شناسهٔ خبر: 171461 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان خبر داد؛

افتتاح ۱۷۶۰ واحد دیگر از مسکن مهر شهر جدید مهستان در مهرماه

البرز سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان گفت: ۸ هزار و ۹۳۰ واحد مسکونی باقیمانده از مساکن مهر مهستان در پنج نوبت طی دولت سیزدهم افتتاح شد و با افتتاح ۱۷۶۰ واحد دیگر در مهرماه سال جاری، پرونده مسکن مهر در شهر جدید مهستان بسته خواهد شد.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (استان البرز)؛ ذبیح الله زارع عضو هیئت مدیره و سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان در نشست خبری تبیین دستاوردهای دولت مردمی سیزدهم در حوزه راه و شهرسازی که توسط راه و شهرسازی استان البرز برگزار شد، از افتتاح ۱۷۶۰ واحد دیگر از مسکن مهر شهر جدید مهستان در مهرماه سال جاری به عنوان مرحله نهایی خبر داد.

 سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان گفت: مهم‌ترین موضوع و آرزوی دیرینه شهروندان ساکن مهستان که در این ۳ سال رقم خورد، تغییر نام این شهر بود که سال‌های سال منتظر تصویب آن در هیئت وزیران بودیم و الحمدلله این اتفاق افتاد و به صورت رسمی نام شهر جدید هشتگرد به شهر جدید مهستان تغییر پیدا کرد.

 وی در ادامه بیان کرد: در حوزه اعتبار این شرکت به صورت هزینه درآمد است و از محل بودجه عمومی دولت ارتزاق نمی‌کند و باید از طریق مولدسازی و در حوزه‌های مختلف زیربنایی و موضوعاتی از این قبیل درآمدزایی کند.

 زارع تصریح کرد: در دولت سیزدهم این اعتبار از ۵۰۰ میلیارد به ۱۰۰۰ میلیارد افزایش پیدا کرد و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام دادیم امیدواریم در سال چهارم بتوانیم این اعتبار را به ۱۵۰۰ میلیارد افزایش دهیم.

 وی در ادامه گفت: همان‌گونه که مستحضرید شهر جدید مهستان در حوزه مسکن مهر جزو شهرهایی بود که تعداد زیادی از واحدهای مسکونی آن از دولت قبل باقی مانده بود که الحمدلله با رویکرد جهادی رئیس جمهور شهید و همچنین حمایت ویژه مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، ۸ هزار و ۹۳۰ واحد مسکونی باقیمانده از مساکن مهر در ۵ نوبت افتتاح شد و مرحله نهایی آن که ۱۷۶۰ واحد دیگر است در مهرماه سال جاری افتتاح و پرونده مسکن مهر در شهر جدید مهستان بسته خواهد شد.

 سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان بیان کرد: یکی از نارضایتی‌هایی که در شهر جدید مهستان از سنوات گذشته وجود داشت موضوع افتتاح زودهنگام و خارج از پروتکل‌های فنی تحویل قطعی واحدها بود و در دولت‌های گذشته اتفاق افتاده بود. با تدابیری که در صندوق ملی مسکن اندیشیده شد، عمده موضوعات مربوط به آسانسورهای مسکن مهر که قبلاً در لیست افتتاحیه‌های دولت‌های گذشته بود، تأمین شد و اکنون آسانسورها در حال نصب است.

 وی در ادامه گفت: شعار اساسی این دولت مسکن بوده است و در حوزه نهضت ملی مسکن تعهد شرکت عمران شهر جدید مهستان ۳۴ هزار واحد بود که می‌بایست ما به طور رایگان تأمین زمین می‌کردیم و آماده‌سازی و عملیات ساخت آن را انجام می‌دادیم.

 زارع خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک چهارم وسعت شهر تأمین زمین انجام شده است که نزدیک به هزار هکتار از اراضی که مستعد الحاق بودند، یا الحاق شده‌اند یا در حال طی فرایند شورای برنامه‌ریزی استان یا شورای‌عالی شهرسازی و معماری هستند تا الحاق شوند. به طور کامل تأمین زمین ۳۴ هزار واحد که در تعهد شرکت عمران شهر جدید مهستان بوده انجام شده است و ۱۰ هزار و ۲۱۱ واحد آن تفاهم‌نامه منعقد شده و پیمانکار آن در حال ساخت است.

 وی افزود: فراخوان ۵ هزار واحد دیگر هم انجام شده و در حال طی فرایند مقدمات قرارداد با پیمانکاران است تا ساخت و ساز را شروع کنند.

 سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در خصوص قانون جوانی جمعیت، شرکت عمران شهر جدید مهستان تاکنون برای ۲۰۰ نفر از واجدین شرایط این قانون، تأمین زمین انجام داده و فرایند اهدای این زمین‌ها به متقاضیان در حال طی شدن است.

