شناسهٔ خبر: 17302 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

در آستانه سفر رئیس جمهوری به پاریس؛

سخنگوی ایرباس: ایران مذاکرات برای خرید ده‌ها فروند هواپیمای این شرکت را آغاز کرد

ايرباس سخنگوی شرکت هواپیمایی ایرباس فرانسه اعلام کرد که مذاکرات میان مقامات این شرکت و مقامات ایرانی برای فروش ده ها فروند هواپیمای تجاری جدید این شرکت به ایران آغاز شده است.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از ایرنا، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز از لندن نوشت، «استفن شاوفراث» سخنگوی ایرباس امروز دوشنبه در تولوز فرانسه اعلام کرد که پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) برای حل پرونده هسته ای و رفع تحریم های غرب علیه ایران، مقامات صنعت هواپیمایی ایران مذاکراتی را با مقامات ایرباس آغاز کردند تا بتوانند بیش از ۱۰۰ هواپیمای ساخت اروپا از نوع 'ای ۳۸۰ سوپرجامبو' ۱۰۰ تا ۵۵۵ صندلی را از فرانسویان بخرند.

این درحالی است که عباس آخوندی، وزیر حمل و نقل ایران هفته گذشته از آغاز این مذاکرات از ۱۰ ماه گذشته خبر داده بود و علت عدم تحقق این هدف ایرانی ها را عدم وجود یک راهکار عملی برای انتقال پول به سبب تحریم ها اعلام کرده بود.

گزارش ها حاکی است که مقامات ایران بیشتر مایل به خرید ده ها جت 'ای ۳۲۰' و 'ای ۳۳۰' و همچنین 'ای ۳۵۰ پهن پیکر' از این شرکت اروپایی هستند.

بر اساس این گزارش، در عین حال، شرکت هواپیمایی 'ایران ایر' نیز برای خرید هشت فروند ایرباس 'ای ۳۸۰' ابراز تمایل کرده است. اگرچه بخشی از اعتبار مالی برای سفارش این اقلام قرار است از طریق وام 'آژانس اعتبار صادرات اروپایی' پرداخت شود، اما این سفارش ها در سفر این هفته «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به فرانسه نهایی می شوند.

رئیس جمهوری ایران امروز (دوشنبه) با هدف گفت و گو با رهبران کشورهای اروپایی و عقد قراردادهای مهم اقتصادی پس از لغو تحریم های ضد ایرانی وارد ایتالیا شد تا به فرانسه نیز برود.

بر اساس گزارش رادیو فرانسه، بیش از ۱۲۰ نفر از جمله شمار قابل توجهی از کارآفرینان و بازرگانان ایرانی، روحانی را در سفرش به اروپا همراهی می کنند. روحانی قرار است همچنین در سفر به پاریس گفت و گوهایی را برای خریداری هواپیماهای ایرباس انجام دهد.

هم اکنون مذاکره بر سر خرید ۴۵ فروند هواپیمای «ای ۳۲۰»و ۴۰ فروند هواپیمای «ای۳۳۰» میان تهران و شرکت هواپیماسازی ایرباس در جریان است.

ارزش این سفارش ها ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده و به دلیل طولانی بودن مدت زمان تحویل هواپیماهای سفارش داده شده از سوی ایران، این کشور در نظر دارد چهار هواپیمای دست دوم از نوع «ای۳۴۰» خریداری کند.

در حالی که منابع رسمی در ایران پیش از این از خریداری ۱۱۴هواپیمای مسافربری ایرباس خبر داده بودند، دیروز یکشنبه مسئولان وزارت راه و ترابری جمهوری اسلامی ایران در یک کنفرانس بین المللی در تهران با حضور ۳۰۰ شرکت هواپیمایی و رؤسای بانک های خارجی از قصد این کشور برای خریداری ۱۶۰ فروند هواپیمای مسافربری خبر دادند.

یک مقام ایرانی به نمایندگان شرکت ها و بانک های خارجی حاضر در محل کنفرانس بین المللی تهران اعلام داشت که ایران در نظر دارد علاوه بر ۱۲۷ هواپیمای «ایرباس» دست کم ۴۰ هواپیمای ملخ دار و ۱۶ فروند از آخرین مدل هواپیمای ایرباس از نوع «ای۳۵۰» نیز خریداری کند.

شرکت بوئینگ آمریکا نیز اعلام کرده که سرگرم بررسی پیشنهاد ایران برای خریداری ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافری است و با ملاحظه مقررات واشنگتن برای معامله با ایران مورد توجه قرار می دهد.

نظر شما