شناسهٔ خبر: 24224 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

عزیزالله مهدیان خبر داد:

تصویب دو نوع تسهیلات ساخت مسکن روستایی در سالجاری/ پرداخت ۹۰۰میلیارد تومان مابه‌التفاوت وام مسکن روستایی به بانک‌ها

عزیز الله مهدیان‬‎ معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب میزان مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات مسکن روستایی را حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون حدود ۹۰۰ میلیارد تومان از این مابه‌التفاوت توسط دولت به بانکهای عامل پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عزیزالله مهدیان اظهار کرد: دولت پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات مسکن روستایی را تضمین می‌کند و در تضمین‌نامه‌ها قید شده که دولت این کار را انجام می‌دهد. در این راستا هرسال برای پرداخت مابه‌التفاوت ردیف بودجه‌ای داریم که دولت آن را به ما می‌دهد.

وی تصریح کرد: این مبالغ متناسب با عملکرد بانک‌های عامل بین آنها توزیع می‌شود و ممکن است طی سال‌های اخیر به‌دلیل مشکلات اقتصادی رقم کمتری مابه‌التفاوت سود تسهیلات مسکن روستایی به بانکها پرداخت شده باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۲ درصد مابه‌التفاوت سود تسهیلات به بانکها پرداخت شده در پاسخ به این پرسش که این درصد معادل چه مبلغی است، افزود:‌ کل مبلغی که باید برای مابه‌التفاوت طی ۱۵ سال پرداخت شود معادل ۱۸۰۰ میلیارد تومان است که تاکنون حدود ۹۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی با ابراز اینکه تسویه حساب مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات مسکن روستایی از طریق حساب فی‌مابین دولت و بانک‌ها انجام می‌شود، گفت: خوشبختانه با توجه به حمایت‌های دولت از نوسازی و بازسازی مسکن روستایی، در دورترین نقاط روستایی کشور به روستائیان تسهیلات پرداخت شده به‌طوری که در برخی سال‌ها ۳۰۰ هزار واحد وام در اختیار آنها قرار گرفته است.

معاون بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن انقلاب با اشاره به اینکه در قانون سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی پیش‌بینی شده است، به خبرگزاری تسنیم گفته است: امسال دو نوع وام برای مسکن روستایی تصویب شده است؛ ۱۸ و ۲۰ میلیون تومان. ۱۸ میلیون تومان به افرادی پرداخت می‌شود که می‌خواهند در یک قطعه زمین جدید واحد مسکونی را بسازند و ۲۰ میلیون تومان نیز به افرادی اعطا خواهد شد که اقدام به ساخت واحد مسکونی در همان محل واحد فرسوده خود می‌کنند.

نظر شما