شناسهٔ خبر: 21271 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مرادی خبر داد:

۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان حجم تسهیلات مسکن بانک مسکن در سال ۹۴/ خانه‌دار شدن ۱۱۰ هزار نفر و ساخت ۱۲۵ هزار واحد مسکونی با تسهیلات بانک مسکن

محمد حسن مرادی مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن جزئیات انواع تسهیلات بانک مسکن در سال ۹۴ را تشریح کرد و گفت: در نیمه دوم سال گذشته وام ساخت مسکن برای انبوه‌سازان به ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی رسید که انبوه‌سازان نیز از این تسهیلات استقبال کردند و در نتیجه رشد قابل توجهی در میزان تسهیلات نیمه دوم سال ۹۴ نسبت به ماه‌های قبل از آن را شاهد بودیم.

محمدحسن مرادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به رشد حجم تسهیلات پرداختی به بخش مسکن از سوی بانک مسکن در سال گذشته، به آمار پرداخت انواع وام‌های مسکن (اعم از تعمیر، خرید و ساخت مسکن) بانک مسکن در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات بخش مسکن از سوی بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شد.

مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن ادامه داد: این میزان تسهیلات برای تعمیر، خرید و ساخت ۶۴۳ هزار واحد مسکونی اعطا شده که در مقایسه با مجموع رقم تسهیلات پرداختی بخش مسکن در سال ۹۳ (۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان) ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین دلیل این میزان کاهش، مربوط به تسهیلات شش ماهه ابتدایی سال ۹۴ است، گفت: روند پرداخت در شش ماهه دوم سال ۹۴ و به خصوص در سه ماهه پايانی آن، افزايشی بوده است ضمن اینکه در زمستان پارسال به طور متوسط در هر ماه دو هزار و ۱۳۰ ميليارد تومان تسهيلات بابت موارد مذكور پرداخت شده، در حالی كه مصارف بانک در سه فصل ابتدايی (بهار، تابستان و پاییز) ۹۴، به طور متوسط ماهانه حدود ۱۲۰۷ (هزار و دویست و هفت) ميليارد تومان بوده است که از اين نظر رشد ۶۷.۷ درصدی مشاهده می‌شود.

این مدیر ارشد بانک مسکن، افزایش میزان تسهیلات در نیمه دوم سال ۹۴ نسبت به نیمه نخست آن را مدیون افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) از آبان ۹۴ به بعد دانست و افزود: از آبان ۹۴ تا پایان بهمن ۹۴ میزان تسهیلات از محل اوراق از رقم ۴۵ میلیون تومان (با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله) به ۷۰ میلیون تومان افزایش یافت که با استقبال خوب خریداران مسکن مواجه شد. این نوع تسهیلات در روزهای پایانی سال ۹۴ برای زوجین در تهران به ۱۱۰ میلیون تومان رسید که رقم جذابی برای خریداران مسکن محسوب می‌شود و استقبال مناسبی از آن شد. همچنین در نیمه دوم سال گذشته وام ساخت مسکن برای انبوه‌سازان به ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی رسید که انبوه‌سازان نیز از این تسهیلات استقبال کردند و درنتیجه رشد قابل توجهی در میزان تسهیلات نیمه دوم سال ۹۴ نسبت به ماه‌های قبل از آن را شاهد بودیم.

مرادی به تفکیک حجم تسهیلات خرید و ساخت مسکن بانک مسکن در سال ۹۴ را اعلام و بیان کرد: حجم تسهیلات "صرفا خرید" بانک مسکن، سه هزار  و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که به ۱۱۰ هزار نفر پرداخت شد که رشدی ۱۲ درصدی نسبت به سال ۹۳ را نشان می‌دهد. همچنین چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات "صرفا ساخت" به سازندگان مسکن ارائه شد که این مبلغ برای احداث ۱۲۵ هزار و ۶۶۱ واحد مسکونی مصرف شد و رشدی ۵۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد./

نظر شما