شناسهٔ خبر: 3126 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس اعلام کرد:

ادامه روند کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در آذرماه/ اوراق را فقط در زمان خرید مسکن تهیه کنید

اوراق تسهیلات مسکن به گفته رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس بررسی وضعیت ارزش عرضه و تقاضای اوراق تسهیلات مسکن بیانگر آن است که آذرماه امسال، همانند مهر و آبان عرضه اوراق از تقاضا پیشی گرفت و در شرایطی که ارزش تسهیلات عرضه شده 503 میلیارد تومان بود، ارزش تقاضا از 380 میلیارد تومان فراتر نرفت که این مسئله مهمترین عامل کاهش قیمت اوراق تسهیلات در سه ماه اخیر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، علیرضا توکلی با بیان این مطلب تصریح کرد: خطری که این اوراق را تهدید می‌کند مهلت 2 ساله استفاده از آن است و باید به این نکته توجه شود که تاریخ انتشار با تاریخ خرید متفاوت است.

وی افزود: هم‌اکنون برخی اوراقی که خرید و فروش می‌شود فقط یک ماه اعتبار دارد و این در حالیست که متقاضیان خرید این اوراق باید بدانند نماد هر سری از اوراق یک ماه قبل از پایان مهلت استفاده، در فرابورس بسته شده و از آن تاریخ اوراق مزبور قابلیت نقل و انتقال و هبه نخواهد داشت.

به گفته وی، در آذرماه امسال، ارزش اوراق تسهیلات منقضی شده نسبت به آبان ماه از 102 میلیارد تومان به 92 میلیارد تومان کاهش یافته اما همچنان از نرخ متوسط 30 میلیارد تومان در ماه فراتر است.

رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس یادآور شد: با توجه به اینکه مدت اعتبار این اوراق از تاریخ صدور آن حداکثر 2 سال بوده و این زمان تنها با نظر بانک مسکن قابل تمدید است، متقاضیان خرید اوراق تسهیلات مسکن برای جلوگیری از متضرر شدن باید زمان ابطال اوراق را مد نظر داشته باشند.

توکلی با اشاره به خرید و فروش ماهانه 400 میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن در ماه ادامه داد: مردم برای خرید اوراق می‌توانند به کارگزاری‌های عضو فرابورس یا شعب بانک مسکن در سراسر کشور مراجعه ‌کنند.

وی به خریداران اوراق تسهیلات مسکن توصیه کرد با توجه به نوسان قیمت اوراق و همچنین محدودیت زمان استفاده از آن، فقط هنگام خرید مسکن، اوراق را خریداری کنند ضمن آنکه باید در نظر داشته باشند که بازپرداخت وام 35 میلیونی حداکثر 12 سال و وام 10 میلیونی 5 ساله است.

وی در ادامه با بیان اینکه این اوراق از آبان 1389 در فرابورس عرضه شد و مورد خرید و فروش قرار گرفت، اظهار داشت: در ابتدا وام مسکن و جعاله مجموعاً 25 میلیون تومان بود که با مصوبه شورای پول اعتبار در آبان ماه سال قبل به 45 میلیون تومان رسید که بر همین اساس متقاضیان با هر میزان تقاضا می‌توانند تا سقف 90 ورقه 500 هزار تومانی اوراق را خریداری کنند.

توکلی با تاکید بر اینکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت اوراق تسهیلات مسکن است، با اشاره به نوسان قیمت اوراق از 40 تا 100 هزار تومان درباره دلیل این نوسانات گفت: با توجه به تورمی که در 2 سال اخیر داشتیم ارزش این اوراق که امکان دریافت وام 16 درصدی را می‌دهد بیشتر شد.

رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران گفت: البته اوراق تسهیلات تاکنون با 2 شوک قیمتی مواجه شده که بار اول مربوط به دی ماه سال گذشته و بعد از مصوبه افزایش وام در شورای پول و اعتبار  و بار دوم در اردیبهشت امسال بعد از مطرح شدن شایعه افزایش وام مسکن به 80 میلیون تومان بود.

گفتنی است مهلت استفاده از اوراق منتشر شده در 15 بهمن 90 تا 15 بهمن 93 است و اعتبار این اوراق برای نقل و انتقال و هبه تنها تا تاریخ 15 دی 93 میسر خواهد بود، ضمن آنکه مهلت استفاده از اوراق منتشر شده در تاریخ 15 اسفند 90 نیز تا 15 اسفند 93 است و اعتبار این اوراق برای نقل و انتقال و هبه تا 15 بهمن جاری خواهد بود چراکه نماد معاملاتی اوراق یک ماه قبل از پایان اعتبار در فرابورس بسته خواهد شد و خریداران در یک ماه باقیمانده با مراجعه به شعب بانک مسکن تنها امکان استفاده از وام مسکن را خواهند داشت.

برچسب‌ها:

نظر شما