شناسهٔ خبر: 35286 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در دو سال اخیر انجام شد:

ساخت و آسفالت بیش از ۱۲۶ کیلومتر راه روستایی در خراسان رضوی/ بهره‌برداری بیش از ۴ هزار واحد مسکن مهر

مسکن مهر خراسان رضوی سرپرست اداره راه و شهرسازی سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن خراسان شمالی به ارائه گزارشی از عملکرد این اداره در حوزه مذکور پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، حبیب مسکنی با اشاره به احداث چندین آبرو در محورهای روستایی شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن طی دو سال گذشته اظهار کرد: در این راستا ۴ دستگاه آبرو دالی با دهانه یک متری در محور تندوک – مچ، ۵ دستگاه آبرو دالی با دهانه یک متری و دو متری و سه دستگاه آبرو لوله‌ای ۸۰ سانتی‌متری در راه روستایی چشمه آوش، ۶ دستگاه آبرو لوله‌ای ۸۰ سانتی‌متری در راه روستایی مسکن و ۲ دستگاه آبرو لوله‌ای ۶۰ سانتی‌متری در امنتی بیزه و باغان، ۴ دستگاه آبرو لوله‌ای ۸۰  سانتی‌متری و ۴ دستگاه آبرو لوله‌ای ۶۰ سانتی‌متری در محور کیذور – باغ‌خیرات احداث شده است.

وی افزود: همچنین ۱۴ آبرو در راه‌های روستایی شهرستان جوین، ۶۹ آبرو در راه‌های روستایی شهرستان جغتای و ۱۹ آبرو در راه‌های روستایی شهرستان خوشاب، در این مدت احداث شده است.   

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان سبزوار در خصوص اقدامات این اداره در حوزه ساخت و توسعه راه‌های اصلی و روستایی توضیح داد: در این راستا راه‌های روستایی و بین‌شهری مختلفی در شهرستان و روستاهای تابعه آن احداث شده که از آن جمله می‌توان به احداث و آسفالت محورهای روستایی دارین – کلاوشک، وام‌رود به جاده روداب، دلبر – شاره، طزر – چشام، تندوک – مچ و محورهای روستایی علی‌آباد سید رحیم، چشمه آوش، مسکن، خسروجرد، آنتنی هاشم‌آباد، آنتنی سنگ سفید، آنتنی بیزه باغان اشاره کرد. 

وی اضافه کرد: همچنین احداث و آسفالت محورهای روستایی شمس‌آباد – دروک، ملوند – اجنورد، یحیی‌آباد – صالح‌آباد – هاشم‌آباد، حسین‌آباد – بژدن – عزیزآباد، بهارستان و کمیز، جمعاً به طول حدود ۴۰ کیلومتر انجام شده است.

مسکنی بیان کرد: همچنین در شهرستان جوین محور برغمد – جغتای و راه‌های روستایی جزندر– نقاب و حاجی‌آباد – بزازی، آنتنی روستاهای ابراهیم‌آباد بقایی، منج شیرین و کلاته میمری و زیرسازی در مجموع حدود ۱۴ کیلومتر و آسفالت حدود ۱۸ کیلومتر راه انجام شده است.

وی درباره فعالیت‌های حوزه راهسازی در شهرستان جغتای گفت: در این شهرستان در محورهای دستوران – منیدر، سه‌راهی دستوران – الله‌آباد – کهنه، جغتای – انداده و گوری – گورپان و آنتنی روستاهای جبله و قلعه‌نو – شفیع‌آباد به همراه زیرسازی در مجموع حدود ۳۰ کیلومتر و آسفالت حدود ۱۱.۵ کیلومتر، راهسازی و توسعه راه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت در شهرستان خوشاب هم در محورهای روستایی مشگان – دهنه شور، ابراهیم‌آباد – دزق و نوروزی زیرسازی و آسفالت به مجموع حدود ۱۳ کیلومتر انجام شده است.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان سبزوار در مورد اقدامات این  اداره در حوزه املاک و حقوقی عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۴، با هدف حفظ و صیانت از اراضی ملی، واحد گشت این اداره به طور مستمر در حال رصد اراضی تصرفی توسط افراد است که تاکنون از گزارش‌های واصله، ۱۶۰ مورد منجر به تشکیل پرونده شده است که کماکان در حال رسیدگی است و این واحد تمام تلاش خود را به جهت جلوگیری از تعدی و تجاوز از افراد در تصرف اراضی ملی خواهد نمود، در ضمن این شهرستان در این حوزه بعد از مشهد مقدس رتبه دوم رفع تصرفات را در سطح استان دارا است.  

وی افزود: همچنین در این شهرستان از ۱۳۸ هکتار اراضی ملی تصرف شده، ۱۲۵ هکتار رفع تصرف شده و حکم خلع ید صادر شده و از این مقدار برای ۱۰.۵ هکتار هم حکم قلع بنا اجرا گردیده است.

وی اضافه کرد: در شهرستان جغتای نیز ۵۴.۵ هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده و حکم خلع ید صادر شده و از این مقدار بیش از ۲۶.۵ هکتار با صدور حکن قلع بنا رفع نصرف گردیده است.

مسکنی در خصوص اقدامات حوزه فنی و اجرایی اداره راه و شهرسازی شهرستان سبزوار در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اظهار کرد: در این دو سال احداث ساختمان فرمانداری سبزوار با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد، احداث پایگاه انتقال خود با پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصد، احداث سالن ورزشی روداب با پیشرفت فیزیکی ۴۲ درصد، احداث ساختمان فرمانداری داورزن با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد، احداث کتابخانه عمومی داورزن با پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصد و احداث ساختمان فرمانداری شهرستان خوشاب با پیشرفت فیزیکی ۲۲ درصد پروژه‌های فنی و اجرایی در حال اجرا است.

وی گفت: همچنین پایگاه بهداشت ۴۰ متری شهرستان، پایگاه بهداشت بنیاد شهید، پایگاه بهداشت امیرکبیر، پایگاه شهری جعفرآباد، ساختمان بخشداری عطاملک جوین و ساختمان فرمانداری شهرستان جغتای پروژه‌هایی هستند که در این مدت به اتمام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان سبزوار با اشاره به وجود ۴ هزار و ۲۶ واحد مسکن مهر در این شهرستان بیان کرد: این تعداد واحد مسکن مهر در مجموع بیش از ۳۴۴.۴۷ هکتار زمین را به خود اختصاص داده که از در این پروژه، مراکز خدماتی شامل ۳۸ سایت اعم از مراکز درمانی، مراکز آموزشی، چند مدرسه، فضای مذهبی و ... یا تأسیس شده و یا در حال احداث است.

وی در مورد اقدامات حوزه واگذاری اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی عنوان کرد: در این حوزه پیگیری واگذاری زمین به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی، سازمان‌های دولتی و خیریه‌ها، ادارات و نهادهای دولتی و مواردی از این دست انجام شده و قراردادهای اجاره عرصه مسکن مهر شهرستان‌های سبزوار، روداب و داورزن نیز اجرا شده است.

نظر شما