شناسهٔ خبر: 32370 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان آذربایجان شرقی:

افزایش محسوس جابه‌جایی مسافر و کالا در محورهای آذربایجان شرقی/ اشتغال ۳۲ هزار راننده و کمک‌راننده در ناوگان باری استان/ تمهیدات ویژه راهداری زمستانی در استان/ استقرار ۴۵ اکیپ راهداری با ۶۳۵ دستگاه ماشین آلات در محورهای استان

داریوش باقرجوان مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی از رشد ۱۱ درصدی حمل و نقل بار و نیز افزایش سه درصدی جابه‌جایی مسافر در محورهای این استان خبر داد.

داریوش باقرجوان، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان آذربایجان شرقی در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: استان آذربایجان شرقی به واسطه قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم و نیز محورهای اروپایی و پایانه‌های مرزی بازرگان، جلفا و نوردوز از استان‌های استراتژیک محسوب می‌شود و دارای وضعیت حمل و نقلی ویژه‌ای است. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری‌های خوبی نیز در حوزه حمل و نقل کالا در محورهای استان انجام شده و زیرساخت‌های لازم برای حمل و نقل ایمن کالا و مسافر خصوصا در پایانه‌های مرزی فراهم شده است.

باقرجوان با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی دارای ۳۰ هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل بار است، گفت: این ناوگان‌ ضمن جابه‌جایی بار در استان خدمات زیادی را در بنادر جنوبی کشور انجام می‌دهند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه سال گذشته درمجموع ۱۶ میلیون تن بار از مبدا این استان جابه‌جا شده است، افزود: ناوگان باری استان ظرفیت جابه‌جایی دو برابر این حجم بار را نیز دارد و در این زمینه مشکل زیرساختی نداریم.

وی گفت: ۳۲ هزار راننده و کمک راننده در ناوگان باری استان فعالیت دارند که همگی حرفه‌ای هستند و آموزش‌های ضمن و بدو خدمت را پشت سرگذاشته‌اند. این رانندگان به طور مستمر از نظر شرایط جسمی و روحی پایش می‌شوند و دستگاه‌های ناوگان نیز دائم از نظر دارابودن برگه معاینه فنی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که تلفیق این اقدامات در افزایش ایمنی حمل و نقل کالا در استان موثر است.

باقرجوان همچنین با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی در بخش جابه‌جایی مسافر هاب منطقه شمال غرب است، افزود: بسیاری از سفرهای بلندمدت از مبدا شهر تبریز انجام می‌شود و مجموعا ۱۱۰۰ دستگاه اتوبوس، ۸۰۰ دستگاه مینی‌بوس و هزار دستگاه سواری کرایه با ۵۰۰۰ راننده و کمک راننده دربخش مسافری داریم.

فعالیت ۱۱۵ شرکت حمل و نقل مسافری دراستان

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذبایجان شرقی از فعالیت ۱۱۵ شرکت حمل و نقل مسافری دراستان خبر داد و گفت: بحث افزایش ایمنی از مقوله‌های اصلی در استان است و درناوگان مسافری از رانندگان مجرب استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه تمام محورهای آذربایجان شرقی دارای ترافیک بالا هستند، افزود: سال گذشته درمجموع ۲۲۰ میلیون تردد توسط ۸۷ دستگاه ترددشمار برخط رصد شده و محور تبریز به سمت آذرشهر، ملکان و میاندوآب و نیز محور‌های تبریز-مرند و مرند-جلفا و نیز محور تبریز به سمت اهر دارای بیشترین تردد هستند.

باقرجوان گفت: تقاضای حمل بار و مسافر در محورهای درون استانی و برون‌استانی ما بالاست و تردد بسیاری از استان‌های همجوار از جمله شهرهای جنوبی اردبیل و استان‌های کردستان و آذربایجان غربی ازمحورهای آذربایجان شرقی انجام می‌شود و در ۹ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد سه درصدی جابه‌جایی مسافر از محورهای استان مواجه شده‌ایم. در حوزه کالا با توجه به افزایش فعالیت‌های اقتصادی امسال با افزایش ۱۱ درصدی حمل کالا روبه رو شده‌ایم و این روند روبه تزاید است.

تمهیدات ویژه راهداری زمستانی در استان آذربایجان شرقی

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۲۷۰۰ روستا درگیر کولاک و انسداد راه بوده‌اند از باز بودن تمام محورهای مواصلاتی استان و درعین حال مه غلیظ و کاهش دید رانندگان خبر داد.

داریوش باقرجوان، از بازبودن تمام محورهای مواصلاتی این استان و درعین حال پدیده مه غلیظ و کاهش دید درجاده‌های آذربایجان شرقی خبر داد و عنوان کرد: از دوم آبان تاکنون ۱۴ هزار کیلومتر محور مواصلاتی برف‌گیر استان را در۱۱ مرحله برف‌روبی کرده‌ایم.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۲۷۰۰ روستا دربارش های اخیر دچار مشکل شدند، گفت: خوشبختانه درکمترین زمان راه ارتباطی روستاها را باز کردیم و اکنون تمام محورها باز هستند. درعین حال با مه غلیظ و کاهش دید درمحورها مواجهیم که باید رانندگان با احتیاط تردد کنند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر گردنه‌های برف‌گیر استان در محورهای تبریز-اهر، اهر-کلیبر، آزادراه پیامبر اعظم(ص)، عجب‌شیر، محور تبریز-مرند و جلفا-مرند قرار دارند، افزود: ازگردنه‌های برف گیر و صعب‌العبور می‌توان به کلیبر، آتاجان، بارگاه، شیبلی و پیام اشاره کرد.

باقرجوان به استقرار ۱۴۵ اکیپ و ۶۰ گشت راهداری در محورهای استان اشاره کرد و گفت: عملیات راهداری زمستانی استان با ۶۳۵ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین انجام می شود که ۳۵۰ دستگاه استیجاری است.

وی افزود: خوشبختانه تمام ماشین‌آلات راهداری را از اداره کل راه و شهرسازی تحویل گرفته‌ایم ولی هنوز امور تفکیک راهداری از راه و شهرسازی استان به طور کامل به پایان نرسیده است.

نظر شما