شناسهٔ خبر: 39930 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی زنجان تشریح کرد:

آخرین وضعیت ساخت باند دوم محور زنجان- بیجار/ زنجان، اولین استان برگزارکننده جشن اتمام پروژه‌های مسکن مهر شد/ شناسایی بافت ناکارآمد درچهار شهر زنجان

كليم اله وثوقي مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با اعلام رشد ۵۰ درصدی ساخت قطعه ۲ الف باند دوم محور زنجان- بیجار گفت: خرسندیم که اولین استان کشور در بستن پرونده مسکن مهر هستیم و اکنون با توجه به شناسایی بافت ناکارآمد در چهار شهر استان تمرکز ویژه‌ای در اجرای پروژه‌های بازآفرینی در محلات هدف این شهرها داریم.

کلیم الله وثوقی، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان درگفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به تشریح مهمترین اقدامات و برنامه‌های این اداره‌کل درحوزه‌های مختلف پرداخت و عنوان کرد: اکنون ۲۰۰ کیلومتر آزادراه، ۱۱۰ کیلومتر بزرگراه و ۳۴۰ کیلومتر راه اصلی و ۹۷۴ کیلومتر راه فرعی در استان موجود است.

وثوقی با بیان اینکه تاکنون ۱۵ کیلومتر از بزرگراه زنجان-بیجار افتتاح شده، توضیح داد: ساخت باند دوم محور زنجان- بیجار از پروژه‌های مهم حوزه راهسازی استان محسوب می‌شود که اعتبار مصوب آن ۱۵۷۲ میلیارد ریال و اعتبار تخصیص یافته نیز ۸۳۷ میلیارد ریال است. ساخت قطعه ۲ الف این محور سال ۸۹ شروع شده و ۵۰ درصد پیشرفت کرده و احداث قطعه ۲ ب نیز سال ۹۵ شروع شده و ۲۵ درصد رشد کرده است.

وی همچنین گفت: اخیرا عملیات احداث باند دوم بزرگراه زنجان-ابهر-تاکستان به طول ۱۰۶ کیلومتر شروع شده که ۸۰ کیلومتر این پروژه در استان زنجان عملیاتی شده و به پیشرفت ۱۰ درصدی رسیده است. از سوی دیگر عملیات احداث چهار قطعه بزرگراه سلطانیه-خدابنده-همدان به طول ۸۰ کیلومتر به پیشرفت ۲۰ درصدی رسیده است. همچنین بهسازی محور زنجان-دندی-تخت سلیمان (ادامه قطعه ۲) سال ۹۵ شروع شده و به پیشرفت ۲۰ درصدی رسیده است. همچنین احداث پل هفت دهنه ۱۰ متری رودخانه حلب سال ۹۴ شروع شده و ۴۵ درصد پیشرفت کرده است.

وثوقی به اجرای پروژه احداث باند دوم کبودرآهنگ- قیدار-سلطانیه هم اشاره کرد و توضیح داد: اعتبار مصوب برای این پروژه ۵۱۱ میلیارد ریال و اعتبار تخصیصی تاکنون بالغ بر ۳۲۳ میلیارد ریال است. بهسازی مسیر موجود و احداث قطعه ۲ سال ۹۱ شروع شده و ۱۷ درصد پیشرفت کرده و ساخت کنارگذر شهر قیدار و تقاطع‌های مربوط سال ۹۰ شروع شده و به پیشرفت ۳۶ درصدی رسیده است. همچنین بهسازی مسیر موجود و ساخت قطعه ۴ سال ۹۱ شروع شده و ۴۰ درصد پیشرفت کرده است.

وی به پروژه احداث باند دوم کمربندی ابهر-خرمدره و باند دوم سه راهی سلطانیه-تاکستان نیز اشاره کرد و گفت: برای این پروژه درکل ۵۱ میلیارد ریال اعتبار مصوب شده و ۴۴ میلیارد ریال تخصیص یافته است. دراین راستا احداث قطعه ۴ الف باند دوم کمربندی ابهر- خرمدره سال ۹۵ شروع شده و ۲۵ درصد پیشرفت کرده و بهسازی و احداث باند دوم محور سه راهی سلطانیه- تاکستان (قطعه ۱) سال ۹۵ شروع شده و به پیشرفت ۱۰ درصدی رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی زنجان ادامه داد: برای ساخت مسیر کلور به دارم مبلغ ۵۲ میلیارد ریال مصوب و هشت میلیارد ریال تخصیص یافته و این پروژه تاکنون ۱۵ درصد پیشرفت کرده است.

