شناسهٔ خبر: 169593 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در شورای مسکن استان خوزستان مطرح شد:

تامین زمین بیش از تعداد متقاضیان نهضت ملی مسکن خوزستان به میزان ۱۳۰ هزار قطعه

ببینید | چهارمین نشست شورای مسکن خوزستان در سالجاری در نشست شورای مسکن استان خوزستان اعلام شد که زمین جهت ساخت مسکن بیش از تعداد متقاضیان نهضت ملی مسکن به تعداد 130 هزار قطعه زمین در استان تامین شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خوزستان)، نشست شورای مسکن استان شامگاه چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه به ریاست علی‌ اکبر حسینی‌ محراب استاندار خوزستان و با حضور کلیه اعضا برگزار شد.

مسعود بیات منش، مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان در این نشست ضمن ارائه آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در استان اظهار داشت: طرح نهضت ملی مسکن در اولویت کاری ماست و با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود در تلاش هستیم این را در کنار طرح مسکن مهر در استان به سرانجام برسانیم.

وی در ادامه به بافت فرسوده استان اشاره کرد و افزود: حوزه بازآفرینی شهری خوزستان نسبت به کشور نیازمند کار و انسجام بخشی بیشتری است تا بتوان شاهد وضعیت مطلوبی در این خصوص بود.

بیات منش گفت: برای انجام کار اساسی در حوزه بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری در خوزستان، نیازمند حمایت‌های ویژه‌ای هستیم اگرچه بسته های تشویقی خوبی به شهرداران ابلاغ شده و انتظار داریم که در بحث خدمات رسانی همکاری بیشتری داشته باشند.

وی افزود: سهم استان در بخش بافت فرسوده، ۴۲ هزار واحد بوده که با ارائه بسته های تشویقی در سال ۱۴۰۲، تاکنون ۷۲ درصد میانگین کشور در استان محقق شده است.

در ادامه این نشست علی‌ اکبر حسینی‌ محراب، استاندار خوزستان گفت: خوشبختانه تعداد اراضی شناسایی شده بیش از متقاضیان در سطح استان است و در نتیجه از بابت زمین برای طرح های ساخت مسکن نهضت ملی، مسکن روستایی، صنعت شهرها، بافت فرسوده، طرح خودمالکی و مسکن نیروهای مسلح مشکلی نداریم.

استاندار خوزستان توضیح داد: با تلاش شبانه روزی مسئولان حرکتی که دولت برای ساخت مسکن در خوزستان برنامه‌ریزی کرده بود به نقطه مطلوبی رسیده است.

وی افزود: ۱۳۰ هزار قطعه زمین در سایت های مختلف در مناطق شهری و روستایی استان شناسایی شده است و روستاییانی که ثبت نام کرده اند در ماه خرداد و تیر زمین خود را دریافت خواهند کرد؛ گام بعدی فرآیند ساخت است که بخشی از آن توسط مردم و بخش دیگر توسط دولت انجام می‌شود.

حسینی محراب ادامه داد: بانک ها نیز گزارشی در خصوص تسهیلات مسکن ارائه دادند که از نظر ما رضایت‌بخش نبود و جای کار بیشتر دارد. در طرح خودمالکی نیاز است بانک ها کار بیشتری داشته باشند و با مشارکت مردم در ساخت و ساز شاهد رونق بخش مسکن خواهیم بود.

استاندار خوزستان اظهار داشت: برای دو شهر شیرین شهر و رامین با توجه به مسافت و مشکل حمل و نقل که همواره مورد دغدغه ما بوده است تاکید کردیم که خط اتوبوسرانی برای این دو شهر راه‌اندازی شود که ساکنان این دو شهر بتوانند از این امکان بهره‌مند شوند.

حسینی محراب ادامه داد: برخی از واحدهای مسکونی در این دو شهر فاقد متقاضی هستند که تصویب شد به قیمت تمام شده در اختیار نیروهای مسلح و مددجویان قرار گیرد که گام رو به جلویی برای رشد این دو شهر محسوب می‌شود. در زمینه فضاهای آموزشی، درمانی و پاسگاه نیز نیاز است اقداماتی در این دو شهر صورت گیرد که در دست پیگیری است.