شناسهٔ خبر: 21999 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در خانه وارطان برگزار شد؛

جزئیات نخستین جلسه داوری مسابقه طراحی مجموعه زندیه شیراز/ بازآفرینی استخوان‌بندی تاریخی شهر شیراز در دستور کار/ تمجید بهشتی از رفتار معقول نسبت به بافت تاریخی در پروژه زندیه

نخستین جلسه داوری مسابقه طراحی معماری مجموعه زندیه شیراز نخستین جلسه داوری مسابقه طراحی مجموعه زندیه شیراز با حضور معاونان وزارت راه و شهرسازی، نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری شیراز و برخی از داوران این مسابقه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نخستین جلسه داوری مسابقه طراحی مجموعه زندیه شیراز با حضور محمدسعید ایزدی، پیروز حناچی و حامد مظاهریان معاونان وزیر راه و شهرسازی، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، محمود صفایی معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز، کامران صفامنش و ناصر بنیادی و مروارید قاسمی اعضای هیئت داوران این مسابقه دیروز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در خانه وارطان برگزار شد.

ایزدی در این نشست درباره اهمیت بافت تاریخی شیراز توضیح داد: مجموعه کریمخانی شیراز به عنوان بخش ویژه استخوان‌بندی تاریخی شهر شیراز در بردارنده عناصر ارزشمندی همچون ارگ، بازار، عمارت‌های ارزشمند و ساختمان­‌های مذهبی است. طی مداخلات صورت گرفته در سال­‌های گذشته بخش شمالی این مجموعه مورد تخریب قرار گرفته که برای سال‌­های زیادی بلاتکلیف رها شده بود.

وی در خصوص برگزاری این مسابقه عنوان کرد: شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با مشارکت شهرداری شیراز توافق کردند که با تهیه برنامه­‌ای مشترک عملیات اجرائی این پروژه را به پیش ببرند. با توجه به تاکید مقام عالی وزارت، تهیه این برنامه در سطح ملی و بین­‌المللی به مسابقه گذاشته شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ۱۶ مشاور برای انجام این کار دعوت شدند که این مشاوران با همکاران خارجی خود به موضوع ورود پیدا کردند و تمام طرح‌هایی که ارائه شده با مشارکت طراحان خارجی انجام شده است. چند مشاور نیز در این فرایند از ادامه کار انصراف دادند.

وی ادامه داد: این مسابقه می‌تواند راهی برای فعالیت بهتر در بافت‌های تاریخی کشورمان باشد و قرار است در آینده مشابه این مسابقه در اردبیل و قزوین نیز برگزار شود. در بخش مقدمات برگزاری مسابقه زندیه شیراز، مشاوران و داوران طرح مطالعات زیادی انجام دادند که این مطالعات از تاریخچه تا برنامه‌های بالادست و فعالیت‌های پیشین انجام شده، مورد بررسی قرار گرفت.

رفتار معقول نسبت به بافت تاریخی در پروژه زندیه شیراز

بهشتی نیز در این نشست با بیان این‌که این نخستین بار است که تلاش شده رفتار معقولی نسبت به بافت‌های تاریخی خود داشته باشیم افزود: در حال تجربه فرایند جدیدی هستیم و مشخص است که تمامی دست‌اندرکاران تلاش می‌کنند نسبت به بافت تاریخی ادب بورزند.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور افزود: در چنین مسابقانی باید موضوع «خلاقیت هنری» به مسابقه گذاشته شود. وقتی در یک بافت تاریخی قرار است پروژه بزرگ‌مقیاسی اجرا شود باید مطالعات بسیار دقیقی به نسبت سایر پروژه‌های شهری انجا شود. برگزاری مسابقه طراحی مجموعه زندیه شیراز و طرح‌هایی که برای اجرا در این مجموعه ارسال شد نسبت به آن‌چه در دهه‌های گذشته روی داده بسیار معقول‌تر است و امیدواریم فعالیت در این مجموعه نتایج مثبتی در راستای احیا و بازآفرینی شهری داشته باشد.

اجرای طرح مجموعه زندیه شیراز بعد از تایید یونسکو

طالبیان با بیان این‌که طرح نهایی تایید شده باید پیش از اجرا به یونسکو ارسال شود افزود: از آن‌جا که این طرح در بافت‌ تاریخی و ارزشمند شیراز اجرا می‌شود باید یونسکو آن را تایید کند تا مانعی برای اجرای آن وجود نداشته باشد. از سوی دیگر طرح باید انعطاف‌پذیر باشد تا اگر در میانه اجرای آن مشکلی پیش آمد بتوانیم راهکار جایگزینی برای آن داشته باشیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: طرح‌های مختلفی برای اجرا در بافت زندیه شیراز به دست ما رسیده اما باید طرح منتخب به گونه‌ای باشد که ارزشی به ارزش‌های منطقه اضافه کند و کیفیت بافت ارزشمند مجموعه زندیه را بالاتر ببرد. از آنجایی که این پروژه‌ در بافت تاریخی اجرا می‌شود باید دقت نظر زیادی در طرح نهایی شود و بارگزاری‌ها در حدی باشد که به بافت تاریخی شیراز لطمه نزند.