وی گفت: ساخت پل ورودی شهر آببرسال ۹۴ شروع شده و به پیشرفت ۴۰درصدی رسیده که اعتبار مصوب این پروژه ۱۰ میلیارد ریال و مبلغ اختصاصی تاکنون نیز سه میلیارد ریال است.

وثوقی ادامه داد: بهسازی مسیر زنجان-قره‌پشتلو سال ۹۴ شروع شده و تاکنون ۱۲ درصد پیشرفت کرده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان به بهسازی محور زنجان-گیلوان-منجیل در قطعه ۲ اشاره کرد و افزود: برای این پروژه تاکنون ۷۰۲ میلیارد ریال اعتبار مصوب شده و ۴۸۵ میلیارد ریال اختصاص یافته است. این طرح سال ۸۹ شروع شده و به پیشرفت ۳۵ درصدی رسیده است.

وثوقی گفت: برای اجرای محور سرخه دیزج-چهارراه کوهکن مبلغ ۱۰۵ میلیارد ریال مصوب شده که ۴۲ میلیارد ریال آن اختصاص یافته است. این پروژه سال ۹۱ شروع شده و به پیرشفت ۴۸ درصدی رسیده است.

وی اضافه کرد: احداث پل قره‌بلاغ سال ۹۱ شروع شده و ۴۵ درصد پیشرفت کرده است. اعتبار مصوب این پروژه ۲۳.۹ میلیارد تومان و اعتبار تخصیصی نیز ۹ میلیارد تومان است.

شناسایی ۱۷۸ هکتار سکونتگاه غیررسمی در زنجان

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان همچنین عنوان کرد: ۱۸ درصد جمعیت مرکز استان زنجان در ۱۷۸ هکتار سکونتگاه غیررسمی مستقر هستند. بر اساس مطالعات صورت گرفته در استان زنجان فقط سکونتگاه‌های غیررسمی در مرکز استان شناسایی شده‌اند که مساحت ۱۷۸ هکتاری را به خود اختصاص می‌دهند. این سکونتگاه‌های غیررسمی که مناطق حاشیه‌نشین شهر زنجان هستند در هفت محله شامل اسلام‌آباد، نجف‌آباد، خاندره، سایان، شهدا، گوجیک و فاطمیه مستقر هستند و جمعیتی بالغ بر ۶۶ هزار و ۶۵۹ نفر دارند.

وثوقی با بیان اینکه مساحت کلی شهر زنجان ۶۱۷۰ هکتار با جمعیتی بالغ بر ۳۸۶ هزار و ۸۵۱ نفر است، افزود: ۱۸درصد جمعیت و ۲.۸۸ درصد مساحت شهر زنجان به سکونتگاه‌های غیررسمی اختصاص دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: یکی از دلایل اصلی بروز مشکل حاشیه‌نشینی در زنجان سرریز جمعیتی بوده که در سال‌های گذشته متولیان توسعه روستایی بدون برنامه‌ریزی کارشناسانه روستاهای محدوده را توسعه داده‌‌اند و سرریز جمعیتی را در این حریم ایجاد کرده‌اند. بنابراین بافت روستایی افزایش یافته و حریم شهری کاهش یافته و به دلیل مشکلاتی چون کمبود امکانات و گرانی مسکن در زنجان در روستاهای اطراف شامل پایین کوه، دواسب، زرنان، جارچی و چره‌نا مستقر شده‌اند که داخل حریم هستند ولی یک کیلومتر فاصله از مرکز شهر دارند.

