شناسهٔ خبر: 27801 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در مرکز هنرپژوهی نقش جهان فرهنگستان هنر برگزار می‌شود؛

نشست یادبود هنرمند معماری سنتی ایران/ تحلیل فعالیت‌های یک معمار سنتی در فرهنگستان هنر

پوستر نشست یادبود علی اصغر شعرباف هنرمند معماری سنتی ایران ۲۳ شهریورماه در مرکز هنرپژوهی نقش جهان فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست یادبورد هنرمند معماری سنتی ایران، شادروان علی اصغر شعرباف توسط کمیته آموزش ایکوموس ۲۳ شهریورماه برگزار می شود.

این نشست با حضور مهندس محمدحسن محبعلی، مهندس حسین رایتی مقدم، مهندس حسین پورنادری و مهندس عادل فرهنگی سه شنبه ۲۳ شهریورماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار می‌شود. علاقمندان به حضور در این نشست یادبود که به همت کمیته آموزش ایکوموس دایر است می‌توانند به نشانی تالار دکتر شیرازی واقع در خیابان ولی‌عصر، ضلع جنوب‌غربی پارک ساعی، شماره ۲۱۶۹، فرهنگستان هنر، مرکز هنرپژوهی نقش جهان مراجعه کنند.

گفتنی است، مرحوم علی‌اصغر شعرباف، استاد برجسته هنرهای وابسته به معماری، در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در تهران متولد شد. او از سن ده سالگی به امر پدرش استاد حاج محمد شعرباف به کار تزیینات معماری که حرفه خانوادگی آنها بود پرداخت. پدربزرگ او، استاد حاج عباس پيوند، از اساتید برجسته زمان خود بوده و لقب پيوند نیز به دليل توانايی او در جابجايی پايه‌ها از زيرتاقها و اتصال اجزا معماری به یکديگر به وی داده شده بود. اصغر شعرباف در زمان جوانی از تجربه استادان ماهر و زبردستی چون استاد حسین لرزاده، استاد حاج محمد معمار کاشانی و نیز پدر خویش، کاشی‌تراش‌ها و کاشی‌کار همچون ابراهیم کاظم‌پور تجربه‌های بسیار کسب کرد و توانست در سنین جوانی به تنهایی انجام کارهای تزیینات معماری بویژه ترسیم‌های گره‌ها و کاربندی‌ها را بر عهده گیرد.

از جمله فعالیت‌های معماری وی می‌توان کارهای وی در مسجد جامع ساوه، مسجد اعظم قم، مسجد سپهسالار، مدرسه سپهسالار (شهید مطهری)، امامزاده زید تهران، مسجد حضرت ابراهیم، نمایشگاه بین‌المللی تهران، بقعه شیخ صفی در اردبیل، مسجد دانشگاه صنعتی‌شریف، بازار مبل ارزی یافت‌آباد، بنای شهدای هفت‌ تیر در بهشت زهرای تهران و زیرزمین تالار الماس کاخ گلستان را نام برد.

او در کار مرمت بنا و به خصوص مرمت تزئینات بناهای کهن نیز تبحر داشت. از آن جمله می‌توان به مرمت عمارت بادگیر و تالار الماس و بخش‌های تزییناتی به ویژه حوض‌خانه از مجموعه کاخ‌های سعد‌آباد در سال ۱۳۴۰ و نیز مرمت و بازسازی سر در بنای تاریخی عالی قاپوی قزوین نام برد. /

نظر شما