شناسهٔ خبر: 26603 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش می‌دهد؛

نخستین نشست تدوین لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان/ تغییرنام دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های‌حرفه‌ای به دفتر توسعه مهندسی/ تشکیل کارگروه‌های تخصصی

جلسه اصلاح قانون نظام مهندسی نخستین نشست تدوین لایحه اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان با جامعه مهندسی کشور، با هدف پاسخگویی به نیازهای‌جامعه امروز و حل مسائل حقوقی و قانونی ساخت و ساز برای ارایه به مجلس دهم به ریاست معاون مسکن و ساختمان وزرات راه و شهرسازی تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نخستین جلسه تدوین لایحه اصلاحیه قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان به ریاست حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ساختمان دادمان برگزار شد. در این جلسه که منوچهر شیبانی‌اصل مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان و حبیب‌اله بی‌طرف رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران نیز حضور داشتند ضمن بررسی نکات اصلی در تدوین پیش‌نویس اصلاحیه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، تغییر نام دفتر سازمان‌های نظام مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی به دفتر توسعه مهندسی ساختمان از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام شد.

در این نشست حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت اصلاحات در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که بیش از ۲۰ سال از تصویب آن می‌گذرد بر باقی ماندن روح کلی قانون تاکید کرد و گفت: جامعه مهندسی کشور باید مانند سایر انجمن‌ها و جوامع تخصصی دیگر پیشرو و روشنفکر پرورش دهد و این روشنفکری باید در ساخت و ساز جلوه گر شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تشکیل جلسات در وزارت راه و شهرسازی برای جمع‌بندی و اصلاحات لازم برای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گفت: بحث اصلاح قانون که مهمترین سطح از سه سطح تغییراتی است که وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کند و با توجه به اینکه اصلاح قانون از دو سال قبل در مجلس متوقف شده بود، با شروع به کار مجلس دهم و نگاه تخصصی نمایندگان این دوره در سرلوحه کار قرار گرفته و به زودی به مجلس ارایه خواهد شد.

مظاهریان همچنین با تاکید بر حفظ چهارچوب‌های قانون پیشین نظام مهندسی و کنترل ساختمان، عدم تغییر قانون، حفظ نقاط قوت آن، توجه به حقوق شهروندی، ایجاد یکپارچگی در نظام ساخت و ساز کشور، اصلاح نحوه انتخاب بازرسان و اعضای شورای انتظامی را بخشی از خط مشی‌های اصلاحات برشمرد.

در این نشست همچنین کارگروه‌های تخصصی بررسی و تحلیل قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در حضور معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل دفتر توسعه مهندسی تشکیل شد.

گفتنی است در این نشست، نمایندگان انجمن های تخصصی مهندسی در کشور، تعدادی از مدیران کل راه و شهرسازی و اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و استان تهران حضور داشتند که برخی از آنها به ارایه نقطه نظرات خود در رابطه با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان پرداختند. از جمله افراد مدعو این نشست مشترک، مهدی ابراهیمی، احمد فتحی، محسن بهرام غفاری، مهدی حق‌بین، علی بنیادی‌نژاد، داود مجدنیا، فرزان شیروان‌بیگی، سیدصادق مصطفوی کاشانی، حسن شاه‌محمدی، منوچهر خواجه دلوئی، شهلا فخارزاده، مونا مسگران کریمی، شاهرخ‌زاده، حبیب‌اله بی‌طرف رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران، حمزه شکیب، نصراله‌نژاد، علی بخش رستمی، یونسیان، محمدرضا اخوان عبداللهیان مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان‌رضوی، حامد مانی‌فر مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین، مهدی شایان، امین مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم و تورج نائیج‌پور عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بودند. /

نظر شما