مدیرکل راه و شهرسازی زنجان تصریح کرد: باید خانوارهایی که در حاشیه شهر زندگی می‌کنند توانمند شوند تا بتوانند خود را به شرایطی برسانند که بتوانند محل زندگی و خانه‌های خود را بر اساس باید‌ها و نباید‌های شهری بسازند. با توجه به نبود زیر ساخت‌های کافی در حاشیه‌های شهر زنجان، از جمله جنوب شهر زنجان که حاشیه نشین‌های زیادی را در خود جای داده است، شهرداری نیز باید به زیر ‌ساخت‌های این مناطق توجه کند تا شهر زنجان حاشیه‌نشینان زیادی را در خود جای ندهد. همچنین باید خدمات بهداشتی درمانی با احداث مراکز بهداشتی در این مناطق و نیز توسعه برنامه‌های آموزشی پیشگیری توسط بهزیستی سرانه‌های آموزشی بهداشتی خدماتی این مناطق تقویت شود.

وی تصریح کرد: مشكلات فرهنگی، اجتماعی، فقر اقتصادی، بیكاری، مشاغل كاذب، اعتیاد و  صدها مشكل دیگر رهاورد مهاجرت و زندگی در حاشیه شهرهاست و در این راستا سیاست‌گذاری منسجم و دقیق با توجه به موقع و كافی به مناطق محروم، افزایش سطح درآمد و رفاه عمومی  و توزیع متوازن امكانات و منابع  می‌تواند در جلوگیری از مهاجرت و حاشیه‌نشینی موثر باشد.

وثوقی همچنین گفت: در این استان، شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و قیدار دارای بافت ناکارآمد هستند. ضمن اینکه تمام بافت ناکارآمد شهری مرکز استان در منطقه سه شهرداری قرار دارد. مساحت کلی شهر زنجان ۶۱۷۰ هکتار است که ۳۸۶ هزار و ۸۵۱ نفر جمعیت دارد. ۵۱۱هکتار بافت ناکارآمد با جمعیتی بالغ بر ۷۶ هزار و ۶۹۳ نفر در شهر زنجان داریم که ۲۸.۸ درصد مساحت و ۲۱ درصد جمعیت را دربردارد.

مدیرکل راه و شهرسازی زنجان همچنین گفت: شهر ابهر درمجموع ۱۵۸۸ هکتار مساحت و ۸۷ هزار و ۳۹۶ نفر جمعیت دارد. مساحت بافت ناکارآمد این شهر ۸۳ هکتار با ۱۷ هزار و ۸۸۷ نفر جمعیت است که ۵.۲۳ درصد مساحت و ۲۰ درصد جمعیت شهر را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد: خرمدره با جمعیتی بالغ بر ۵۲ هزار و ۵۴۸ نفر ۱۰۵۵ هکتار مساحت دارد. مساحت بافت ناکارآمد این شهر ۷۴ هکتار است که ۷.۵ درصد مساحت شهر را شامل می‌شود و ۹۵۰۲ نفر سکنه دارد که ۱۹ درصد جمعیت خرمدره را دربردارد.

وثوقی افزود: مساحت کلی قیدار ۴۱۰ هکتار با جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار و ۲۵۱ نفر است که ۲۷ هکتار آن با ۴۰۹۱ نفر جمعیت درمحدوده بافت ناکارآمد قرار دارد که هفت درصد مساحت و ۱۳ درصد جمعیت را شامل می‌شود.

پایانی خوش برای پرونده مسکن مهر زنجان

‌مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه بسیار خرسندیم که اولین برگزار کننده جشن اتمام پرونده مسکن مهر درکشور هستیم، تعداد تعهدات راه و شهرسازی در مسکن مهر برای شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت را ۲۸ هزار و ۲۷ مورد برشمرد و گفت: از این تعداد ۲۱ درصد در قالب تعاونی‌های ۹۹ ساله، ۵۹ درصد خودمالکی و باقی در قالب تفاهم‌نامه سه‌جانبه بوده است.

وثوقی اضافه کرد: نزدیک به ۴۳ درصد پروژه مسکن مهر در دولت یازدهم تکمیل و تحویل شده است.

وی با اشاره به اینکه امکانات رفاهی و زیرساخت‌های روبنایی برای پروژه مسکن مهر پیش‌بینی شده است، ادامه داد: در این زمینه ۱۱ باب مسجد در مساکن مهر، دو باب مدرسه مشارکتی با پیمانکار و سه باب مدرسه مشارکتی با نوسازی مدارس نیز در دست اقدام و سه باب کلانتری با مشارکت اداره راه و شهرسازی احداث شده است.

نظر شما