شناسهٔ خبر: 31564 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

کاهش نرخ اوراق تسهیلات مسکن به برگه‌ای ۶۸۸ ریال

اوراق تسهیلات مسکن با توجه به گزارش‌های ارائه شده از سوی بانک مسکن نرخ اوراق تسهیلات مسکن روز به روز درحال افت بوده که خود نشان‌دهنده کاهش تعداد خریداران و استفاده کنندگان از این اوراق است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه) که در فرابورس مبادله می‌شود به شدت در حال افت است به گونه‌ای که دیروز (شنبه) نرخ این اوراق به کف قیمتی ۶۸۸ ریال کاهش یافت.

کاهش این اوراق هر چند، برای خریداران مسکن خوشایند است اما روند نزولی قیمت این اوراق، نشان‌دهنده کاهش تعداد خریداران و استفاده کنندگان از این اوراق است.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن دیروز در دامنه قیمتی ۷۲۶ تا ۷۸۳ هزار ریال خرید و فروش شد.

کاهش استقبال از اوراق تسهیلات مسکن در حالی است که بانک مرکزی اعلام کرده تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آبان ماه امسال به ۱۲.۵ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه پیش ۲۱.۲ درصد و در مقایسه با ماه مشابه پارسال ۴.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران پیش از این در گفت وگو با ایرنا درباره وضعیت معاملات مسکن گفته بود: از ابتدای امسال تاکنون شاهد افزایش حجم معاملات مسکن در شهر تهران بوده ایم اما برخلاف تهران، در سطح کشور شاهد کاهش حجم معاملات مسکن بوده‌ایم.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در حالی در ماه‌های اخیر کاهش یافته است که در فصل تابستان، نرخ اوراق تسهیلات مسکن به بیش از یک میلیون ریال برای هر برگه پنج میلیون ریالی رسیده بود که انتقادهایی را به دنبال داشت.

متقاضیان خرید مسکن برای استفاده از تسهیلات باید برگه‌های پنج میلیون ریالی اوراق تسهیلات (تسه) را به قیمت روز از فرابورس خریداری کنند.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۱۳۸۹ در فرابورس ایران آغاز شده است و اکنون بیش از ۲۰ نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه معامله می‌شود.

خریداران مسکن می‌توانند با تهیه این اوراق از وام‌های تسهیلات مسکن استفاده کنند. ارزش هر برگ تسهیلات مسکن اکنون پنج میلیون ریال است.

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰۰ میلیون ریال و در مرکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال و شمار اوراق مورد نیاز در تهران ۱۲۰ ورقه و در مرکز استان ها ۱۰۰ ورقه است.

چندی پیش «محمدرضا محسنی» مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، گفت: مجموع افرادی که از سال ۱۳۸۹ تا پایان مردادماه امسال از این اوراق استفاده کرده اند به یک میلیون و ۲۰۷ هزار نفر رسیده است.

سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین ۱۳۸۵ و پس از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح ۹۲) از ۵۰۰ میلیون ریال به سقف های جدید افزایش پیدا کرده است.

سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران یک میلیارد ریال و در مرکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۸۰۰ میلیون ریال است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران ۲۰۰ برگه، برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۶۰ برگه و برای سایر مناطق شهری که مبلغ آن ۶۰۰ میلیون ریال برای هر پلاک ثبتی است، ۱۲۰ برگه خواهد بود.

استفاده از این سقف های تسهیلاتی از محل گواهی حق تقدم و استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده از نمادهای «آبان ۹۴» و پس از آن امکان پذیر است. پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر ۹۴ و پیش از آن فقط تا سقف های تسهیلات پیشین (۵۰۰ میلیون ریال برای زوج ها و ۳۵۰ میلیون ریال برای سایر اشخاص) امکان پذیر خواهد بود.

متقاضیان می توانند از طریق خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به تعداد مورد نیاز در نمادهای آبان ۱۳۹۴ به بعد، خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن پیشین در نمادهای مهر ۱۳۹۴ و پیش از آن تا سقف های تسهیلات گذشته به ارزش ۳۵۰ میلیون ریال برای هر یک از زوج‌ها، خرید مابه التفاوت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید در نمادهای « آبان ۹۴» و پس از آن و همچنین پرداخت دو فقره تسهیلات برای خرید یک واحد مسکونی توسط زوج ها که مستلزم خرید ۶ دانگ یک واحد مسکونی از سوی آنان است، از این مزایا بهره‌مند شوند./

برچسب‌ها:

نظر شما