شناسهٔ خبر: 33417 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران؛

افزایش قیمت ارز سبب کاهش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نمی‌شود/ رونق نسبی در بازار معاملات مسکن در پایتخت/ خریداران و مستاجران نسبت به کد رهگیری اقدام کنند

حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با اعلام عدم‌تاثیر افزایش قیمت ارز بر سرمایه‌گذاری در بخش مسکن از رونق نسبی بازار معاملات مسکن در تهران خبر داد و گفت: تخلفات مسکن که روزانه شاهد آن هستیم چه در حوزه خرید و فروش و چه در حوزه اجاره، به عدم دریافت کد رهگیری مربوط است.

حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در بیان تاثیر افزایش قیمت ارز بر بازار معاملات مسکن، گفت: شرایط فعلی نشان‌دهنده آن است که قیمت ارز و افزایش آن تاثیر قابل‌توجهی بر بازار معاملات مسکن نخواهد داشت و باعث کاهش ورود سرمایه‌ها نخواهد شد. در عین حال سبب نخواهد شد که سرمایه گذاران بخش مسکن انگیزه پیدا کنند تا به بازار ارز بروند.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران همچنین در بیان پیش‌بینی خود از بازار معاملات مسکن و رونق آن تا پایان سال جاری و ۳ ماهه نخست سال ۹۶، گفت: تقریبا از فروردین ماه سال جاری تا هم اکنون (دی ماه) همواره شاهد کاهش حجم معاملات مسکن در کل کشور بودیم و به طور متوسط ۳۰ تا ۴۵ درصد و در برخی از مناطق کشور تا ۵۰ درصد کاهش حجم معاملات مسکن را در سطح کشور داشتیم.

عقبایی ادامه داد: در شهر تهران وضعیت بازار معاملات مسکن بهتر بود و در ۸ ماهه نخست سال جاری وضعیت بازار معاملات مسکن مسیر صحیحی داشت و با رشد همراه بود. ولی در ماه‌های آذر و دی نیز در شهر تهران ما شاهد کاهش ۱۰ درصدی حجم معاملات بودیم.

به گفته وی، قیمت‌ها تا پایان سال جاری تغییر قابل‌توجهی نخواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، ثبات در قیمت وجود داشته باشد.

عقبایی افزود: سال آینده نیز از آنجا که دو انتخابات مهم یعنی انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را داریم بازار مسکن تحت تاثیر این دو انتخابات جهشی نخواهد بود و پیش‌بینی می‌شود تا پایان بهار سال ۹۶ مسکن بازار باثبات نسبی را تجربه کند.

وی تصریح کرد: در سال آینده نیز بازار معاملات مسکن مسیر رونق را طی می‌کند زیرا هم‌اکنون مسیر عبور از رکود را تا حدی طی کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: خریداران و مستاجران هنگام معامله حتما کد رهگیری دریافت کنند زیرا بخش زیادی از تخلفات مسکن که روزانه شاهد آن هستیم چه در حوزه خرید و فروش و چه در حوزه اجاره، به عدم دریافت کدرهگیری مربوط است. لذا به همه خریداران و مستاجران توصیه می‌کنم نسبت به دریافت کد رهگیری از مشاوران املاک کشور اقدام کنند.

عقبایی گفت: مشاوران املاک نباید حق الزحمه‌ای برای کد رهگیری دریافت کنند. /

نظر شما