شناسهٔ خبر: 22199 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مظاهریان:

دو راهکار دولت برای خروج مسکن از رکود/ پیش‌نشانه‌های خوبی از رونق بخش مسکن دیده می‌شود

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه داده‌های معاملات مسکن نشان می‌دهد که در فروردین‌ ماه میزان معاملات مسکن در تهران ۱۹ درصد رشد داشته است، گفت: پیش نشانه‌های خوبی برای رونق بخش مسکن دیده می‌‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان در پاسخ به این سوال که کارشناسان اقتصادی مسکن عنوان می‌کنند که علیرغم تمام اظهارات مسئولان هنوز نشانه‌هایی از رونق بخش مسکن دیده نمی‌شود، گفت: داده‌های آماری از رصد معاملات مسکن نشان می‌دهد که بخش مسکن در حال سپری کردن وضعیت خروج غیرتورمی از رکود است به طوری که میزان معاملات مسکن در فروردین‌ماه امسال در شهر تهران ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد معاملات در تهران مربوط به منطقه ۵ و کمترین معاملات مربوط به منطقه ۲۲ است به فارس گفت: اقدامات دولت برای خروج مسکن از رکود همانا افزایش سرمایه‌گذاری و فراهم شدن ابزارهای لازم توسط نظام بانکی است.

مظاهریان اضافه کرد: یکی از این ابزارها افزایش سقف وام خرید مسکن به بالاترین میزان خود در تاریخ کشور است که ورود وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن از خرداد ماه امسال می‌تواند مسکن را به تدریج از رکود خارج کند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی دیگر از این ابزارها اعطام وام ساخت مسکن تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان برای هر واحد مسکونی است که می‌تواند نقش بسزایی در ساخت‌وساز ایفا کند.

مظاهریان تصریح کرد: ایجاد این ابزارهای لازم توسط نظام بانکی و پیش نشانه‌های خوبی که در بازار مسکن در حال ایجاد شدن است می‌تواند نوید بخش خروج تدریجی غیرتورمی مسکن از رکود باشد.

وی افزود: این پیش نشانه‌ها آلارم‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن ایجاد کرده است که آن هم نویدبخش خوبی برای سازندگان مسکن خواهد بود.

انتشار ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهن ثانویه یکی از آخرین قطعه‌های ورود بازار مسکن به رونق

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر وظیفه دولت برای خروج از رکود چیست، گفت:  هماهنگ کردن تامین منابع مالی برای بخش مسکن از وظایف دولت است که آن را بخوبی انجام داده و هماهنگ کرده است. یکی از آخرین قطعه‌های ورود بازار مسکن به رونق نیز همانا موافقت با انتشار ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهن ثانویه است که می‌تواند حتی تا ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز افزایش یابد.

مظاهریان افزود: برنامه‌های اجرایی برای ورود به بافت فرسوده نیز از اهداف عالی دولت است که قطعا می‌تواند تاثیر بسزایی در بخش مسکن و رونق ساخت‌وساز داشته باشد.

نظر شما