شناسهٔ خبر: 34035 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

وزیر نفت:

انتقال بار و مسافر از جاده به راه‌آهن هدفگذاری دولت است

بیژن زنگنه وزیر نفت تاکید کرد که دولت به دنبال انتقال بار و مسافر از جاده‌ها به راه آهن و سیستم حمل و نقل ریلی است که این مهم با اولویت توسعه مترو در تهران و شهرهای بزرگ دنبال می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا،  قرارداد جایگزینی ۱۰ هزار تاکسی فرسوده با تاکسی پایه گازسوز هیبریدی بین شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و اتحادیه تعاونی های سراسری تاکسیرانی کشور منعقد و مبادله شد.این قرارداد شامل ۲ هزار تاکسی صندوق دار پایه گازسوز و هشت هزار دستگاه ون پایه گازسوز است.

وزیر نفت در این جلسه از افزایش فوری این تعداد در مراحل بعدی خبر داد. بیژن نامدار زنگنه با اشاره به امضای قراردادی نظیر این با وزارت راه و شهرسازی برای تعدادی کامیون در هفته گذشته و پیش از آن با راه آهن به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار، خاطر نشان کرد: هر چقدر بتوانیم بار و مسافر را از جاده به راه آهن منتقل کنیم، به ازای هر تن- کیلومتر یا نفر- کیلومتر پرداختی به آنها انجام می شود.

او تصریح کرد: اکنون راه آهن برای ساخت واگن قرارداد منعقد کرده که پس از انتقال بار و مسافر از جاده به راه آهن و فرستادن صورت وضعیت عملکرد نهایی از سوی وزارت راه وشهرسازی به وزارت نفت و تایید آن، پرداخت ها آغاز می شود.

وزیر نفت گفت: وزارت راه و شهرسازی اینک به اتکای انعقاد قرارداد با وزارت نفت کار را آغاز کرده است و در این زمینه حتی ضماتنامه بانکی برای بازپرداخت پول از سوی آنها صادر می شود.

این مقام مسئول یادآوری کرد: مشابه چنین موضوعی را برای مترو دنبال می کنیم که در این زمینه طرحی نیز به شورای اقتصاد فرستاده شد؛ اما شهرداری با مشکلاتی مواجه است که باید بتواند نظر کمیته تخصصی شورای اقتصاد را جلب کند.

وی ادامه داد: از نظر ما توسعه مترو برای تهران و شهرهای بزرگ، اولویت اصلی است که دولت نیز از طریق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید می تواند بخشی از هزینه ها را با صرفه جویی در مصرف سوخت در شهرهای بزرگ تامین کند.

زنگنه همچنین با تاکید بر لزوم جمع آوری خودروهای وانت نیسان بنزینی موجود در کشور، تاکید کرد: باید خودروهای جدیدی به جای آنها جایگزین شده یا در کوتاه مدت موتورهای دیزلی روی آنها نصب شود که مصرف سوخت پایین تر و راندمان بالاتری دارند.

وی با اشاره به مطرح شدن این موضوع در سال های گذشته و جمع آوری نشدن این خودروها، تصریح کرد: مشکل و گیر کار را نمی دانم، اما وظیفه وزارت نفت بیان مشکلات، پیگیری و اعطای یارانه است؛ هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت مدعی است مصرف سوخت این خودروها بهتر شده، اما به شخصه این موضوع را تایید یا تکذیب نمی کنم.

نظر شما