخصیص زمین در ماه‌های گذشته اشاره و اظهار کرد: در آینده نزدیک شاهد شتاب نهضت ملی مسکن در استان خواهیم بود و امیدواریم با جدیت مسئولین متولی تا پایان این دولت شاهد رشد قابل توجه این طرح در استان باشیم و شهد شیرین این خدمت بزرگ شهید خدمت را مردم بچشند.

وی با اشاره به مساله اجاره بهای مسکن افزود: طبق قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها که از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شد و مصوبه شورای عالی مسکن امروز، شورای مسکن استان موظف شد که سقف اجاره بها را مشخص و به شورای عالی مسکن اعلام کند که شاهد ساماندهی بازار مسکن باشیم.

معاون استاندار خوزستان به مسکن‌های مهر باقیمانده در استان اشاره کرد و گفت: تکمیل مسکن مهر در سطح استان شتاب خیلی خوبی گرفته و هم اکنون ۱۴۸۰ واحد مسکونی مهر در آستانه بهره‌برداری است که این واحدها در ۳۸ سایت در ۵ شهرستان تکمیل شده‌اند.

خانچی در پایان با تاکید مجدد به نقش بانک‌ها در تامین مالی پروژه‌ها اضافه کرد: تامین مالی یکی از مسائل و چالش‌های اساسی حرکت پر شتاب مسکن در استان است و بانک‌ها در صورت تسریع در پرداخت تسهیلات شتاب این کار را دو چندان می‌کنند.