شناسهٔ خبر: 41004 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در جلسه هیئت دولت به ریاست دکتر روحانی صورت گرفت:

موافقت دولت با اجرای برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران/ تکلیف دولت به وزارت راه و شهرسازی برای بازسازی واحدهای مسکونی حادثه دیده

جلسه هیات دولت هیات وزیران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری تشکیل جلسه داد و در آن جلسه برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین، موافقت دولت با تداوم اجرای برخی از پروژه‌های مشمول ارزیابی اثرات زیست‌محیطی، حمایت دولت از خانوارهایی که در اثر مخاطرات طبیعی سرپرست خود را از دست می‌دهند، موافقت دولت با واردات خودروهای آتش‌نشانی با قدمت حداکثر پنج سال به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران روز یکشنبه (۲۵ تیرماه) به ریاست حجت­ الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس­ جمهوری، تشکیل جلسه داد.

برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران اجرایی می­ شود

در ابتدا هیئت وزیران برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران را با هدف توجه و اهتمام هرچه بیشتر دستگاه ­ها به علل، پیامدها و راهکارهای مبارزه با آن و نیز به منظور افزایش ایمنی در حوزه شریان­ های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه، تصویب کرد.

موافقت دولت با تداوم اجرای برخی از پروژه­ های مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی

سپس هیئت وزیران با صدور مجوز برای تداوم اجرای برخی از پروژه‌­های مشمول ارزیابی اثرات زیست‌محیطی فاقد مجوز و دارای پیشرفت فیزیکی با رعایت شرایط خاص موافقت کرد.

پروژه­ های یاد شده شامل آزادراه کنارگذر دوم جنوبی تهران در استان­ های قزوین، البرز، مرکزی و تهران، سد شفارود در استان گیلان و سد و نیروگاه آبی خرسان ۳ در استان چهارمحال و بختیاری هستند.

دولت از خانوارهایی که در اثر مخاطرات طبیعی سرپرست خود را از دست می­ دهند، حمایت می‌کند

در ادامه دولت در راستای توجه ویژه به اقشار آسیب ­پذیر و نیازمند جامعه بخصوص افرادی که سرپرست خانواده خود را در هنگام بروز مخاطرات طبیعی از جمله سیل و زلزله و... از دست می­دهند، وزارت راه و شهرسازی را موظف کرد در اسرع وقت با همکاری وزارت کشور نسبت به بازسازی واحدهای مسکونی افراد یاد شده اقدام کند.

هیئت وزیران همچنین مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به صورت هزینه­ ای به وزارت راه و شهرسازی اختصاص داد تا جهت احداث ۱۵ واحد مسکونی به خانوارهایی که سرپرست خود را در روستای چنار به دلیل وقوع سیل از دست داده ­اند اختصاص داد. سقف هزینه هر واحد مسکونی ۳۰۰ میلیون ریال می ­باشد که برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه می­ شود.

موافقت دولت با واردات خودروهای آتش­نشانی با قدمت حداکثر ۵ سال

دولت به منظور تجهیز امکانات لازم در جهت مقابله با حوادث و ضرورت بهره ­مندی تمامی دستگاه ­های امداد و نجات از خودروهای آتش­نشانی و تجهیزات روز دنیا، با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر واردات خودروهای آتش­نشانی و تجهیزات مرتبط با آنها با قدمت حداکثر ۵ سال ساخت به شرط عدم تولید در داخل کشور و صرفاً با دارا بودن شرط نمایندگی خدمات پس از فروش موافقت کرد.

تأیید گزارش ­های زیست محیطی برخی شهرک­ ها و نواحی صنعتی به استان­ ها تفویض می شود

دولت با توجه به ایجاد و توسعه شهرک­ ها و نواحی صنعتی براساس نیاز استان­ ها و دغدغه­ های مسئولان استانی در مورد مشکلات احداث یا عدم احداث شهرک یا ناحیه صنعتی، مقرر کرد بررسی و تأیید گزارش­ های زیست محیطی شهرک­ ها و نواحی صنعتی از ۱۰۰ هکتار تا ۲۰۰ هکتار به استان­ ها تفویض گردد.

هیئت‌وزیران این تصمیم را به منظور جلوگیری از تمرکزگرایی، بروکراسی و نیز صرف زمان زیاد برای بررسی گزارش‌ های ارزیابی زیست‌محیطی در مرکز اتخاذ کرد.

اموال بهکده رضوی تعیین تکلیف شد

درپایان هیئت وزیران با توجه به نیاز شرکت سهامی زراعی بهکده رضوی (متولی امور مربوط به مداوای جزامیان کشور) به اسناد مالکیت اراضی محدوده مربوط برای دریافت تسهیلات و اقدامات قانونی، در قالب لایحه­ ای نسبت به اموال بهکده رضوی تعیین تکلیف کرد./

نظر شما