شناسهٔ خبر: 30243 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن خبر داد؛

افتتاح بیش از یکصدهزار فقره حساب صندوق پس‌انداز یکم مسکن

محمد حسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از افتتاح بیش از ۱۰۰ هزار فقره حساب در صندوق پس‌انداز مسکن یکم خبرداد و گفت: سهم شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر از حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن یکم ۵۱ هزار و ۸۸۱ فقره، سهم شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر ۲۱ هزار و ۵۰۶ فقره و سهم متقاضیان تهرانی از افتتاح این حساب نیز تا کنون ۲۶ هزار و ۷۵۱ فقره بوده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن گفت: در هفته گذشته تعداد حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن یکم از مرز ۱۰۰ هزار فقره عبور کرد و به عدد ۱۰۰ هزار و ۱۳۸ فقره با مانده بالغ بر ۲۱ هزار و ۱۸۸ میلیارد ریال رسید.

وی درباره سهم مناطق مختلف کشور در افتتاح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم افزود: سهم شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر از حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن یکم ۵۱ هزار و ۸۸۱ فقره، سهم شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر ۲۱ هزار و ۵۰۶ فقره و سهم متقاضیان تهرانی از افتتاح این حساب نیز تا کنون ۲۶ هزار و ۷۵۱ فقره بوده است.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه میزان حساب‌های افتتاحی در مناطق مختلف کشور تقریبا با پیش‌بینی‌ها مطابقت دارد اظهار کرد: ۵۲ درصد از حساب‌ها در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۲۶ درصد حساب‌ها در تهران و ۲۲ درصد حساب‌ها در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت افتتاح شده است.

روابط عمومی بانک مسکن از قول مرادی با اشاره به افزایش تقاضا برای افتتاح حساب در صندوق پس‌انداز مسکن یکم نوشت: بعد از کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق یکم به ۹.۵ درصد برای مناطق شهری و ۸ درصد برای بافت فرسوده در شهریورماه، شاهد افزایش تقاضا برای افتتاح حساب در این صندوق نسبت به سال گذشته و نیمه نخست امسال بودیم به طوریکه حتی در یک روز هزار و ۱۰۰ فقره افتتاح حساب شد.

وی ادامه داد: برآورد ما از ابتدای تاسیس صندوق پس انداز مسکن یکم این بود که سالانه ۸۴ هزار فقره تسهیلات از محل صندوق پرداخت شود که برای پرداخت این میزان تسهیلات سالانه باید ۱۰۰ هزار فقره افتتاح حساب صورت گیرد که با روند فعلی امیدواریم ۱۰۰ درصد هدف تا پایان سال محقق شود.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه پیش بینی کارشناسان و سیاستگذاران حاکی از آن است که برای پاسخ به تقاضای بازار مسکن، سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیاز است گفت: اینکه از طریق تنها یک حساب برای ۱۰۰ هزار نفر در هر سال شرایط خانه دار شدن فراهم شده است یک موفقیت برای بانک و سیاستگذاران حوزه مسکن محسوب می شود.

گفتنی است، حساب صندوق پس انداز مسکن یکم از ۱۸ خرداد سال گذشته با هدف تقویت رژیم پس انداز خانوار راه اندازی شد و امکان دریافت تسهیلات هم به صورت فردی و هم به صورت زوجین برای متقاضیان وجود دارد.

میزان تسهیلات حساب صندوق پس انداز یکم برای متقاضیان تهرانی ۸۰ میلیون تومان، متقاضیان مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و متقاضیان سایر مناطق شهری نیز ۴۰ میلیون تومان است که این میزان برای زوجین دو برابر خواهد بود. /

نظر شما