شناسهٔ خبر: 25909 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

يك مقام مسدول در فرا بورس خبر داد:

كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کمتر از یک میلیون ریال/ احتمال تمدید مدت اعتبار اوراق مسكن

بورس قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در هفته گذشته، افزایش قابل توجهی یافته بود، در معاملات امروز (شنبه) فرابورس به کمتر از یک میلیون ریال بازگشت و برگه ای ۹۷۳ تا ۹۹۳ هزار ریال داد وستد شد.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، رکورد شکنی نرخ اوراق تسهیلات مسکن در هفته گذشته، منجر به عبور قیمت این اوراق از مرز یک میلیون ریال شده بود و هزینه تهیه وام برای خرید مسکن را افزایش داد.

بر این اساس، نرخ هر برگ تسهیلات پنج میلیون ریالی مسکن در بازار سرمایه به بیش از یک میلیون ریال افزایش یافت، اما در جریان معاملات امروز، از قیمت این اوراق اندکی کاسته شده و نرخ اوراق تسهیلات مسکن به کمتر از یک میلیون ریال بازگشت.

افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن در هفته گذشته، سبب بروز نگرانی هایی در میان استفاده کنندگان از این اوراق شده و واکنش هایی را به دنبال داشت به طوری که کارشناسان خواستار نقش آفرینی نهادهای دیربط برای مهار قیمت ها شدند.

مسئولان بازار سرمایه در واکنش به افزایش نرخ این اوراق از برنامه ریزی برای تمدید مدت زمان اعتبار این اوراق خبر داده و اعلام کرده اند که قصد دارند مدت استفاده از یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق سر رسیده شده را تا ۶ ماه دیگر تمدید کنند.

بر این اساس، علیرضا توکلی مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس به ایرنا گفت: برای جلوگیری از افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن، قرار است مدت اعتبار اوراقی که به زمان سررسید و ابطال نزدیک شده اند، به مدت ۶ ماه تمدید شود.

وی درباره چرایی این افزایش قیمت، افزود: بر اساس بررسی ها، اتفاق خاصی در بازار رخ نداده و احتمالا یک موج مقطعی خرید شکل گرفته است که تا چند هفته آینده رفع می شود.

وی درباره نقش دلالان در افزایش اوراق تسهیلات مسکن، گفت : نمی توان آن را دلالی نامید، در واقع یک موج خرید شکل گرفته و برخی حاضر شده اند، این اوراق را با قیمت بالا خریداری کنند.

مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس اضافه کرد: گزارش ها نشان می دهد که حجم اوراق غیرمفید که برای دلالی استفاده می شود، پایین است.

وی درباره راهکارهای کنترل نرخ اوراق مسکن و جلوگیری از افزایش قیمت معتقد است: پیش بینی شده به زودی اطلاعیه ای منتشر شود که بر اساس آن، مدت اعتبار آن بخش از اوراق مسکن که به سررسید ابطال خود نزدیک شده بودند، تمدید می شود.

توکلی گفت: انتشار این اطلاعیه و تمدید مدت اعتبار این اوراق می تواند، تا حدی از فشار تقاضا در بازار اوراق بکاهد و قیمت ها را مقداری کاهش دهد.

وی افزود: انتظار می رود که حجم عرضه اوراق مسکن در بازار افزایش یابد و ارزش اوراقی که سررسید آنها فرارسیده و در حال باطل شدن بودند، حدود یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است و به مدت ۶ ماه تمدید می شوند.

مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس تاکید کرد: البته انتشار این اوراق می تواند اندکی بر قیمت ها تاثیر داشته باشد و نرخ اوراق در نهایت در مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

وی گفت: سقف تسهیلات مسکن از ۲۰۰ میلیون به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال افزایش یافته که باعث می شود تعداد اوراق مورد نیاز برای دریافت وام افزایش یابد، اما حجم اوراق عرضه شده به همین نسبت، افزایش نیافته است.

به گزارش ایرنا، معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۱۳۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده و اکنون بیش از ۲۰ نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می شود.
سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین ۱۳۸۵ و بعد از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح ۹۲) از ۵۰۰ میلیون ریال به سقف های جدید افزایش پیدا کرده است.
بر این اساس، سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران یک میلیارد ریال و در مرکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران ۲۰۰ برگه و برای شهر های بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۶۰ برگه و برای سایر مناطق شهری که ۶۰۰ میلیون ریال برای هر پلاک ثبتی است، ۱۲۰برگه خواهد شد.
سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال و در مرکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال است که شمار اوراق مورد نیاز در تهران ۱۲۰ ورقه و در مراکز استان ها ۱۰۰ ورقه است.

نظر شما