شناسهٔ خبر: 27321 - سرویس شرکت‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل بانک مسکن مطرح کرد:

رشد بیش از دو برابری سپرده‌گذاری در صندوق یکم/ نرخ سود وام ۸۰ میلیونی مسکن به حداقل ممکن رسید/ معاملات روزانه مسکن به ۱۷ هزار فقره رسید

محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه نرخ سود کنونی تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن کمترین نرخی است که می‌توانست اعمال شود و کمتر از ۸ درصد نمی‌توانست باشد گفت: با نرخ رشد معقول در قیمت مسکن مواجه هستیم و بازار مسکن در مسیر همتراز نقطه به نقطه حرکت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمدهاشیم بت‌شکن، در پاسخ به این سوال که‌ آیا باز هم نرخ سود تسهیلات مسکن کاهش خواهد یافت گفت: در مقطع کنونی و با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن به ۸ درصد در بافت‌های فرسوده و ۹.۵ در مناطق شهری می‌توان گفت که این نرخ‌ ها حداقل نرخی است که ما می‌توانیم داشته باشیم و کمتر از این نمی‌تواند باشد.

وی با اشاره به آمارهای بانک مرکزی درخصوص میزان معاملات و قیمت مسکن گفت: میزان معاملات در پنج ماه اول سال جاری در تهران روزانه به ۱۷ هزار فقره رسیده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

نرخ رشد قیمت مسکن معقول است

بت‌شکن با تاکید بر اینکه علی‌رغم رشد معاملات مسکن با یک رشد معقول در قیمت مسکن مواجه هستیم، به فارس گفت: در حال حاضر با یک نرخ رشد معقول در قیمت مسکن مواجه هستیم به طوری که آمارها نشان می‌دهد که در مرداد ماه امسال قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۶ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: بازار مسکن در یک مسیر همطراز نقطه به نقطه حرکت می‌کند و با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات و نرخ رشد اقتصادی ۴.۴ درصد،ی حجم تسهیلات پرداختی برای ساخت مسکن از سوی بانک مسکن حاکی از رشد ۹۸ درصدی پرداخت تسهیلات ساخت است.

بت‌شکن ادامه داد: با توجه به روند ۶۵ درصدی پرداخت تسهیلات خرید مسکن و معاملات واحدهای با کمتر از ۸۰ متر متوجه می‌شویم که پرداخت تسهیلات بیشتر به سمت متقاضیان واقعی بوده است.

رشد بیش از دو برابری سپرده‌گذاری در صندوق یکم

وی درخصوص کاهش نرخ سود تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن که از ابتدای امسال شروع شده و در حال حاضر به ۸ درصد در بافت فرسوده و ۹.۵ درصد در مناطق شهری رسیده است،گفت: کاهش نرخ سود مسکن موجب افزایش سپرده‌گذاری متقاضیان شده است چرا که اگر به آمارها نگاه کنیم متوجه می‌شویم که میزان سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم در سال گذشته روزانه ۱۶۹ فقره بوده است اما امسال با کاهش نرخ سود بانکی ۱۴.۱ به ۱۱ درصد به طور متوسط به روزانه ۳۸۵ فقره سپرده‌گذاری رسیده است.

بت شکن از ابلاغ دستورالعمل کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی با هماهنگی با بانک مرکزی طی هفته جاری به شعب بانک مسکن در کل کشور  خبر داد و گفت: سقف تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای تهران ۸۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان است.

جزئیات اقساط جدید تسهیلات مسکن

وی به میزان اقساط پرداختی با توجه به کاهش نرخ سود از ۱۱ درصد به ۹.۵ درصد اشاره کرد و گفت: قسط پلکانی تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی در بافت فرسوده شهری که در گذشته با سود ۱۴ درصد ۸۶۲ هزار تومان بود، با سود ۸ درصد به ۵۱۲ هزار تومان و در خارج از بافت فرسوده شهری با سود ۹.۵ درصد به ۵۵۷ هزار تومان کاهش یافت که حاکی از کاهش ۴۱ درصدی میزان اقساط پرداختی دارد.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: همچنین از این به بعد قسط پلکانی تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی در بافت فرسوده شهری با سود ۸ درصد به ۶۸۳ هزار تومان و برای داخل شهر تهران با سود ۹.۵ درصد ۷۴۲ هزار تومان خواهد بود.

نظر شما