شناسهٔ خبر: 41089 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

رئیس اداره نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان استان گیلان تشریح کرد:

تشریح عملکرد کارشناسان ماده ۳۵ اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان

حمیدرضا موسوی عربانی رئیس اداره نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان و توسعه فن‌آوری‌های نوین ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان، عملکرد کارشناسان ماده ۳۵ این اداره کل را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گیلان، حمیدرضا موسوی عربانی رئیس اداره نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان و توسعه فن‌آوری‌های نوین ساخت اداره کل راه و شهرسازی گفت: مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان‌ها و طرح‌های شهرسازی و عمرانی شهری که اجرای ضوابط و مقررات مزبور در مورد آن‌ها الزامی است، بر عهده وزارت راه و شهرسازی خواهد بود.

وی تصریح کرد: به منظور اعمال این نظارت مراجع و اشخاص یاد شده در ماده ۳۴ (شهرداری‌ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان و امور شهرسازی، مجریان ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی، صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان و شهرسازی و مالکان و کارفرمایان در شهرها، شهرک‌ها و شهرستان‌ها و سایر نقاط واقع در حوزه شمول مقررات ملی ساختمان) موظف‌اند در صورت درخواست حسب مورد اطلاعات و نقشه‌های فنی لازم را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند و در صورتی که وزارت یاد شده با تخلفی برخورد نماید با ذکر دلایل و مستندات دستور اصلاح یا جلوگیری از ادامه کار را به مهندس مسئول نظارت و مرجع صدور پروانه ساختمانی ذیربط ابلاغ نماید و تا رفع تخلف موضوع قابل پیگیری است.

موسوی اضافه کرد: در اجرای این وظیفه کلیه مراجع ذیربط موظف به همکاری می‌باشند و نظارت موارد یادشده توسط کارشناسان ماده ۳۵ انجام خواهد شد.

رئیس اداره نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان و توسعه فن‌آوری‌های نوین ساخت اداره کل راه و شهرسازی گیلان تعداد کارشناسان حاضر در کمیته ماده ۳۵ قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان را ۱۴ نفر اعلام و نتیجه نظارت‌های صورت گرفته توسط این کمیته را تشریح کرد.

موسوی گفت: در سه ماهه اول سال ۱۳۹۶، ۷۵ مورد بازدید صورت گرفت و ۱۶ مورد تخلف مشاهده شد که ۱۴ مورد آن به شهرداری و ۲ پروژه به شورای انتظامی معرفی شدند.

وی همچنین بیان کرد: در سال ۹۵ از ۵۷۶ مورد بازدید صورت گرفته ۱۸۸ مورد تخلف مشاهده شد که ۱۵۷ مورد به شهرداری و ۳۱ مورد به شورای انتظامی استان معرفی شدند.

این مقام مسئول گفت: از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۵، ۱۰۸۷ مورد تخلفات به شورای انتظامی اعلام شد که منجر به صدور آرا گردید که از این مقدار تعداد ۳۰۳ مورد آرای درجه یک به‌صورت اخطار کتبی با درج در پرونده عضویت در نظام‌مهندسی استان، ۲۹۶ مورد آرای درجه ۲ به‌صورت توبیخ کتبی با درج در پرونده عضویت در نظام‌مهندسی استان، ۲۹۶ مورد آرای درجه ۳ به‌صورت محرومیت موقت از استفاده از پروانه اشتغال به مدت ۳ ماه تا یک سال و ضبط پروانه اشتعال به مدت محرومیت و ۳ مورد آرای درجه ۴ به‌صورت محرومیت موقت از استفاده از پروانه اشتغال به مدت ۱ سال تا ۳ سال و ضبط پروانه اشتعال به مدت محرومیت صادر شد و تعداد ۳۹۱ مورد اعلام برائت شد.

موسوی اهم موارد تخلفات مشاهده شده در بازدیدها را عدم حضور سازنده یا نمایندهٔ قانونی وی در زمان فعالیت کارگاه، اجرای بسیاری از پروژه‌ها برخلاف نقشه‌های مصوب و به واسطه وجود نقشه‌های اجرایی فاقد تأییدیه از سوی مرجع ذیصلاح، عدم نصب تابلو مشخصات پروژه برای ساختمان‌ها در بعضی از شهرها، ضعف رعایت موارد ایمنی مطابق مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان، کم‌رنگ بودن ارسال گزارشات مرحله‌ای توسط مهندسین به مراجع صدور پروانه، عدم رعایت سطح اشغال و احداث طبقات مازاد ساختمان برخلاف مدلول پروانه، مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی، عدم وجود مدارک ساختمان شامل نقشه‌های مصوب سازمان نظام‌مهندسی و پروانه ساختمانی در اکثر کارگاه‌های ساختمانی یاد کرد.

وی در پایان اعلام کرد: مردم شریف استان در صورت مشاهده تخلفات مربوط به ساخت و ساز می‌توانند با شماره‌های ۳۳۱۱۰۰۴۹ و ۳۳۱۱۰۰۹۲ (داخلی شماره ۱۶۳) اداره نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان تماس حاصل نموده و اطلاع‌رسانی نمایند.

نظر شما