داوری مسابقه طراحی مجموعه زندیه شیراز شفاف باشد

مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که روند داوری این مسابقه باید شفاف باشد اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که طرح‌های خوبی به این مسابقه ارسال شده و می‌توان امیدوار بود که پروژه‌ای مناسب بافت ارزشمند شیراز در این شهر تاریخی اجرا شود. در این مسابقه یک قرارداد نوشته‌شده و نانوشته‌ای با شرکت‌کنندگان وجود دارد که بر اساس این قرار داوری‌ها نیز صورت می‌گیرد.

حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی نیز درباره داوری این مسابقه گفت: عادلانه‌ترین حالت ارزیابی طرح‌های ارسال شده برای داوری این است که باید مبنا را احکامی قرار داد که هیئت داوران تعیین کرده‌اند. در واقع باید تناسب صورت مسئله و پاسخی که شرکت‌کنندگان به آن ارائه کرده‌اند مورد ارزیابی قرار بگیرد. تجربه خوبی از این نوع داوری داریم و با این شیوه به طور منطقی می‌توان به معترضان احتمالی پاسخ داد.

بهره‌گیری از تجربه‌های قدیمی مرمت و شهرسازی در بافت تاریخی شیراز

صفامنش یکی از اعضای هیئت داوران مسابقه طراحی مجموعه زندیه شیراز با بیان این‌که تجربه‌های متفاوتی در حوزه بافت تاریخی در کشور وجود دارد ادامه داد: برای من بسیار مهم است که فرایند طراحی شهری در مملکت ما به خوبی اجرا شود و برای یکبار هم که شده حضور مسئولان مختلف از جمله معاونان وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی می‌تواند کمک شایانی به اجرای هر چه بهتر این پروژه در بافت تاریخی شهری مانند شیراز باشد.

لزوم توجه به مباحث ترافیکی در اجرای طرح

محمود صفایی معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز یکی دیگر از حاضران این نشست بود که بر اهمیت حفظ بافت تاریخی شیراز تاکید کرد و گفت: بازار شمالی مجموعه زندیه وضعیت نامناسبی دارد و باید اقدام‌هایی در آن انجام دهیم تا بیش از این متروکه نشود. ضمن این‌که طرحی که قرار است در این مجموعه اجرایی شود از منظر توجیه اقتصادی نیز با دقت بررسی شود.

معاون شهرداری شیراز یکی دیگر از موضوعات مهم این منطقه را مباحث ترافیکی و نیاز منطقه به پارکینگ دانست و گفت: این موضوع با مشاور طرحی در این مجموعه بررسی شد که البته به نتیجه نرسید و باید حتما در اجرای پروژه زندیه مورد توجه قرار بگیرد.

در پایان این جلسه مقرر شد شاخص‌های ارزیابی طرح‌های پذیرفته شده در هفته دوم خرداد ماه در نشستی با حضور داوران داخلی و خارجی و مشاوران و مسئولان اجرای این طرح،  مورد بررسی قرار بگیرند و نتیجه نهایی برای انجام ارزیابی آن‌ها اعلام شود.

ایرج اعتصام، سید محسن حبیبی، کامران صفامنش، ایرج کلانتری، ناصر بنیادی، فرج اله رجبی و مروارید قاسمی اعضای هیئت داوران و محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و علیرضا پاک فطرت شهردار شیراز اعضای شورای سیاست‌گذاری این مسابقه هستند.

یکی از مراکز مهم و ارزشمند در بافت تاریخی شیراز ارگ کریمخانی، بازار وکیل و محدوده پیرامون آن است که بهسازی، نوسازی و ارتقا کیفیت کالبدی و عملکردی این محدوده می‌تواند محرک رشد و توسعه و بهبود شرایط بافت تاریخی شیراز شود.

به همین منظور شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران (وزارت راه و شهرسازی) مسابقه طراحی مجموعه زندیه شهر شیراز را با هدف حفظ و توسعه بافت تاریخی شیراز زیر نظر هیئت داوران برگزار کرد.

محدوده طراحی واقع در شیراز، غرب بازار وکیل و شرق ارگ کریمخانی وبسایت محدوده طراحی در زمینی به وسعت ۱۲۹۳۰۰ مترمربع و زیربنای حدود ۱۰۰ هزار مترمربع است. کاربری پیشنهادی برای اراضی طرح شامل فضاهای اقامتی، تجاری، فرهنگی، خدماتی و طراحی فضاهای باز شهری تعیین شده است.

نظر شما