 وی گفت: تصمیم خوبی که در این دولت با تدبیر ویژه وزیر راه و شهرسازی گرفته شد تا مشکلات و آسیب‌های مسکن مهر ایجاد نشود، این بود که هم‌زمان با ساخت واحدهای مسکونی، دستگاه‌هایی که این توانمندی را دارند، موضوعات روبنایی از قبیل پارک، مسجد، مدرسه و موضوعات موردنیاز مردم را انجام دهند.

 زارع در ادامه بیان کرد: در حوزه املاک و حقوقی در این ۳ سال اقداماتی از قبیل استرداد اراضی، رفع معارض، خلع ید و فسق قطعات موجود در شهر انجام شده است که در تعهد ساخت مردم بود و بیشتر آن‌ها قطعات بزرگ نزدیک به ۶۰ هکتار بود به بیت‌المال برگردانده شد و ارزش تقریبی این اراضی نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

 وی در ادامه گفت: در حوزه مشارکت و سرمایه‌گذاری نیز پروژه‌های مختلفی نزدیک به هزار میلیارد تومان در مرحله انعقاد یا انعقاد شده داریم که شامل تجاری، فضای سبز، آموزشی و ورزشی است و بخشی از این پروژه‌ها در طول این ۳ سال در قسمت روبنایی افتتاح شده است و بخشی از آن دو ماه آینده در هفته دولت از جمله دو پروژه تجاری و یک بوستان شهری افتتاح خواهد شد.

 سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان در ادامه به ارائه گزارش عملکرد این شرکت در دوره ۳ ساله دولت سیزدهم در حوزه‌های گوناگون پرداخت و گفت: در حوزه احداث و افتتاح بوستان شهری، ۲۴ هزار و ۸۰۰ متر مربع به ارزش ۳۰ میلیارد تومان افتتاح انجام شده است.

 وی ادامه داد: در حوزه ورزشی سه مجموعه ورزشی به مساحت ۹ هزار و ۱۶۰ متر مربع به ارزش ۸۵ میلیارد تومان افتتاح انجام شده است.

 به گفته زارع، در حوزه ایجاد کلانتری و تأمین امنیت یک کلانتری به مساحت ۴۵۰ متر مربع به ارزش ۷ میلیارد تومان و در حوزه آموزشی، دو باب مدرسه به مساحت ۶ هزار متر مربع به ارزش ۴۳ میلیارد تومان افتتاح شده است.

 سرپرست شرکت عمران شهر جدید مهستان تاکید کرد: در حوزه روشنایی معابر، در فازهای ۴ و ۷، فازهایی هستند که به صورت کارگاهی در حال احداث هستند، ۱۰ هزار متر مربع به ارزش ۲۰ میلیارد تومان روشنایی معابر انجام شده است.

 زارع افزود: در حوزه تکمیل و افتتاح ایستگاه متروی شهید فخری‌زاده که بین ایستگاه گلشهر و ایستگاه شهید سلیمانی است، به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان تکمیل و افتتاح انجام شده است.

 وی یادآور شد: در حوزه معابر یکی از بزرگ‌ترین تکالیف شرکت عمران شهر جدید مهستان، در طول ۳ سال گذشته در فازهای ۴ و ۷ به مساحت ۲۵۰ هزار متر مربع و به ارزش ۱۳۵ میلیارد تومان عملیات خاک‌برداری، آسفالت، اجرای کف‌پوش و جدول‌گذاری انجام شده است و در ابتدای سال جدید هم قراردادهای آماده‌سازی را نیز در فازهای ۵ گانه شهر جدید به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش دادیم. یعنی در سنوات و دولت‌های گذشته فقط یک قرارداد به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که این عدد امروز به ۵۰۰ میلیارد تومان در قالب ۵ قرارداد در حال انجام است.

 زارع خاطرنشان کرد: مهم‌ترین دغدغه‌ای که شهروندان عزیز ما در شهر جدید مهستان داشتند موضوع تعیین تکلیف پروژه ریحانه مربوط به بنیاد تعاون ناجا بود که تقریباً همه خبرنگاران شهرستان و استان در حال پیگیری این موضوع بودند. این پروژه مربوط به بنیاد تعاون ناجا است که ۴۶۰۰ واحد از ۱۳ سال گذشته بدون اقدام و بدون تعیین تکلیف باقی مانده بود که در دولت سیزدهم به همت وزیر راه و شهرسازی در هفته گذشته قرارداد آن مجدداً منعقد شد تا بنیاد تعاون ناجا عملیات اجرایی آن را آغاز کند و ان‌شاءالله بتوانیم این ۴۶۰۰ واحد در شهر جدید مهستان تحویل مردم دهیم.

 وی در پایان تصریح کرد: نهایتاً بعد از ۱۰ سال، طرح تفصیلی شهر جدید مهستان به همت همکاران ما در اداره کل راه و شهرسازی و استانداری البرز بخصوص حمایت ویژه جناب آقای دکتر عبداللهی تصویب و نهایتاً در سال گذشته ابلاغ شد.