شناسهٔ خبر: 19397 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مسکن و شهرسازی درهفته ای که گذشت؛

سوداگری زمین و ساختمان سال ۹۰ تهران برابر با کل ایران/ افزایش قیمت در نرخ واحدهای مسکن مهر نخواهیم داشت/ رفع تصرف از ۹ هزار میلیارد تومان اراضی دولتی استان تهران در سال ۹۴ / اجرای مدل مدیریت دارایی‌های عمومی در شهرهای جدید

هفته سخنرانی وزیر راه و شهرسازی در اختتامیه همایش ساماندهی سیاسی فضای و اداره بهینه شهر تهران و اعلام برابری سوداگری زمین و ساختمان تهران در سال ۹۰ با کل ایران، رفع تصرف از ۹ هزار میلیارد تومان اراضی دولتی در سال ۹۴، اجرای مدل مدیریت دارایی‌های عمومی در شهرهای‌جدید و اعلام عدم افزایش نرخ واحدهای مسکن‌مهر، بخشی از مهمترین اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اهم اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته گذشته به شرح جدول زیر بود:

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی؛

سخنرانی در اختتامیه همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران (متن کامل را اینجا بخوانید.)

میزان درآمد از بحث سوداگری در بحث زمین، ساختمان و مستغلات در تهران در سال ۹۰ به تنهایی برابر با کل ایران بود و بهترین راه‌حل کنترل قیمت زمین، دسترسی سریع ریل به ۸۰ کیلومتری مرکز کلانشهرها و تغییر مُد حمل و نقل جاده‌ای به ریل است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر؛

جزئیات ابلاغ دستورالعمل نهایی تعیین تکلیف واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به تمامی استان‌های کشور (متن کامل را اینجا بخوانید.)

با اجرای این ابلاغیه به هیچ وجه افزایش قیمت در نرخ واحدهای مسکن مهر نخواهیم داشت.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ بیت‌المال و منابع طبیعی؛

سخنرانی در دهمین همایش هم‌اندیشی نمایندگان دستگاه‌ها و ادارات تابعه وزارت راه وشهرسازی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

باید با توجه ماده ۱۰ قانون ساماندهی و حمايت از توليد و عرضه مسكن مصوب ۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی که قانونگذار به ایجاد شعب اختصاصی دادگاه بررسی جرائم مرتبط با زمین و زمین‌خواری تصریح دارد، این شعب دادگاه در همه استان‌ها راه‌اندازی شود.

معاون دادستان کل کشور از دستور آملی‌لاریجانی بر صدور حکم قلع بنا در پرونده‌های زمین‌خواری خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

مشکلی از نظر کمبود قانون در زمینه مبارزه با تعدی به اراضی دولتی نداریم و من قول و تعهد می‌دهم که با همین قوانین موجود، نمایندگان وزارت راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال هیچ محدودیتی برای برخورد با زمین‌خواران نخواهند داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی؛

مظاهریان از سپرده‌گذاری ۳۵ هزار نفر برای صندوق پس‌انداز یکم خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

وام ۱۶۰ میلیونی مسکن ۸۰ درصد از قیمت خانه را شامل می‌شود. به عنوان مثال، واحدی که ۵۰۰ میلیون تومان ارزش دارد، می‌تواند از این وام استفاده کند.

مدیرکل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی از بررسی حضور مرمتگران در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

اگر در وزارت راه و شهرسازی به این نتیجه رسیدیم که صلاحیت خاصی بر مبنای پروانه اشتغال به کار برای فعالان تعمیر و مرمت موردنیاز و ضرورت است طبعا در دستور کار قرار می‌گیرد.

آسیب شناسی مصرف انرژی در ساختمان های سبز و جایگاه حفظ محیط زیست در شهرسازی معاصر (متن کامل را اینجا بخوانید.)

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پژوهش اخیر خود تاثیر مصرف انرژی، پایداری و ساختمان‌های‌سبز را در حفاظت از محیط‌زیست، کاهش آلودگی‌هوا و پایداری ساختمان‌ها در شهرسازی معاصر تشریح کرد.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی؛

حضور و اهدای جایزه در ششمین همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران (گزارش تصویری را اینجا ببینید.)

__________________

تشکیل جلسه مشترک با مدیرعامل شرکت راه‌آهن و معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای بررسی ثبت راه‌آهن در میراث جهانی

 

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور؛

پرهیزکار چالش‌های پیش روی کلانشهرها در گرمایش زمین تشریح کرد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

کاهش قابل توجه منابع آب، کاهش پوشش‌گیاهی مراتع و جنگل‌ها، اختلال در زندگی ۱۰ میلیون نفر جمعیت مناطق ساحلی، نابودی کشاورزی، بالارفتن مصرف انرژی بخشی از اثرات نامطلوبی است که گرمایش زمین در کشور ایجاد می‌کند و تا زمانیکه از ورود گازهای گلخانه‌ای به جو پیشگیری نشود ادامه خواهد یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید؛

تشریح برنامه های جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی به منظور رهایی از وابستگی مالی به منابع دولتی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

در یک ارزیابی علمی و منصفانه به نظر می‌رسد بخش عمده علل عدم توفیق کامل شهرهای جدید را نباید در ذات شهر جدید جستجو کرد، بلکه توقع شکل‌گیری یک شهر جدید در دوره زمانی ۵ تا ۱۰ ساله توقعی منطقی نیست کمااینکه امروز پس از گذشت سال‌‌ها اثرات مثبت ایجاد این شهرها در کشور نمایان شده است.

برگزاری هفتمین نشست کمیته درآمدی شرکت‌های عمران شهرهای جدید با حضور وزیر راه و شهرسازی (متن کامل را اینجا بخوانید.)

ارایه دیدگاه‌ها در حوزه تحقق درآمد در شهرهای جدید و بررسی عملکرد درآمدی شرکت‌های عمران شهرهای‌جدید بهارستان، پرند، مجلسی، گلبهار، پردیس، امیرکبیر، اندیشه، صدرا، شیرین‌شهر، سهند، هشتگرد، فولادشهر، بینالود، عالیشهر، علوی، رامین و رامشار از مباحث مهم مورد بررسی دراین نشست یک روزه بود.

انتقاد نریمان از محکومیت شرکت عمران شهرهای جدید در دادگاه به دلیل پرونده‌های سال قبل (متن کامل را اینجا بخوانید.)

در طول سال‌ها هزاران میلیارد تومان در شهرهای جدید هزینه‌ شده و نتیجه این هزینه‌کردها این است که قیمت برخی از اراضی که زمانی در هر مترمربع، هزار ریال ارزش داشت اکنون در بخش تجاری در هر مترمربع به ۱۵ میلیون تومان رسیده است.

سایر خبرها؛

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان اجرای کامل قانون پیش‌فروش ساختمان را در کاهش مشکلات ساخت و ساز ۱۰ درصد عنوان کرد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

اجرای کامل قانون پیش‌فروش، هزینه‌های تمام‌شده یک واحد مسکونی را برای متقاضیان بالا می‌برد.

مدیرعامل انجمن خیرین مسکن‌ساز از ساخت ۸ هزار واحد در شهرهای جدید برای کم درآمدها خبر داد. (متن کامل را اینجا بخوانید.)

شرایط مالی واگذاری واحدها متفاوت است، در برخی از موارد هزینه کامل واحد پرداخت و در اختیار یک خانواده قرار می‌گیرد و در برخی موارد دیگر بخشی از هزینه از افراد متقاضی گرفته می‌شود که همه این اقدامات نیز با توجه به بررسی‌ها و تحقیقات قبلی انجام می‌پذیرد.

 

نظر شما