شناسهٔ خبر: 38063 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش می‌دهد:

گزارش وزارت راه و شهرسازی در حوزه عمران و بهسازی طی دولت یازدهم/ تمرکز بر نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارامد شهری/ تاکید بر توسعه شهری با رویکرد اراضی درون شهری

بافت فرسوده  استان البرز براساس اطلاعات به دست آمده در خصوص عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه عمران و بهسازی عده قابل‌ ملاحظه‌ای از شهروندان در بافت‌های ناکارآمد‌ی شهری در مسکن‌های نامناسب زندگی می‌کنند و ارتقای کیفیت زندگی آنان از طریق بازسازی و نوسازی مسکن‌شان هدفی است که دولت یازدهم به جد دنبال کرده و درصدد انجام این مهم بوده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گزارش عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری طی دولت یازدهم از سوی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران منتشر شده است.

براساس اطلاعات انتشار یافته وزارت راه و شهرسازی در این دوره به منظور ارتقای كیفیت فضاهای شهری و صیانت از هویت بافت‌های تاریخی و واجد ارزش مواردی از جمله پیگیری خروج پادگان‌های نظامی از محدوده شهرهای كشور و بهره گیری ازفرصت ایجاد شده در راستای ارتقای كیفیت فضای شهری (تبریز- خرم آباد- ساری- اصفهان- مشهد-......)، ساماندهی بافت‌های مجاور اماكن مذهبی شهرهای مشهد- قم- و شیراز، تصویب و ابلاغ محدوده بافت‌های تاریخی ۱۶۸ شهر كشور در شورایعالی شهرسازی و معماری، تهیه طرح‌های ویژه با رویكرد حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی شهر ها و توجه ویژه به مسائل كلانشهرتهران بعنوان پایتخت كشور و الگوی سایر كلانشهرها درحوزه شهرسازی از نکات مهم ومورد توجه حوزه عمران و بهسازی در دولت یازدهم به شمار می‌رود.

با توجه به گزارش ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی به دفتر ریاست جمهوری بحث عدم اجرای برنامه‌های نوسازی بافت‌های ناکارآمد و نابسامان شهری مهم‌ترین انتقاد مردمی در این حوزه محسوب می‌شود.

براساس این گزارش عده قابل‌ ملاحظه‌ای از شهروندان در بافت‌های ناکارآمد‌ی شهری در مسکن‌های نامناسب زندگی می‌کنند و ارتقای کیفیت زندگی آنان از طریق بازسازی و نوسازی مسکن‌شان هدفی است که دولت یازدهم به جد دنبال کرده و درصدد انجام این مهم بوده است.

در این راستا دولت نیز با هدف بهبود کیفیت زندگی ساکنان بافت‌های ناکارآمد در تاریخ ۹۲.۸.۸ اعطای سالانه ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات در بافت‌های ناکارآمد را مصوب کرد که متأسفانه به دلیل تنگنای مالی بانک‌ها و قیمت تمام‌شده‌ بالای پول برای آن‌ها، در طی سه سال عمر طرح، در کل فقط ۳.۶  درصد هدف تعیین‌شده محقق‌شده و عملاً منابع مالی چندانی در اختیار ساکنان بافت‌ها قرار نگرفته است.

در واقع طی سال‌های اخیر، به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای برای پرداخت یارانه‌ تفاوت نرخ سود به بانک‌ها، کم‌تر از هر دوره‌ دیگری، تسهیلات به بافت‌های ناکارآمد تعلق گرفته است.

طبق اطلاعات منتشر شده بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیر رسمی، تاکید بر توسعه شهری با رویکرد اراضی درون شهری و نوسازی بافت‌های ناکارآمد و تدوین راهکارهای توسعه‌ای شهری و مسکن با اولویت شاخص‌های کیفی در مقایسه با شاخص‌های کمی مهم‌ترین موارد پیشنهادی از سوی وزارت راه و شهرسازی در بخش عمران و بهسازی در این دوره به شمار می‌رود.

گفتنی است تمرکز بر نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارامد شهری و پرداخت ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات ارزان قیمت ساخت در بافت ناکارآمد مصوب شده و همچنین حدود ۴۰ هزار فقره تسهیلات به جز موارد پرداختی از محل مسکن مهر در بافت‌های ناکارآمد شهری طی سه سال گذشته در این حوزه به انجام رسیده است./

نظر شما